משרד החינוך מאיים לקצץ בתקציב בתי ספר יחודיים שעורכים מבחני מיון

במשרד הוחלט לאסור את המשך המבחנים לעולים לכיתה א', ובמקרה הצורך אף להטיל סנקציות על בתי ספר שיפרו ההחלטה, עד כדי קנסות כספיים ושלילת אישורם

אור קשתי
אור קשתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אור קשתי
אור קשתי

משרד החינוך החליט לפעול נגד בתי הספר הייחודיים העל-אזוריים, העורכים מבחני מיון לתלמידים העולים לכיתה א'. במשרד הוחלט לאסור את המשך המבחנים, ובמקרה הצורך אף להטיל סנקציות על בתי ספר אשר יפרו את ההחלטה, עד כדי קנסות כספיים ושלילת האישור שניתן להם. שני בתי הספר הידועים ביותר, הנכללים בקבוצת מוסדות חינוך שקיבלה הוראה להפסיק את המבחנים, הם בתי הספר לטבע ולאמנויות בתל אביב. לדברי גורם במשרד החינוך, "אין שום הצדקה מוסרית ומדעית למבחנים הנערכים לילדים בני 5 וחצי".

אתמול נשלחו מכתבים רשמיים ממטה משרד החינוך בירושלים למנהלת מחוז תל אביב, דלית שטאובר, הקובעים כי המיונים בבתי הספר לטבע ולאמנויות "מנוגדים לנוהלי המשרד" ומנחים אותה לטפל בדחיפות בנושא. דחיפות זו נדרשת כיוון שבימים הקרובים תתחיל ההרשמה לשני בתי הספר לשנת הלימודים הבאה, והמבחנים הם חלק מתהליך קבלת התלמידים למוסדות החינוך. בנוסף לבתי הספר בתל אביב, הוראה דומה מתייחסת גם לבתי ספר ייחודיים באשקלון ובשדרות.

בתי הספר לטבע ולאמנויות הוקמו בתל אביב באמצע שנות ה-80, ביוזמתו של ראש מינהל החינוך דאז בעירייה, שמשון שושני, המשמש כיום מנכ"ל משרד החינוך. מאז פתיחתם עורכים בתי הספר מיונים, בין השאר בנימוק כי הביקוש אליהם גדול בהרבה מיכולת קליטתם. שכר הלימוד הנוסף שמשלמים ההורים בבתי הספר מגיע עד לכ-11,700 שקלים בשנה.

המבחנים לבתי הספר לטבע ולאמנויות, בהם למדו במשך השנים ילדים רבים של ידוענים ודמויות בכירות בעולם העסקים והממשל, נערכים על ידי "מכון קרני". במכון עוברים הילדים סוג של מבחן פסיכומטרי. בבית הספר לטבע הסבירו אתמול כי מדובר ב"מבחן שבודק קריטריונים חשובים לקבלה, כמו אינטליגנציה ויכולת של הילד ללמוד במסגרת שאיננה רגילה". על פי אתר האינטרנט של בית הספר לאמנויות מדובר ב"מבחן פסיכולוגי שבודק את הכישורים הקוגניטיביים והיצירתיים של התלמיד".

לאחר המבחן במכון קרני עוברים הילדים מבדקים נוספים בבתי הספר עצמם, שנועדו "לראות את מידת ההתאמה של הילד אלינו", כפי שציינו בביה"ס לאמנויות.

"למיין ילדים בגיל כל כך צעיר ולהחליט על עוצמת שרירי השכל והיכולות היצירתיות זה דבר מאוד בעייתי", אומרת פרופ' אורית איכילוב מבית הספר לחינוך באוניברסיטת תל אביב. לדבריה, המבחנים "מוטים מבחינה תרבותית ומסננים ילדים שאינם באים ממשפחות משכילות, כאלה שאין להם את ההון התרבותי הנדרש. בשיטה הזו אלבר קאמי למשל לא היה מתקבל לבתי הספר האלה כי משפחתו לא היתה משכילה". עוד אומרת פרופ' איכילוב, כי "מערכת החינוך צריכה לטפח את כל הילדים, ולא לרכז רק את המוכשרים בבית ספר אחד או שניים. המפגש בין השונים רק מעשיר את כל הצדדים - אבל הוא דורש משאבים גדולים והכשרת המורים".

באופן רשמי אוסר משרד החינוך על בתי ספר לערוך מבחני קבלה לתלמידים, אולם שני בתי הספר בתל אביב המשיכו כל השנים במיונים, לא מעט בזכות התמיכה שקיבלו מעיריית תל אביב והסכמה שבשתיקה מצד בכירי משרד החינוך עצמם. בעקבות תל אביב, הנהיגו בשנים האחרונות בתי ספר יסודיים במקומות נוספים מבחנים דומים. "האמת היא שאין כמעט שום אכיפה של האיסור לקיים מיונים", מודה גורם במשרד החינוך. לדבריו, לרשויות המקומיות ולמשרד החינוך עצמו "יש אינטרס להשתיק את העניין כי המבחנים מעניקים יתרון ברור למשפחות המבוססות".

לדברי גורם אחר, הסנקציות שיוטלו על בתי הספר שימשיכו למיין בניגוד לנהלים כוללות, בין השאר, קיצוץ משמעותי בתקציב שמעביר להם משרד החינוך, פרסום פומבי של החריגה מהנהלים ואף שלילת האישור שניתן לבתי הספר לפעול כמוסדות "על-אזוריים", שההרשמה אליהם איננה מוגבלת באזורי רישום. יצוין כי רוב תקציב בתי הספר הללו מגיע מתקצוב משרד החינוך, ורק חלקו מתשלומי הורים וגורמים נוספים.

גורמים הבקיאים בנושא ציינו כי "שאלת המפתח היא האם שושני, שהקים את בתי הספר הייחודיים בתל אביב, ייתן עכשיו את הגיבוי הנדרש ליישום המדיניות הרשמית של משרד החינוך". בניגוד למכתב שנשלח ממטה משרד החינוך, הקובע כאמור שהמבחנים הם "בניגוד לנוהלי המשרד", התבטא אתמול שושני באופן מרוכך יותר. מדוברות המשרד נמסר בשמו של המנכ"ל כי "כל בתי הספר בהם מתקיימים תהליכי מיון מכל סוג שהוא יהיו חייבים לעבור ועדה מיוחדת" שבסמכותה לאשר, לפסול או לבקש תיקונים במיונים.

לביטול המיונים צפויה להתנגד גם עיריית תל אביב. "מבחני הכניסה לבתי ספר הייחודיים מאפשרים לבדוק בדרך אובייקטיבית את התאמתם ובשלותם של הילדים. כל הגורמים הרלוונטיים מודעים למבחני הכניסה", נמסר מהעירייה.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ