הצעת חוק: הטיסה התעכבה למעלה מ-8 שעות? קבל פיצויים

ועדת הכלכלה דנה היום בהצעתו של ח"כ אחמד טיבי לפיצוי נוסעים עקב עיכוב או דחייה בטיסה

זוהר בלומנקרנץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
זוהר בלומנקרנץ

ועדת הכלכלה של הכנסת דנה היום (שני) בהצעת חוק המגדירה פיצויים לנוסעים עקב עיכוב או דחייה בטיסה. הצעת החוק של ח"כ אחמד טיבי, שהוכנה לקריאה ראשונה, קובעת כי נוסע שטיסתו נדחתה בלמעלה מ-8 שעות, יהיה זכאי לפיצויים.

ועדת הכלכלה קבעה כי נוסע שביצע צ'ק אין בשדה התעופה או נוסע שקיבל הודעה על העברתו מהטיסה שלגביה הונפק לו כרטיס טיסה, ייחשב כזכאי להטבות שייקבע החוק.

נוסעים ממתינים בנתב"ג. תצלום ארכיון: דן קינן

עוד אישרה הוועדה את שורת ההטבות שיקבלו הנוסעים מתוקף החוק, בהתאם לזמן דחיית הטיסה או ביטולה. ההטבות יכללו מזון ומשקאות בהתאם לזמן ההמתנה, אירוח בבית מלון אם נדרשת שהייה של לילה אחד או יותר, שתי שיחות טלפון ומשלוח הודעה בפקס או במייל, פיצוי כספי על טיסה שבוטלה ועוד.

ההצעה קובעת תנאים ונסיבות שבהתקיימם נוסע יהיה זכאי להטבות בשל ביטול, עיכוב או סירוב להעלותו לטיסה. ההטבות כוללות סיוע ללא תשלום, החזר הוצאות, כרטיס טיסה חלופי ופיצוי כספי. כמו כן, מוצע לחייב את מפעיל הטיסה להביא לידיעת הנוסע את זכויותיו, באופן ברור ובולט.

ביטול טיסה - החל מעיכוב של שמונה שעות, ולא בשבת

במסגרת הדיון העלה ח"כ מנחם אליעזר מוזס את השאלה מה יקרה אם מטוס של אל על לא יכול היה להמריא בשל כניסת השבת. לדבריו, דבר כזה קורה כל כמה חודשים. יו"ר הוועדה, כרמל שאמה-הכהן, השיב כי מי שמזמין טיסה באל על צריך לקחת בחשבון שהחברה לא טסה בשבת.

נציג משרד התחבורה, עו"ד רון חלפון, אמר בדיון כי משרדו סבור שההחלטה כי עיכוב של 6 שעות ייחשב כביטול טיסה, היא הגדרה מצמצמת מדי, שכן "עיכובים כאלה קורים מדי פעם". נציג משרד התחבורה טען כי יש להרחיב את ההגדרה ולקבוע כי טיסה שתצא באיחור של 8 שעות או יותר תיחשב לטיסה שבוטלה, ומכאן יזכו נוסעיה לפיצוי. בסופו של הדיון קיבלה הוועדה את עמדתו ואישרה את הסעיף בהצעת החוק.

היועצת המשפטית של המועצה לצרכנות, עו"ד סלעית קולר, התנגדה להצעה, בעוד הממונה על הגנת הצרכן הביע תמיכה בעמדת משרד התחבורה כמו גם היו"ר שאמה-הכהן, והוועדה אישרה את בקשה משרד התחבורה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ