שומרי צניעות יפרידו בין גברים לנשים בהיכל התרבות

ארגוני נשים תוקפים בחריפות את ההפרדה המתוכננת בהופעתו של הזמר יניב בן משיח: חייבים לשמור על כמה מוסדות חילוניים

הארץ
אילן ליאור
כתב "" בגוש דן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ
אילן ליאור
כתב "" בגוש דן

יו"ר הוועדה לקידום מעמד האשה בעיריית תל אביב, תמי זנדברג, וקבוצת ארגונים פמיניסטיים דורשות לאסור הפרדה בין גברים לנשים בהופעה בהיכל התרבות. בעוד כחודש וחצי יופיע בהיכל הזמר הדתי יניב בן משיח, ולבקשתו תהיה בהופעה הפרדה בין גברים לנשים - הגברים ישבו באולם והנשים ביציע. בהופעותיו של בן משיח משגיחים "שומרי צניעות" על ההפרדה בין המינים. זו פעם ראשונה שיתקיים אירוע עם הפרדה כזו בהיכל התרבות בתל אביב.

זנדברג פנתה שלשום לראש העיר תל אביב רון חולדאי ולמנכ"ל העירייה מנחם לייבה, וביקשה מהם להורות להנהלת היכל התרבות לא להשכיר את האולם לאירועים שנהוגה בהם הפרדה. מקורו של חלק ניכר מתקציב היכל התרבות הוא עיריית תל אביב.

"לא ייתכן שבתל אביב, בהיכל העירוני, תונהג הפרקטיקה המשפילה, השוביניסטית והפרימיטיבית הזאת", כתבה זנדברג. "לא ברור לי מאיפה צמח המנהג הזה של הפרדה. זה מנהג שאין לו שום קשר עם אורחות החיים היהודיים או הדתיים. הוא פתאום צמח בחוגים פונדמנטליסטיים חשוכים והוא הולך ומתרחב".

זנדברג מוסיפה שמדובר "בטכניקות של הדרת נשים שאסור להשלים אתן גם בחברה החרדית ובטח שלא במוסדות העירוניים במרכז תל אביב. בחברה שמדכאת ומשפילה נשים אין מה לדבר על הסכמה. הנשים האלה נעדרות בחירה חופשית אמיתית".

לדרישתה של חברת מועצת העיר הצטרפו ארגוני נשים ובהם כ"ן - כוח נשים, פרלמנט נשים, ש.י.ן - שוויון ייצוג נשים, אנואר - מנהיגות נשים יהודיות וערביות והפורום לייצוג הולם בין המינים. יפעת זמיר, מנכ"לית עמותת כ"ן, אומרת כי "צריך לקרוא לילד בשמו: היכל התרבות הוא אחד הסמלים האזרחיים הבולטים של העיר תל אביב. לא חושבת שמישהו מהמייסדים של העיר הזאת חשב שיום אחד יבואו ויגידו ?כאן ישבו בנפרד גברים ונשים'. אנחנו בעידן שבו הסמלים הולכים ומתמעטים, הדמוקרטיה מתערערת. דווקא בעידן כזה חייבים לשמור על כמה מוסדות שהם סמלים חילוניים".

מיקי גיצין, מנכ"ל תנועת ישראל חופשית, אומר כי התנועה תפעל נגד ההפרדה אם העירייה לא תמנע אותה. "בהדרה של נשים והפרדה בין נשים לגברים אנחנו חוזרים לעולם אפל במאפיינים של איראן. אין לעניין הזה דבר וחצי דבר עם דמוקרטיה או פלורליזם". לדבריו, "קודם ביקשו הפרדה בין גברים לנשים באוטובוסים, היום אנחנו מפרידים בין גברים לנשים בהיכל התרבות, בשם הרב תרבותיות, ומי יודע מה השלב הבא? לתל אביבים יש תחושה כל הזמן שלי זה לא יקרה. אבל הנה זה הגיע לפתח ביתם ואם הם לא יעצרו את זה התופעה תמשיך להתרחב".

ראש העיר תל אביב חולדאי מסר אתמול בתגובה: "תל אביב-יפו היא עיר דמוקרטית ופלורליסטית, המכבדת כל אדם ואורח חייו, וככזאת היא מאשרת לשכור את מבני העירייה המיועדים לכך לאירועים שונים, וכך תמשיך לעשות".

אלי מלמד, מנהלו האישי של יניב בן משיח, מסר בשמו כי "ההפרדה מקובלת בהופעות בקרב הציבור הדתי החרדי. הציבור הוא שמבקש את ההפרדה. הדרך והמוטו שלנו בקונצרטים מסוג זה הם לקדש שם שמים ברבים. נשאלת השאלה, מדוע אותו בן אדם שהעלה את הסוגיה לא מבקש זאת מכל בתי הכנסת בישראל ובעולם שבהם נוהגים להתפלל בהפרדה מלאה עד היום הזה?".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ