עיריית בני ברק תובעת משכירי דירות לזרים

כתבי אישום הוגשו נגד בעליהן של דירות שפוצלו לצורך זה, ושופט אסר להשתמש בהן

הארץ
אילן ליאור
כתב "" בגוש דן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ
אילן ליאור
כתב "" בגוש דן

עיריית בני ברק ממשיכה במאבקה נגד משכירי הדירות לזרים בשכונת פרדס כץ - באמצעים משפטיים. העירייה הגישה בשבועות האחרונים כתבי אישום נגד בעליהן של דירות ברחובות נורדאו, דב הוז וביאליק, שפוצלו לכאורה בלי היתר והושכרו לפליטים, בעיקר מסודן ואריתריאה. רוב כתבי האישום הוגשו נגד בני משפחה אחת שפיצלו לכאורה חמישה נכסים, בחלקם יש שתי קומות, ל-33 דירות קטנות.

בית המשפט לעניינים מקומיים בבני ברק הוציא אתמול צווי הפסקת שימוש לכל הדירות המפוצלות של בני המשפחה ולדירת גלריה של אדם אחר שפוצלה לכאורה לשתי דירות. השופט רמי חיימוביץ' קיבל את בקשת העירייה לאסור את השימוש בדירות. הוא קבע כי קיים חשד לעבירה על חוק התכנון והבנייה, המצריך היתר של הוועדה המקומית כדי לשנות את מבנה הדירות.

בכתבי האישום שהגישה העירייה באמצעות עו"ד אריאל יונגר נכתב כי בעלי הדירות "משכירים את יחידות הדיור לשוהים בלתי חוקיים, בעיקר מסודן, בתנאים מחפירים המהווים סכנה לשוהים בנכס, לדיירים בבניין ולסביבה כולה. כתוצאה משוהים אלו שמסתובבים בשכונה באין מפריע, תושבים רבים מפחדים לצאת מביתם בעיקר בשעות הערב והזרים מסתובבים בחצרות ובבניינים ומטרידים".

ליאור בירגר, מעמותת "א.ס.ף" - ארגון סיוע לפליטים - מוחה על התנהלות העירייה. "בניגוד לטענת העירייה, האנשים האלה חוקיים. יש להם מסמכי הגנה זמניים, שמאפשרים להם לשכור דירה כמו כל אדם אחר", היא אומרת. "עצוב שהעירייה בוחרת לנקוט צעד כל כך קיצוני נגד אנשים שעשויים למצוא את עצמם ברחוב. זה אבסורדי שהעירייה מתעוררת עכשיו לטפל בנושא של דירות מפוצלות, שכולנו יודעים שהוא קיים בערים רבות ואף אחד לא מטפל בו".

עו"ד יפתח כהן, יועץ משפטי של עמותת "אנו פליטים" אומר כי "זו דוגמה מובהקת לתוצאותיה של מדיניות משרד הפנים בראשות אלי ישי, המעודדת את שיסוין של אוכלוסיות מוחלשות זו בזו. ההזנחה של האוכלוסייה החרדית הענייה בבני ברק מביאה לתופעות גזעניות ולמרבה הצער, העירייה נכנעת להלך רוח זה ואף מחזקת אותו באמצעות צעדים של אכיפה סלקטיבית".

בעירייה דוחים את הטענות ואומרים כי הם עושים שימוש באמצעים משפטיים כדי לשמור על החוק. בשבועות הבאים מתכוונת העירייה להגיש כתבי אישום נוספים נגד מי שפיצלו את דירותיהם והשכירו אותן לפליטים.

המאבק לסילוק הזרים מפרדס כץ תפס תאוצה לפני כחודשיים, בעקבות גילוי דעת של שישה רבנים מבני ברק, ובהם דב דומב, דיין בבית הדין הרבני בתל אביב.

כמה ימים לאחר פרסום מכתב הרבנים קראה העירייה לציבור לדווח לה על דירות מפוצלות המושכרות לשוהים בלתי חוקיים. תושבים מסרו את פרטיהן של עשרות דירות מפוצלות והעירייה שלחה אליהן פקחים ולאחר מכן החלה להגיש כתבי אישום נגד בעלי הדירות.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ