"יוחנן פלסנר, למה ההחלטה על גיוס חרדים שקרית?"

שיחת היום

יהונתן ליס
שיחת היום
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
שיחת היום

ח"כ יוחנן פלסנר (קדימה) עומד בראש ועדת המשנה למעקב אחרי יישום חוק טל המסדיר גיוס חרדים לצה"ל ואת שחרורם על בסיס "תורתם אומנותם". בשנתיים האחרונות אסף נתונים ממקורות שונים על הליכי גיוס החרדים לצה"ל ונחשב לאחד המבקרים הגדולים של המודל הנוכחי.

אתמול הוביל ראש הממשלה החלטה, שהגדיר היסטורית, להכפלת מספר החרדים המשרתים בצה"ל בתוך חמש שנים.

ח"כ יוחנן פלסנר, אתה מברך על החלטת הממשלה?

"לצערי מדובר בצעד שהוא מקרה קלאסי של מעט מדי ומאוחר מדי. העיתוי המרכזי של ההחלטה והמוטיבציה המרכזית שלה, מבחינת ראש הממשלה, זה לא הרצון להגדיל את מספר החרדים המשרתים בצבא ובשירות האזרחי אלא הצורך שלו לייצר ניירת ממשלתית שתאפשר לו להעביר את עמדת הממשלה לבג"ץ, ולפיה הממשלה עושה מספיק, לכאורה, כדי לצמצם את הפגיעה הבלתי מידתית בעקרון השוויון, עליה דיבר בג"ץ, במסגרת הסדרי חוק טל".

למה אתה חושב שמאחורי היוזמה אין עבודה מקיפה של הממשלה, אלא רק מצג שווא לקראת הדיון בבג"ץ?

"את העובדה שמדובר במצג שווא אפשר לראות מניתוח של החלטת הממשלה: כך למשל, אתמול הממשלה החליטה החלטה היסטורית, להעניק 12 אלף פטורים משירות לחרדים שהיו רשומים בהסדר תורתו אומנותו. זה רק חלק מסדרה גורפת של הפחתות והקלות בהענקה של פטורים משירות צבאי לאוכלוסייה החרדית. לצד הענקת הפטור, מספרים לנו שבעוד חמש שנים ישרתו 2,400 חרדים בצבא, שהם פי שניים ממספר המשרתים כיום. כך, כיום פוטרים משירות 12 אלף אברכים, אבל בעוד חמש שנים אולי ישרתו 2,400 בשירות צבאי שלא ברור מה אורכו ומה טיבו".

על מה אתה מבסס את החשש שהמתגייסים החרדים לא ישרתו שירות משמעותי בעוד חמש שנים?

"הממשלה כללה בהחלטה שלה לגבי הרחבת מספר המתגייסים לשירות צבאי מסלול שנקרא ?שלב ב'', שתכליתו גיוס חרדים לשלושה חודשים ולאחריו ייתכן שילובם במהלך המילואים. לצערי אין בהחלטה יעדים קונקרטיים ומחייבים לגיוס שיעור מספיק גדול של חרדים לשירות צבאי משמעותי והדגש הוא על משמעותי".

אם כך, מדוע שבג"ץ יתייחס ברצינות להצעה שאושרה בממשלה? הרי השופטים יוכלו להסיק בעצמם שמדובר במצג שווא, לא?

"בג"ץ הטיל ספק רב בחוקתיות של חוק טל כבר בספטמבר 2009 כאשר דן בפעם האחרונה בסוגיה. שם נקבע כי התוצאה של הסדר חוק טל מביאה לפגיעה בלתי מידתית בעקרון השוויון. בג"ץ נתן לממשלה עוד שנה ומספר חודשים כדי להוכיח שהיא מגבשת הסדרים שיחוללו שינוי חברתי עמוק וימנעו את הפגיעה העמוקה בעקרון השוויון. אני חושב שנתניהו פספס את ההזדמנות לערוך שינויים יסודיים בהסדר המאפשר דחיית שירות לבעלי מעמד תורתו אומנותו ובכך הופך את ההסדר הזה לבלתי לגיטימי".

בליכוד טענו אתמול שקדימה מבצעת מהלכים דרמטיים, בשעה שבתקופת שלטונה לא נעשה דבר כדי להגדיל את מספר המתגייסים החרדים לצה"ל.

"ההסטוריה של התקופה האחרונה מלמדת אותנו שבכל פעם שנתניהו מכריז על מהלך היסטורי, הוא עושה את זה ביום שישי אחרי הצהריים, כשאין זמן ופנאי לעיתונאים ואחרים לבחון לעומק את ההצעות שלו. לא מדובר במהלך היסטורי, אלא במהלך היסטרי של מי שחושש ומזדרז להעביר החלטה חפוזה ובמחטף, מתוך חשש שהחלטה של בג"ץ תפרק לו את הברית הנוחה עם המפלגות החרדיות".

ובכל זאת, ראש הממשלה הציג את התוכנית שאושרה אתמול ככזאת הזוכה לתמיכת הרמטכ"ל. אם הרמטכ"ל תומך במהלך, כנראה יש היגיון מקצועי מאחוריו, לא?

"זאת עוד דוגמה לעליית מדרגה של תרבות השקר של נתניהו. עמדת הרמטכ"ל בנושא חוק טל ושירות חרדים היא פומבית וידועה: הרמטכ"ל תומך בעקרון חובת שירות לכל. לא זו בלבד, אלא שהרמטכ"ל התבטא בפומבי נגד התוכנית הממשלתית הזאת. לאחר ששתיים מההסתייגויות הקונקרטיות של הרמטכ"ל ביחס לתוכנית התקבלו, נתניהו בצורה שקרית בחר להציג את זה כתוכנית הרמטכ"ל".

אם התוכנית כל כך לא ראויה, מדוע רק קדימה השמיעה את קולה נגד היוזמה?

"אני לא מסכים אתך. מדובר בעמדה שהיא תוצאה של הליך פיקוח פרלמנטרי, במסגרת ועדת המשנה של ועדת החוץ והביטחון לנושא יישום חוק טל, שבראשה אני עומד, ולא של מיצוב פוליטי. מדובר בעצב חשוף של החברה הישראלית, שאם לא נטפל בו כראוי עלול להוביל לא רק לקריסת מודל צבא העם והסולידריות החברתית אלא גם לפגיעה כלכלית קשה במשק הישראלי. שירות צבאי ואזרחי של החרדים הוא גם מנוע האינטגרציה היחיד הזמין שיכול לשלב באופן אפקטיבי את בני הקהילה החרדית במשק ובקהילה עם מיומנויות וניסיון מקצועי ותעסוקתי".

אתה רואה מצב שבו המפלגות החרדיות יתמכו בהגדלת מספר החרדים המגויסים לצה"ל? אולי נתניהו לא דואג לחינם לשלמות הקואליציה שלו וכל ממשלה שתישען על תמיכת החרדים לא תוכל להרחיב את הגיוס משמעותית?

"בניגוד למה שרבים בציבור סבורים, ניתן לרתום את הרבנים והמנהיגים הפוליטיים של הציבור החרדי לטובת מרבית השינויים הנדרשים. מצוקת הפרנסה ובעיות הרווחה של הקהילה החרדית הן כל כך משמעותיות שיש צורך במסגרות שתאפשרנה שילוב של החרדים בעולם השירות והתעסוקה".

אם ההחלטה רעה, למה שרים אחרים לא יצאו נגדה?

"זו תופעה של שתיקת הכבשים. שרי ישראל ביתנו דאגו להכניס הרבה סעיפים למען חיילים משוחררים בהסכם הקואליציוני שבפועל לא מומשו. בליכוד מדברים על ציונות וערכים ובפועל מאפשרים לנתניהו להמשיך להתרפס בפני בעלי הבית החרדים שלו, ומשרי העבודה אני חושב שאפילו הציבור שהצביע עבורם כבר לא מצפה לשום דבר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ