ברגע האחרון נמנעה קריסת קו ביוב מרכזי בגוש דן

עבודות לפינוי עפר בדרום בת ים איימו לערער את יסודות צינור המים, ואף להביא לקריסתו. מדי שעה זורמים בצינור 15 אלף מטר קוב של שפכים גולמיים

צפריר רינת
צפריר רינת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צפריר רינת
צפריר רינת

זיהום סביבתי חמור ביותר שעלול היה לסכן שכונת מגורים באזור גוש דן נמנע כמעט ברגע האחרון בשבוע שעבר. זאת לאחר שחפירות עפר שנעשו בסביבת קו הביוב המרכזי של גוש דן - צינור בטון שמוטמן בסוללת עפר - איימו על קריסתו. אנשי "איגודן", איגוד הערים האחראי על מערכת ההובלה וטיהור השפכים של גוש דן, שסיירו בגבול הערים בת ים וראשון לציון הצליחו למנוע את קריסת צינור הביוב. בימים האחרונים נעשו פעולות לחיזוק המקום שבו היתה סכנת התמוטטות.

לפני כעשרה ימים ערכו אנשי איגודן סיור שגרתי באזור שכונת נווה חוף הנמצאת על הגבול שבין בת ים לראשון לציון. במהלכו נדהמו אנשי האיגוד לראות שקבלן, העוסק בפינוי פסולת והכשרת שטח לבנייה, מבצע עבודות חפירה שהגיעו למרחק של מטרים ספורים מסוללת העפר שעליה מוצב קו הביוב הראשי של גוש דן. עבודות שהיו יכולות להביא להתמוטטות הצינור במקרה של חפירה תחתיו. מדובר בצינור המזרים מדי שעה 15 אלף מטרים מעוקבים של שפכים גולמיים, ומתחבר בהמשך למכון טיהור השפכים המרכזי של האזור שנמצא בגבול המערבי של ראשון לציון.

בשעה שקבלן פינוי ומחזוק הפסולת המשיך להוציא מהמקום כמויות גדולות של חול ועפר, מיהרו אנשי האיגוד להביא קבלן מטעמם. "בסופו של דבר הוא הבין את הסיכון שנוצר והצלחנו להתחיל בעבודות לשיקום הסוללה" אומר מרק אוקון, מנכ"ל "איגודן". בדיווח על האירוע שהעביר אוקון למנכ"לי עיריות בת ים וראשון לציון הוא ציין כי הקו היה נתון בסכנה גדולה וסוללת החול שעליו הונח הצינור הייתה בשיפוע תלול.

"אם לא היינו עוצרים את העבודות האלה בזמן, בסופו של דבר היה נותר הקו המרכזי באוויר וחלקים ממנו היו מתמוטטים כמו דומינו", ציין אוקון שלשום. "זה היה גורם לדליפת כמות גדולה של ביוב באזור עצמו. כמו כן היינו צריכים להשבית את הזרמת מרבית השפכים של גוש דן לאזור, עד לביצוע עבודות תיקון של הצינור". השבתת מערכת ההולכה לשם ביצוע עבודות התיקון היתה מאלצת את איגוד הערים להזרים את מרבית השפכים של גוש דן (חלק קטן מהם מגיע בצינור אחר למכון הטיהור) אל הים. בכך היה חוזר על עצמו אירוע הזיהום הגדול שהתרחש לפני שבע שנים, אז התמוטט קטע של קו מרכזי ביפו - ועד לתיקון התקלה הזרים איגוד הערים את כל השפכים של גוש דן לים.

בעקבות האירוע האחרון ביקש אוקון ממנכ"לי עיריות בת ים וראשון לציון לסייע לאיגוד בגידור התחום שבו עוברת הסוללה שעליה מונח קו הביוב המרכזי. כמו כן הוא ביקש להגביר את תדירות הסיורים מטעם העיריות באזור כדי לפקח על עבודות בנייה או פינוי פסולת. יש לציין שבאחרונה מנסה האיגוד לקדם תוכנית להקמת חומה שתגן על קו הביוב באזור ר אשון לציון. כמו כן מתכנן האיגוד להקים קו ביוב חדש שיהווה גיבוי לקו הקיים במקרה שזה ייפגע.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ