היום תערך הפגנה נגד רב העיר צפת, הרב שמואל אליהו, שקרא לא להעסיק ערבים

ההפגנה, תחת הכותרת "לא רק הנשיא - גם הרב של צפת אינו מעל לחוק", תיערך בצהריים בת"א; אתמול זומן הרב אליהו לחקירה במשטרת ירושלים בחשד להסתה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

אומנים ואישי רוח יפגינו היום (ראשון) בתל אביב נגד רב העיר צפת, שמואל אליהו, בעקבות חתימתו על כרוז הקורא שלא להעסיק ערבים.

מדובר בכרוז שפורסם לפני שלוש שנים לאחר פיגוע באמצעות טרקטור בירושלים. "כצעד ראשון למעשה אנו קוראים להפסיק להעסיק את האויב הערבי לפחות במעגל הקרוב אלינו: לא נכניס אויבים לבתינו ולא נקנה אצל אויבים", נכתב בכרוז.

ההפגנה, שתהיה תחת הכותרת "לא רק הנשיא - גם הרב של צפת אינו מעל לחוק", תתקיים בשעה 15:30 סמוך למוזיאון תל אביב הישן בו הוקראה הכרזת העצמאות. בין הדוברים בהפגנה ניתן למצוא את יאיר גרבוז, דני קרוון, יורם קניוק, פרופ' גבי סלומון, פרופ' נמרוד אלוני וספי רכלבסקי.

בתוך כך, אתמול העבירו אנשי רוח מכתב לראש הממשלה, לשר המשפטים וליועץ המשפטי לממשלה בו הם קוראים לנקוט פעולות חריפות ומהירות נגד הרבנים שמסרבים להתייצב לחקירה.

"בעקבות רפיסות התגובה לרמיסת החוק הבוטה, הגיע מכתב נשות הרבנים שהוסיף לחשוף את עומק התהום אליה נופלת מדינת ישראל. 80 שנה לאחר שה"דר-שטירמר" כתב דברי הסתה על "היהודים הערמומיים" הבאים "לפתות את בנות הגזע הארי ולפגוע בטוהרתן", כותבות עשרות נשות רבנים מכתב בעברית שהוא העתק מדויק כמעט מלה במלה של המקור הגרמני", כתבו אנשי הרוח והוסיפו: "אנו החתומים מטה קובעים שהעמדה לדין ופיטורין אינם מספיקים עוד. נדרש שינוי מוחלט בישראל, ואין כעת מקום לחלוקה מפלגתית מסורתית. מול התהום קיימות רק שתי אפשרויות: או מדינה מתוקנת, שוויונית, חופשית ונורמלית, או דיקטטורת גזע עבריינית ואלימה שתחריב את ישראל".

על המכתב חתומים, בין היתר, חתני פרס ישראל אלכס ליבק, חנה מרון, דוד טרטקובר, דני קרוון, הסופר יורם קניוק וספי רכלבסקי, והפרופ' אוריאל פרוקצ'יה, נעמי חזן, נמרוד אלוני וירון אזרחי.

אתמול זימנה משטרת ירושלים לחקירה את הרב אליהו, בחשד להסתה לגזענות לאחר שחתם על כרוז הקורא שלא להעסיק ערבים. הרב אליהו היה גם ממובילי מכתב הרבנים האחרון שקרא שלא להשכיר דירות לערבים. אולם בנוגע למכתב זה טרם החליטה הפרקליטות אם לפתוח בחקירה נגד אליהו ורבנים אחרים. הרב אליהו אמור להגיע לחקירה היום במגרש הרוסים בירושלים.

אתמול אמר הרב שמואל אליהו אתמול ל"הארץ" כי "פורסם שזומנתי לחקירה ביום ראשון. ביום ראשון לא נוח לי. לא החלטתי עדיין אם להתייצב. ביקשתי לברר אם זומנו לחקירה גם דויד גרוסמן, יוסי שריד ושולמית אלוני שהפגינו נגד התיישבות יהודים בשכונת שמעון הצדיק. האם זומנו לחקירה ראשי קק"ל שבחוקה שלהם יש איסור מכירה של דירות לנוכרים. אם הם לא זומנו לחקירה, זאת איפה ואיפה ואינני מתכוון לשחק לידיים של מערכת משפט שפועלת בצורה לא שוויונית. בכל מקרה זכותו וחובתו של רב לפסוק הלכה לשואליו".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ