"עובדי הקבלן" של משרד החינוך תובעים פיצויים

95 עובדי "קרן קרב" המלמדים בבתי ספר דורשים תנאים סוציאליים זהים לאלה של מורים

אור קשתי
אור קשתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אור קשתי
אור קשתי

כ-95 עובדים של "תוכנית קרב" העובדים בבתי ספר תובעים את חברת ניהול הפרויקטים "מרמנת" על התחמקות מתשלום פיצויי פיטורים והלנת פיצויי פיטורים. בשנים האחרונות התרחבה משמעותית פעילותה של מרמנת במערכת החינוך, לאחר שזכתה במכרזים לניהול פרויקטים שונים למשרד החינוך, בהיקף של עשרות מיליוני שקלים. התביעה שהוגשה לבית הדין האזורי לעבודה בתל אביב היא תוצאה של ניסיונות המדריכים בתוכנית קרב להקים ארגון עובדים.

ל"תוכנית קרב למעורבות בחינוך" שותפים משרד החינוך וקרן קרב, שהוקמה על ידי התורמים צ'רלס ואנדריאה ברונפמן. התוכנית מתמקדת במתן שיעורים בתחומי העשרה כמו מוזיקה, אמנויות, מחשבים ועוד, בעיקר בבתי הספר היסודיים ובגני הילדים. התוכנית החלה לפעול לפני כעשרים שנה, וכוללת כיום כ-110 רשויות מקומיות ולמעלה מ-260 אלף תלמידים.

בתוכנית קרב עובדים כ-4,500 מדריכים, אשר החוזה איתם מתחדש מדי שנה. הם מקבלים שכר רק על עבודה בפועל, המסתכמת בכשמונה חודשים בשנה. עוד אומרים העובדים כי הם מופלים לרעה בחלק גדול מהתנאים הסוציאליים, בהשוואה למורים המועסקים על ידי משרד החינוך. לדברי מלני פלאצ'י, ממובילי התארגנות המדריכים, "אנחנו ?עובדי הקבלן' של משרד החינוך, והיחס אלינו הופך לקשה יותר משנה לשנה. ככל שלמדנו את דרכי ההעסקה שלנו, אנחנו מגלים שמרמנת והנהלת קרן קרב עושות הרבה כסף על הגב שלנו". פלאצ'י הוסיפה כי "למשרד החינוך נוח לזרוק את האחריות על מרמנת וקרן קרב, והתוצאה היא שאין לנו למי לפנות".

עד כה הצטרפו לאיגוד העובדים בתוכנית קרב, המוקם בעזרת ארגון "כוח לעובדים", כ-500 מדריכים. בין השאר דורש האיגוד תשלום שכר על 12 חודשים בשנה; הגברת הביטחון התעסוקתי של המדריכים, למשל במניעת פיטורים מיידיים ללא שימוע; השוואת גמולי ההשתלמות ומתן חופשת מחלה וימי חופשה בתנאים מקבילים למורי משרד החינוך; והחזרי הוצאות מלאים.

עובדי תוכנית קרב מועסקים באמצעות מרמנת. ביוני 2009 קיבלו המדריכים מכתבי פיטורים ממרמנת, אשר סיימה אז את תקופת המכרז הקודמת ולא ידעה אם תזכה בו מחדש. לאחר כשלושה חודשים, במהלכם זכתה במכרז, חזרה מרמנת להעסיק את המדריכים. על פי התביעה, חלק מהמדריכים "נאלצו לחתום על מסמך ובו מוותרים הם על תביעותיהם, וזאת כתנאי לקבלתם לעבודה... משמעות החתמתם הינה קיפוח זכויותיהם המוגנות בכל הקשור לקבלת פיצויי פיטורים בגין תקופת עבודתם". התביעה היא על סכום של כמיליון שקלים וחצי. עוד אומרים העובדים כי מרמנת העבירה בסופו של דבר חלק מהסכום לחלק מהמדריכים.

"תנאי העבודה וצורת ההעסקה של המדריכים נקבעים על ידי משרד החינוך ומבוצעים על ידי מרמנת", אומר מנכ"ל תוכנית קרב, נסים מטלון, "אנחנו חושבים שתנאי ההעסקה הם הוגנים, מעבר לדרישות החוק, אבל זכותם של העובדים להתאגד. היה קשה להם לקבל את העובדה שהשיעורים שהם מעבירים אינם חלק מליבת הלימודים המחייבת ושהם אינם מורים".

סגנית נשיא מרמנת, חנה ליפשיץ, אמרה בתגובה כי "אנחנו דואגים לזכויות העובדים, ונותנים יותר מכפי שהמדינה קבעה. התובעים ניזונים ממידע לא מדויק".

במשרד החינוך, אשר קבע את מכרז ההעסקה ומפקח על יישומו, סירבו למסור אם תלונות העובדים נבדקו. "ככל שתתקבל תביעה שתופנה נגד המשרד, נמסור את תשובתנו בבית המשפט", נמסר.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ