בג"ץ אישר הפרדה מרצון בקווי אוטובוס

שופטי בג"ץ אימצו מסקנות הוועדה שהקים משרד התחבורה וקבעו כי "קווי המהדרין" אינם חוקיים, אך איפשרו התחשבות בנוסעים המבקשים הפרדה מרצון

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומר זרחין

בג"ץ אימץ הבוקר (חמישי) את מסקנות הוועדה שהקים משרד התחבורה וקבע כי הפרדה בין נשים לגברים ב"קווי המהדרין" אינה חוקית, אך אישר הפרדה מרצון. בכך, קיבלו שופטי בג"ץ את המלצות הוועדה, שאומצו בשנה שעברה על ידי שר התחבורה ישראל כץ, אשר אסרו הפרדה מכוונת בקווי אוטובוס, אך איפשרו התחשבות מסוימת ברצונם של נוסעים המבקשים לנהוג בהפרדה מרצון.

בקווי המהדרין, נדרשות הנשים לעלות בדלת האחורית ולשבת בחלקו האחורי של האוטובוס בעוד הגברים עולים בדלת הקידמית ומתיישבים במושבים הקדמיים. בעתירות שהוגשו לבג"ץ נטען, כי הסדרים אלה פוגעים בעקרון השוויון, בזכות החוקתית לכבוד ובחופש הדת והמצפון וכי הם ננקטים ללא הסמכה בדין.

השופט אליקים רובינשטיין קבע הבוקר בפסק הדין כי "מפעיל תחבורה ציבורית (כמו כל אדם אחר) אינו רשאי לומר, לבקש או להורות לנשים היכן עליהן לשבת באוטובוס רק משום היותן נשים, או מה עליהן ללבוש, והן רשאיות לישב בכל מקום שתרצינה... כשאני חוזר וקורא את השורות שהודגשו זה עתה אני תמה על עצמי, כיצד בישראל של שנת 2010 היה צורך לכתבן. האם לימי רוזה פארקס, האשה האפרו-אמריקאית שגרמה לשבירת ההפרדה הגזעית באוטובוסים באלבמה, ארצות הברית, בשנת 1955, חזרנו?".

עוד כתב רובינשטיין כי אין המדובר בשאלת יחסה של גישה ליברלית רב-תרבותיות לקבוצה תרבותית "לא ליברלית" הנוקטת בקרבה פרקטיקה מפלה, אלא בשאלת כפייתה של פרקטיקה תרבותית מסוימת על קבוצות ופרטים שאינם מעוניינים בה בפרט, ועל המרחב הציבורי הישראלי בכלל.

רובינשטיין. תצלום: דניאל בר און

הדו"ח שחיברה הוועדה שהקים משרד התחבורה, שלל כל הפרדה מוכוונת, אך המליץ על התחשבות מסוימת ברצונם של אנשים המבקשים לנהוג בהפרדה וולונטרית. על פי עמדת הוועדה, כל נוסע, יהיה רשאי לשבת באוטובוס בכל מושב פנוי, למעט המושבים הייעודיים השמורים לאנשים עם מוגבלויות וכן לעלות ולרדת בכל דלת המותרת לעליית נוסעים באותו הקו.

כמו כך קבע הדו"ח, כי לא ייקבע הסדר של קווי תחבורה ציבורית שבהם ננקטת הפרדה בין נשים לגברים, או הסדר דומה אחר ההופך אותם שונים במהותם מיתר קווי התחבורה הציבורית בישראל. יחד עם זאת, הדו"ח המליץ לאפשר מצב שבו גברים ונשים המבקשים מתוך רצונם החופשי, לשבת באוטובוס ואף לעלות עליו באופן מסוים, לעשות זאת ככל שחלקים מציבור הנוסעים מעוניינים בישיבה מופרדת.

הוועדה המליצה, בין היתר, לעגן מתווה כולל, ולפיו מפעילי תחבורה ציבורית יחויבו שלא להנהיג כל "פרקטיקות" של הפרדה או אפליה נגד נוסעים ויעשו ככל יכולתם למנוע גילויים של כפייה או אלימות מצד נוסעים או גורמים שלישיים. הוועדה המליצה עוד כי משרד התחבורה יקיים מערך בקרה, פיקוח ואכיפה של הוראות למניעת גילויים כלשהם של כפייה ואלימות.

"המאבק לצערנו לא תם"

חברת מועצת העיר ירושלים, רחל עזריה, מובילת המאבק הציבורי נגד קווי ההפרדה אמרה בתגובה לפסיקת בג"ץ כי "לאחר מאבק ארוך שלנו שנמשך מספר שנים בג"ץ קיבל היום את עמדתנו: קווי ההפרדה אינם חוקיים במדינת ישראל! כאישה דתייה וכמובילת המאבק כנגד קווי ההפרדה, אני שמחה שבג"ץ עמד לצד ערכי מגילת העצמאות של שוויון והאיסור באפלייה על רקע מגדרי. יחד עם תנועת ירושלמים אמשיך לעמוד על המשמר ולוודא שההחלטה לא תהפוך לישרא-בלוף, ושנשים יוכלו לשהות בכבוד בכל מקום במרחב הציבורי. הפסיקה היום היא צעד ראשון לקראת ביטולם המוחלט של קווי ההפרדה".

עו"ד יזהר הס, מנכ"ל התנועה המסורתית, אמר כי "בית המשפט קבע כמה עקרונות חשובים בפסיקתו, אך המאבק לצערנו לא תם. יש לקרוע אחת ותלמיד את המסכה השקרית מהטיעון הנפוץ לפיו יש לכבד תופעות של הדרת נשים מהמרחב הציבורי בשם אורך חיים דתי המעדיף להעלים נשים מעיניהם של גברים פן יגרמו חלילה לאותם גברים מחשבות עוון. קוי המהדרין בחטא יסודם".

עו"ד אורלי ארז-לחובסקי מהמרכז לפלורליזם יהודי בירכה גם היא על החלטת בית המשפט הבוקר והדגישה כי "בית המשפט הורה להבהיר את העניין באמצעות שלטים באוטובוסים ומודעות בעיתונות המצהירים על ביטול הסדרי ההפרדה".

מנכ"ל עמותת חדו"ש - לחופש דת ושוויון, הרב עו"ד אורי רגב, דווקא ביקר את החלטת בג"ץ ואמר כי משמעותה היא שהטרדת הנשים בקווי ההפרדה תימשך. לדבריו, "למרות הרצון הטוב של בית המשפט, פתרון שמבוסס על בחירה וולונטרית אינו ריאלי. הניסיון מלמד שהחוגים החרדיים הקיצוניים לא ישלימו איתו". לדבריו, "משרד התחבורה והמשטרה יבחנו ביכולתם לשמור על זכותן של הנשים לשבת היכן שיבחרו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ