בניגוד להודעת הממשלה, המסתננים הזרים ייכלאו במתקן סגור

המועצה הארצית לתכנון ובנייה תדון היום בהקמת כלא לפליטים בשטח 750 דונמים ליד קציעות. לפי התכנון, 1,500 אנשי צוות ישמרו על 7,000 מסתננים

דנה ויילר-פולק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דנה ויילר-פולק

עניינו של מתקן הכליאה למסתננים שעתיד לקום בדרום הארץ יובא היום לדיון במועצה הארצית לתכנון ובנייה שעוסקת בתכניות מתאר ארציות. זאת, לפני העברתו לשלבי תכנון מתקדם. בניגוד לשם שניתן למקום עד כה "מתקן שהייה פתוח" ממסמך רקע שהוכן לדיון בוועדה והגיע לידי "הארץ" עולה כי המקום יהיה מתקן סגור. בנוסף לכך, ממליצים אנשי המקצוע על המיקום האופטימלי להקמת המתקן - אזור קציעות.

בהמשך להחלטת הממשלה על הקמת המתקן, שהתקבלה בסוף נובמבר, כונס צוות בין-משרדי בראשות סמנכ"ל משרד הביטחון שבחן את אופי המתקן. כאמור, על פי המלצותיו וחרף הודעות שונות של הממשלה שהבהירו כי מדובר במתקן שהייה פתוח, יופעל המקום במתכונת מתקן סגור. אולם סייג הצוות והבהיר כי לא מדובר בכלא. זאת, מאחר שהמקום יהיה מרווח ויתאפיין בתנאים הולמים.

במסמך עצמו דנים בשינוי הדרמטי המחכה לשוהים במתקן. "בהחלטת הממשלה נאמר כי עד להשלמת הליך תיקוני החקיקה מרכז השהייה יופעל במתכונת של מרכז פתוח. עם זאת, מעצם הטלת הפעלת המתקן על שירות בתי הסוהר (שב"ס), שמומחיותו וכישוריו בתחום הפעלת בתי סוהר, אנו למדים כי כוונת הממשלה היא שעם השלמת תיקוני החקיקה הנדרשים יופעל המרכז במתכונת של מרכז סגור".

בהמשך מוסיפים מעין הסבר כי לכאורה "הפער בין שני מינוחים אלו איננו כה גדול, כפי שנדמה. במונח מרכז שהייה סגור הכוונה למרכז שהייה שמונע מן השוהים בו לצאת ממנו ללא אישור הממונים על המתקן, אך עם אפשרות לרמות פתיחות פנימית שונות בין חלקיו השונים ובין חלקי המגורים לשטחי הציבור. רמת הפתיחות בתוך המתקן תיקבע בהתאם לניסיון שיצטבר מהפעלתו". עוד מוסיפים כי גם במתקן סגור ייתכן שתתאפשר יציאת השוהים באופן מבוקר ומאורגן, באמצעות הסעות, למטרות שייקבעו ובכפוף לבקרה, על חזרתם למרכז.

במסמך נחשפים פרטים נוספים על המתקן ובהם כי המקום יאכלס כ-7,000 שוהים ויתופעל על ידי 1,500-1,000 אנשי צוות. המקום יעניק צרכי מחיה בסיסיים למסתננים בהם מגורים ולינה, מזון, היגיינה ושירותי בריאות. בנוסף, מתכננת המדינה לספק במתקן שירותי תרבות ופנאי, שירותי דת, וכן שירותי חינוך והכשרה מקצועית, ככל שיוחלט עליהם.

סוגיית הקמת המתקן עוררה התנגדויות רבות מצד ראשי המועצות האזוריות בדרום שהצהירו כי יתנגדו נחרצות להקמת המתקן בתחומם. במסמך, שהוכן על ידי אנשי המקצוע בתחום התכנון, שלומית דוטן-גיסין ותומר גוטהלף, מוצגות למועצה כמה חלופות מיקום להקמת המתקן, כשהמלצתם החד-משמעית הינה על הקמת המתקן באזור קציעות.

החלופות המוצעות היום למועצה להקמת המתקן הן בסמוך לאשכול בתי הכלא של באר שבע, אזור קציעות, אזור סמוך לכלא נפחא מצפון למצפה רמון ואזור רמות שגיא, ממזרח לנחל פארן. בין הנימוקים להמלצה על אזור קציעות ניתן למנות את ריחוקו ממרכזי אוכלוסייה, קרבה לגבול ולתשתיות ארציות וקרבה למתקני השב"ס מה שיהווה יתרון תפעולי משמעותי. כמו כן מניחים הממליצים כי חלופה זו תיצור מקורות פרנסה ושדרוג תשתיות באזור.

השטח הדרוש - השטח האפקטיבי למתקן מסוג המתואר הוא כ-750 דונם הכוללים את מרכז השהייה עצמו ומרכז לוגיסטי. למרכז השהייה לכ-8,000-7,000 שוהים דרושים כ-500 דונם ואילו למרכז הלוגיסטי דרושים כ-250 דונם. עוד עולה מהמסמך כי המתקן ייבנה כקמפוס המחולק למתחמים מודולריים, כך שיתאפשר להחיל במתקן רמות שונות של פתיחות ומגבלות וכן ליצור הפרדות בין קבוצות שונות של שוהים, לפי הדרוש.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ