ניו יורק הזמינה את הטכניון להקים מכון מדעי בעיר

ראש העיר, מייקל בלומברג, שלח מכתב לנשיא המוסד החיפאי, פרץ לביא, בו הזמין אותו להשתתף במכרז לפרויקט שבו יושקעו כ-100 מיליון דולרים

אור קשתי
אור קשתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אור קשתי
אור קשתי

עיריית ניו יורק הזמינה את הטכניון להשתתף במכרז להקמת מכון מחקר מדעי-טכנולוגי חדש בעיר. "בהתחשב במוניטין המשובח של הטכניון בקהילה האקדמית והמחקרית, נשמח אם תשתתפו ביוזמה זו", כתב ראש עיריית ניו יורק מייקל בלומברג, לנשיא הטכניון הפרופ' פרץ לביא, לפני כשבועיים. בנוסף לטכניון, פנתה עיריית ניו יורק למספר מצומצם של מוסדות אקדמיים בארצות הברית ומחוצה לה, ביניהן אוניברסיטאות קולומביה וקורנל. "זוהי מחמאה בלתי רגילה ועדות למעמדנו הבינלאומי", אמר השבוע הפרופ' לביא. בטכניון יוחלט בימים הקרובים אם להיענות להזמנה יוצאת הדופן, במיוחד על רקע מצוקת האקדמיה בישראל.

במכתב ששלח לפרופ' לביא, כתב בלומברג כי בכוונת ניו יורק "להתחייב משמעותית מבחינת ההשקעה והשטח (שיועמד לרשות המכון). ככל שנלמד יותר על התוכניות שלכם לגבי פעילות הטכניון בניו יורק, נעבוד בשיתוף פעולה הדוק על מנת להבטיח את התמיכה המרבית בפרויקט".

משיחות שנערכו בימים האחרונים בין ראשי הטכניון לבין עיריית ניו יורק, עולה כי העירייה מתכוונת להשקיע במכון המדעי סכום של כ-100 מיליון דולר, וכעת נבחנים כמה מקומות אפשריים להקמתו. עד אמצע חודש מארס אמורים המוסדות אליהם פנתה עיריית ניו יורק להגיש הצעה ראשונית, ולאחר מכן ישתתפו במכרז רשמי, במסגרתו ניתן יהיה לשתף פעולה עם אוניברסיטאות שונות בעולם. מחוץ לארצות הברית, קיבלו את ההזמנה עוד שני מוסדות.

עוד כתב ראש העיר בלומברג לפרופ' לביא: "ניו יורק מציעה לאוניברסיטאות פוטנציאל גדול לפיתוח ולהתרחבות... היכולת שלנו למשוך מרצים וסטודנטים מוכשרים תהיה יתרון תחרותי משמעותי עבור צמיחת הטכניון". "השיחות על האפשרות להקים מוסד טכנולוגי-מדעי בניו יורק החלו לפני כשנה", מספר הפרופ' לביא, "בין השאר נשאלנו אם יש לנו ניסיון בהקמת סניפים חדשים. אין לנו הרבה ניסיון כזה, אבל בהחלט צברנו ידע נרחב בפיתוח תוכניות לימודים. נתנו כמה עצות, שכנראה התקבלו בשמחה. העירייה מבקשת להקים מכון מחקר מדעי, שגם ישפיע על הכלכלה העירונית. ההמלצה שלנו היתה להתחיל עם חוגים כמו הנדסת חשמל, מדעי המחשב ותעשייה וניהול - ולחבר את הסטודנטים כבר מהתחלת הלימודים להתנסות מעשית".

אחת השאלות שנבדקות כעת בטכניון היא מה יהיה המעמד הרשמי של שלוחה אפשרית בניו יורק - אם מדובר במוסד שהלימודים בו יקנו תואר של הטכניון או תעודה אמריקאית. סוגיה נוספת היא ההיערכות הנדרשת להגשת ההצעה במסגרת לוח הזמנים הקצר שנקבע. אם הטכניון יעבור את הניפוי הראשון באמצע חודש מארס, נראה שהמוסד הישראלי ינסה להגיע לשיתוף פעולה עם אוניברסיטאות אחרות בהתמודדות במכרז.

יש לציין כי לפני כשנה החל שיתוף פעולה בין הטכניון לבין אחת האוניברסיטאות בסינגפור, במסגרתו לומדים סטודנטים מקומיים הנדסת רקמות ממרצים ישראלים. התואר שיקבלו הסטודנטים הינו של הטכניון.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ