דו"ח מבקר המדינה: כל המשרות בבית הנשיא, פרט לאחת, אוישו שלא באמצעות מכרז

בדיקת המבקר עוסקת ברובה בתקופת נשיאותו של משה קצב ובחלקה הקטן בתקופת נשיאותו של שמעון פרס. בית הנשיא: רוב הליקויים כבר תוקנו

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ניר חסון
ניר חסון

לראשונה בתולדות המדינה, בחן מבקר המדינה מיכה לינדנשטראוס את הנעשה בבית הנשיא.

הדו"ח, שהותר היום (שני) לפרסום, עוסק ברובו בתקופת נשיאותו של משה קצב ובחלקו הקטן בתקופת נשיאותו של שמעון פרס. הממצאים העיקריים נוגעים להעסקה לא תקינה של עובדים, לניהול לא תקין של קרנות ולמימון אירועים ממלכתיים באמצעות תרומות. מבית הנשיא נמסר כי רוב הליקויים כבר תוקנו.

עיקר הביקורת נוגע להעסקה לא על פי החוק ולא על פי תקנות שירות המדינה של עובדים בבית הנשיא. המבקר קובע כי בכל התקופה המבוקרת, משנת 2000 עד שנת 2008 אויישו כל המשרות בבית הנשיא, פרט לאחת, שלא באמצעות מכרז. בין היתר מונו בתקופת קצב, מנהל אגף, סגן ממונה על פניות הציבור, ממונה על ענייני רווחה ופניות הציבור; אחראי אבטחה, בידוק והדרכה בבית הנשיא; סגן קב"ט וסגן הממונה על הביטחון, כולם ללא מכרז. בתקופת פרס מונו ממונה תחום כנסים וקשרי אירוח ויועצת הנשיא לפניות הציבור, גם הם ללא מכרז.

לאור זאת, קובע המבקר כי המינויים הללו נעשו שלא כחוק. "קיום מכרז לגיוס עובדים הוא חובה חוקית המהווה את דרך המלך למינוי עובדים בשירות הציבורי. בית הנשיא התעלם מכך שנים באופן שיטתי", נכתב בדו"ח.

מספר רב של אנשים הועסקו במשרות אמון

עוד מותח המבקר ביקורת על כך שבבית הנשיא, הן אצל קצב והן אצל פרס, הועסקו מספר רב של אנשים במשרות אמון, בניגוד לכללי נציבות שירות המדינה. במועד הביקורת נמצא כי תשעה עובדים הועסקו בצורה כזו בבית הנשיא. לאחר הביקורת קבעה מנכ"לית בית הנשיא, אפרת דובדבני, מכסה של 14 משרות אמון. אך המבקר קובע כי מדובר במסגרת שאינה בהתאם לנורמות הנהוגות בשירות המדינה. המבקר מותח ביקורת גם על העסקת יועצים בקבלנות או ללא תמורה.

דו"ח המבקר מותח ביקורת על אופן העסקת "המגישות", עובדות מטבח ומלצריות שהועסקו על ידי בית הנשיא, חלקן שנים ארוכות מבלי שניתנו להן מלוא זכויותיהן ומבלי שהונפקו להן תלושי שכר. בתקופת פרס, מציין המבקר, הופסקת שיטת העסקה זו.

בית הנשיא. תצלום: אלכס ליבק

עניין נוסף בו עוסק הדו"ח הוא ההסדר אליו הגיעו היועץ המשפטי לממשלה והיועצת המשפטית של הכנסת בזמן נבצרותו של הנשיא קצב בשל הגשת כתב האישום נגדו. על פי ההסדר, ניצל מנכ"ל בית הנשיא, משה גורל, את ימי המחלה שלו וכך הורחק מבית הנשיא. לדברי המבקר, ההסדר הזה היה לקוי. עוד קובע המבקר כי עובדי בית הנשיא נהנו מהטבות שכר שאינן מקובלות בשירות הציבורי.

ניהול כספי הקרנות - רצוף אי סדרים

תחום אחר בו עוסק המבקר הוא אופן ניהול ההקדשות - קרנות מיוחדות לשימוש הנשיא לצרכי טובת הציבור, צרכי רווחה וחינוך. מהדו"ח עולה כי ההוצאות המנהליות של הקרנות היו גבוהות ביחס להוצאות וכי ניהול הכספים היה "רצוף אי סדרים וגרם לאובדן נכסים". ההמלצות של החשב הכללי והיועץ המשפטי לממשלה לסיים את פעילות ההקדשים לא יושמה.

אנשי המבקר מצאו, למשל, כי בקרן שהקים הנשיא זלמן שז"ר בשנת 1973 ושהוא עצמו הפקיד בה 100 אלף דולר, נקבע כי יש להשתמש בכספי הריבית ולא לפגוע בכספי הקרן. למרות זאת, במהלך הביקורת התברר כי בשנת 2008 ירד הסכום בקרן ל-3,000 דולר בלבד. במקרה אחר, הנוגע להקדש שהקים הנשיא קציר, קבע המבקר כי בית הנשיא חייב להקדש סכום של 250 אלף שקלים, שיש להחזירם.

המבקר גם קובע כי המנכ"ל גורל עסק בגיוס כספים מגופים ציבוריים ומאנשי עסקים עבור עמותה שביצעה פרויקטים שיזם הנשיא קצב. גיוס הכספים, קובע המבקר, נעשה בניגוד לחוק גם אם למטרות חיוביות.

בית הנשיא: מרבית הליקויים כבר תוקנו

בנוגע לתקופת כהונתו של הנשיא פרס, המבקר מותח ביקורת על כך שוועידת הנשיא "פונים אל המחר", מיוזמות הדגל של פרס כנשיא, מומנה באמצעות חסויות ותרומות. "מהביקורת עולה כי הוועידה היתה אירוע ממלכתי, והיה ראוי שימומן מתקציב המדינה".

מבית הנשיא נמסר בתגובה כי "דו"ח מבקר המדינה מתייחס לשנים 2000-2008 ועוסק ברובו בתקופת כהונתו של הנשיא קצב. עם כניסתו של הנשיא פרס לתפקידו הורה הנשיא לתקן את כל ליקויי העבר, ואכן בשיתוף פעולה מלא עם מבקר המדינה תוקנו מרבית הליקויים. יודגש כי מבקר המדינה ציין בדו"ח עצמו כי ליקויים רבים תוקנו כבר על ידי ההנהלה החדשה וכי הוא רואה בחיוב את מהלכיה לבניית תשתית מנהלית חדשה על פי הכללים הנהוגים בשירות המדינה".

עוד בדו"ח מבקר המדינה:

עובד אחד במחלקה לאיתור יורשי נספי השואה

תיקי רצח ועבירות מין מתעכבים ולא מטופלים

הקרן לטיפול בחסויים: רכז אחד לכ-160 מטופלים

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ