גיוס החרדים - מקפצה לדילוג קליל מעל צה"ל

הפרצות בתוכנית יאפשרו לחלק ניכר מהגברים החרדים להמשיך ולחמוק משירות משמעותי, בצה"ל או בכוחות החירום וההצלה

עמוס הראל
עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוס הראל
עמוס הראל

החלטת הממשלה אתמול מתקנת כמה מהליקויים הבולטים ברפורמת הגיוס, שראש הממשלה בנימין נתניהו עיכב את הדיון בה לפני שלושה שבועות בשל הביקורת שעוררה. התיקונים שהוכנסו בהצעת ועדת גבאי נעשו לפי הסתייגויות שהעלה הרמטכ"ל, גבי אשכנזי. ועדיין יש פער גדול בין הרטוריקה הנלהבת של השרים מאתמול למציאות שתשתרר בשטח. הפרצות בתוכנית יאפשרו לחלק ניכר מהגברים החרדים להמשיך ולחמוק משירות משמעותי, בצה"ל או בכוחות החירום וההצלה.

לתיקונים, המצמצמים במקצת את מספר הנכנסים למסלול עוקף השירות בצה"ל (בשל העלאת הגיל הנדרש לחרדים נשואים בלא ילדים), קדמה פגישה בין נתניהו לאשכנזי ביום רביעי האחרון. הרמטכ"ל השיג בפגישה הישג נוסף: הצבא יקבל 130 מיליון שקל מהאוצר למימון קליטת חרדים בשורותיו.

הרמטכ"ל אכן נתן את ברכתו לתוכנית המעודכנת, ובצבא הסבירו ש"מדובר בכל זאת בשינוי חיובי ואי אפשר לצפות שתפנית כה גדולה תתרחש במהלך אחד". אבל יש מרחק ניכר בין מה שאישרה הממשלה לעמדה הבסיסית של אשכנזי, שגרסה חובת שירות (צבאי או אזרחי) לכל, ומתן זכות בחירה ראשונה לצה"ל בטרם הפניית החרדים לשירות אזרחי. בפועל, מה שהממשלה אישרה יאפשר לאלפי חרדים לדלג בקלילות על השירות בצה"ל. המדינה, למעשה, מציגה להם את העסקה המפתה הבאה: עשו שנת שירות אזרחי אחת וקבלו פטור מלא מצה"ל, מה גם שלא תיקראו לשירות מילואים בעתיד.

פרצות נוספות: התוכנית פוטרת אוטומטית, בשל הורדת גיל הפטור, 12 אלף תלמידי ישיבה משירות כלשהו. לא ברור גם איך ואם יושגו המספרים השאפתניים שהוצבו לשירות חרדים בצבא. נראה שהוועדה בונה גם על שירות צבאי בשלב ב' (טירונות קצרה ואחריה זמינות מוגבלת למילואים), הרחוק מלהיות שירות משמעותי. גם חסר עדיין מנגנון שייצור הבחנה ברורה דיה בין שירות אזרחי במערך החירום לשירות חרדים בקהילותיהם, שהפיקוח עליו חסר.

השורה התחתונה: יש כאן התקדמות מסוימת, אם לא בשיפור המציאות הכוללת. נתניהו היה לחוץ להעביר את התוכנית בממשלה, בגלל התשובה שדורש בג"ץ מהמדינה לעתירות בדבר יישום חוק טל, שיידונו ב-30 בינואר. אך הפרשה רחוקה מלהיות סגורה. הצוות הפרלמנטרי בראשות ח"כ יוחנן פלסנר, שדן באותו עניין, יציג המלצות שונות בתכלית - ולבג"ץ יהיה כנראה עניין גם בהצעות שלו.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ