הצעת חוק תדרוש מהמדינה לממן סל חינוך לכל תלמיד

אור קשתי
אור קשתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אור קשתי
אור קשתי

תנועת "הכל חינוך" הציגה אתמול הצעת חוק המבקשת להבטיח את מחויבותה של המדינה להעניק חינוך שוויוני, תוך חיזוק מסגרות החינוך הציבורי. בין השאר כוללת ההצעה קביעת "סל חינוך לתלמיד", תקצוב דיפרנציאלי של בתי הספר בהתאם לשיעור לימוד מקצועות היסוד ועוד.

ההצעה תועלה בכנסת בקרוב. עד כה הביעו חמישה ח"כים מסיעות שונות את תמיכתם בהצעה. מקורות בתנועה ציינו כי בקמפיין ציבורי המתוכנן לקידום הצעת החוק, בכוונתם לתקוף אישית גם את שר החינוך גדעון סער, אם לא יתמוך ביוזמה.

ב"הכל חינוך" גיבשו את הצעת חוק "אחריות המדינה לחינוך הציבורי" בשנתיים האחרונות. בין השאר מעגנת ההצעה את "זכותו של כל תלמיד לחינוך הולם, איכותי, נגיש, זמין ותואם", ואוסרת על סוגים שונים של אפליית תלמידים. על פי ההצעה, המדינה תפעל למימוש הזכות לחינוך באמצעות פיקוח מחמיר על בתי הספר, קביעת תוכנית לימודים ומימון "סל חינוך לתלמיד", המורכב מכלל שירותי החינוך להם זכאי כל תלמיד.

באשר לוויכוח המתמשך על לימודי הליבה, הצעת החוק מבחינה בין בתי הספר שאינם מלמדים את תוכנית לימודי היסוד (הכוללת רק את מקצועות המתמטיקה, שפת אם ואנגלית) שיתוקצבו בשיעור של 25% מ"סל החינוך לתלמיד", לבין מוסדות שילמדו את התוכנית הבסיסית ויקבלו תקצוב של 50%, ובין בתי ספר שילמדו את תוכנית הלימודים המלאה, כפי שתיקבע על ידי משרד החינוך וייהנו ממימון של 100%. הסדר זה, מציעה "הכל חינוך", יוגבל לשנתיים שבהן תנסה ועדה, שבה ישתתפו נציגי הקהילות והזרמים השונים בחברה הישראלית, לגבש הסכמה על לימודי יסוד רחבים יותר משלושת המקצועות הבסיסיים.

לדברי מנכ"ל התנועה, הרב שי פירון, "מרבים לדבר על הגדלת תקציב החינוך. זהו אחד השקרים הגדולים ביותר שאני מכיר. בפועל, כשבוחנים את התקצוב פר ילד, תלמיד בישראל מקבל פחות מהנהוג ברוב מערכות החינוך בעולם".

ב"הכל חינוך" אמרו אתמול כי השר סער "תומך בכמה נושאים" בהצעת החוק, אך עדיין לא ברור אם יתמוך בה כמכלול. מתנגד אפשרי אחר להצעת החוק הוא משרד האוצר, שסיכל בעבר יוזמות חקיקה שביקשו לחייב את המדינה להקצות כספים לנושאי חינוך שונים.

עד כה הביעו חמישה ח"כים את תמיכתם בהצעת החוק: יו"ר הקואליציה, זאב אלקין (ליכוד), יו"ר ועדת החינוך של הכנסת, אלכס מילר (ישראל ביתנו), איתן כבל (עבודה), זבולון אורלב (הבית היהודי), וזאב בילסקי (קדימה). במסיבת העיתונאים שבה הוצגה הצעת החוק, אמר ח"כ כבל: "ממשלת ישראל בטוחה שהיא עושה כל מה שנדרש כדי שהחינוך יהיה בראש סדר העדיפויות והיא תוכיח שאנחנו בדרך להתפתחויות מסעירות, אבל המציאות היא אחרת לגמרי".

איש העסקים שלמה דוברת, החבר בהנהלת "הכל חינוך", הוסיף כי "לא רק שמערכת החינוך מנציחה את הפערים החברתיים אלא היא מגדילה אותם. ילד עני לא מקבל הזדמנות אמיתית".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ