שר התחבורה אישר להחמיר בשיפוט וענישה של עברייני תנועה

בין השאר תוסמך המשטרה לעצור עד תום ההליכים נהגים שביצעו עבירות תנועה חמורות

דניאל שמיל
דניאל שמיל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דניאל שמיל
דניאל שמיל

ועדת השרים לבטיחות בדרכים, בראשה עומד שר התחבורה ישראל כץ, החליטה לאמץ המלצות ועדה מקצועית בראשות השופט חן אביטל - שהורכבה מנציגי משרד התחבורה, הפרקליטות, הנהלת בתי המשפט, לשכת עורכי הדין, המשטרה והרשות הלאומית לבטיחות בדרכים - להגברה משמעותית של האכיפה והחמרת הענישה על עברייני תנועה.

בין המלצות הוועדה: הגדלת מספר העבירות שבהן ניתן לפסול רישיון ל-30, 60 ואף 90 יום בעבירות חמורות. עבירות אלה כוללות עקיפה בשדה ראייה מוגבל, עקיפה לפני מעבר חציה ופניית פרסה שסיכנה הולכי רגל. בנוסף, קצין משטרה יוכל לפסול רישיון ל-60 יום על עבירות שכרות, נהיגה במהירות העולה על 65 קמ"ש מהמותר בדרך בין-עירונית, כניסה לפסי רכבת ובריונות או פראות בנהיגה. עוד המליצה הוועדה להשבית רכב ל-30 יום אם נהגו בו בבריונות, אם נסע על המדרכה, חצה פס הפרדה רצוף או נסע בניגוד לכיוון התנועה כדי לקצר את הדרך.

עוד כתבה הוועדה כי "במקרה בו נהג ביקש להישפט בברירת קנס, יוכפל הקנס. זאת כדי להקטין את העומס על בתי המשפט ולמנוע ערעור מאנשים המבקשים ?למשוך זמן'". בנוסף, "בעברות חמורות, או חוזרות, יש להביא את הנהג לפני שופט, עם בקשה למעצר עד תום ההליכים, בבית מעצר או בבית". בתי המשפט ייתנו עדיפות לטיפול בתיקים "אדומים", של נהגים מסוכנים, ורישיונם של נהגים המכורים לסמים או אלכוהול ייפסל.

הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים תופקד על ביצוע התוכנית, שתצריך כנראה להגדיל את כוח האדם במערכת המשפט. הרשות מתכננת גם קמפיין פרסומי שילווה את התוכנית. השר כץ ציין כי התוכנית שגובשה במשך כשנה היא קפיצת מדרגה משמעותית ביותר במאבק בתאונות הדרכים ותאפשר למערכות האכיפה של המשטרה, בתי המשפט ומשרד התחבורה להתמודד טוב יותר עם עברייני התנועה: "נכביד את ידינו על עברייני תנועה מסוכנים ונהגים המזלזלים בחוקי התנועה ונפעל להוריד נהגים אלה מהכביש", אמר כץ.

פרסום התוכנית נעשה זמן קצר לאחר שסוכמו נתוני 2010 שלפיהם חלה עלייה משמעותית בהרוגי תאונות דרכים. השנה הסתיימה עם 394 הרוגים, עלייה של 6% לעומת 2009. שמואל אבואב, מנכ"ל עמותת "אור ירוק" לבטיחות בדרכים, אמר בתגובה: "החמרת הענישה היא צעד בכיוון הנכון, אבל באותו זמן משטרת התנועה מקוצצת, וענישה ללא אכיפה אינה מרתיעה. ההתנפלות על הגורם האנושי, כסיבה העיקרית לתאונות דרכים, לא תביא את התוצאה הרצויה".

בתוך כך, שני הרוגי תאונות דרכים נוספים מאתמול: רועי אייזנקוט, בן 24 מקרית אתא - סמוך לפרדס חנה-כרכור, בצומת גן שומרון, התנגשה משאית במכוניתו, התהפכה עליה ומחצה אותה. נהג המשאית נפצע קל. כתוצאה מההתנגשות, הועף רכבו של אייזנקוט אל תעלת מים בצד הכביש. הרוגה נוספת היא נהגת כבת 70 שאיבדה שליטה ברכבה והתנגשה בקיר באחד ממרכזי הקניות ברחובות. ככל הנראה התכוונה לנסוע לאחור ומסיבה לא ברורה, נסעה ישר לתוך הקיר מולה. פרמדיקים של מד"א שהגיעו לזירה ניסו לבצע בה החייאה כשהיא סובלת משברים כמעט בכל חלקי גופה ומפגיעת ראש קשה. נוסע שישב במושב האחורי, ככל הנראה עובד זר שהעסיקה, נפצע בינוני.

השתתפו בידיעה: פאדי עיאדאת ויניב קובוביץ

המלצות תוכנית הענישה

קצין משטרה יוכל לשלול רישיון ל-60 יום על נהיגה בשכרות ועל בריונות בנהיגה

רכב יושבת ל-30 יום אם נסע על המדרכה, חצה פס הפרדה רצוף או שנהגו בו בבריונות

במקרה שבו נהג ביקש להישפט בברירת קנס יוכפל הקנס כדי להקטין עומס בבתי המשפט

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ