בניגוד לחוק, משרד החינוך לא דורש ממורים מחליפים להציג תעודת יושר

מבדיקה שערכה המועצה לשלום הילד עולה שאיש אינו בודק אם למורים היסטוריה של עבירות מין. משרד החינוך: על המנהל לבדוק

אור קשתי
אור קשתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אור קשתי
אור קשתי

החוק האוסר על העסקת עברייני מין בבתי ספר אינו מיושם כשמדובר במורים ממלאי מקום. בניגוד למורים חדשים המתחילים ללמד, מתברר מבדיקה שערכה באחרונה המועצה לשלום הילד כי במקרים רבים עובדי ההוראה הזמניים כלל לא מתבקשים להביא אישור מהמשטרה על היעדר עבר פלילי בתחום עבירות מין. במשרד החינוך לא ידעו למסור אתמול מה מספר המורים ממלאי המקום העובדים במוסדות חינוך, אך העריכו כי מדובר באלפים.

עובדים המועסקים בבתי ספר באופן זמני מספרים כי איש לא בדק את הרקע שלהם, לפני שנשלחו לכיתות. "מספיק שכל אדם, שרוצה להיות קרוב לילדים, יתלבש וידבר יפה ובית הספר יקבל אותו לעבודה. זה מצב מדאיג מאוד", אומר מוטי, מורה ממלא מקום מאזור המרכז. היום תדון ועדת החוקה של הכנסת בקשיים ביישום החוק.

החוק למניעת העסקת עברייני מין במוסד המכוון למתן שירות לקטינים התקבל ב-2001 ונכנס לתוקף שנתיים מאוחר יותר. החוק קובע כי לא יתקבל לעבודה אדם שהורשע בעבירת מין ונידון עליה לשנת מאסר או יותר וכי נדרש אישור של המשטרה כי אין מניעה להעסקתו. מורים חדשים נדרשים להשיג מהמשטרה אישור זה, כחלק מתהליך קבלתם לעבודה במוסדות חינוך. במקביל, עורך משרד החינוך בדיקות משלו לגבי הסטודנטים להוראה.

אולם, למרות שהוראות החוק חלות גם על מורים ממלאי מקום, אומרים מנהלים ועובדים זמניים כי לא נדרשו להשיג או להציג את האישור הנדרש מהמשטרה. כך למשל מספר מנהל בית ספר יסודי מדרום הארץ כי "מורה חדש צריך להציג את האישור מהמשטרה, ואני גם דורש מהעירייה להציג אישורים לעובדים שהיא מעסיקה ונכנסים לבית הספר, כמו עובדי קבלן, אבל אף אחד לא בודק את המורים המחליפים".

עומרי, מורה ממלא מקום ממודיעין, מספר כי התקשר לחטיבת הביניים בה למד כתלמיד ושאל אם דרוש מורה זמני. "אחרי ראיון של כמה דקות, סגנית המנהל שלחה אותי להעביר שיעור במדעים. חוץ מהעובדה שלא ביקשו ממני שום אישור משטרתי, אין לי גם מושג במדעים", הוא סיפר אתמול.

לדברי מנכ"ל המועצה לשלום הילד, הד"ר יצחק קדמן, ניסיון העבר מלמד כי "אנשים בעלי נטייה לפגוע מינית בילדים הולכים לחפש עבודה במקומות שיש בהם ילדים. החוק למניעת העסקת עברייני מין הוא בעל חשיבות עצומה להגנה על ילדים, אבל אין לו שום ערך אם הוא לא מיושם. אנחנו רוצים להאמין שמערכת החינוך שומרת על הילדים שלנו, אבל זה רחוק להיות המצב בשטח".

ממשרד החינוך נמסר בתגובה כי "במקרים בהם נקלטים מורים באמצעות בתי הספר, המנהלים מחויבים לפעול בהתאם לחוק ולנוהלי המשרד בעניין ולדרוש מהמועמדים להציג אישור על היעדר עבירות מין".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ