משרד התשתיות מקדם הקמת מערך התרעה לאחר התרחשות רעידת אדמה

החל הקמת מערך התרעה לאחר התרחשות רעידות אדמה, שיתריע את האזרחים מספר שניות לפני שייגרם נזק באזורים נוספים

צפריר רינת
צפריר רינת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צפריר רינת
צפריר רינת

הקמת מערך התרעה לאחר התרחשות רעידות אדמה יוצא לדרך. משרד התשתיות פתח בהליך הקמת מערכת שתשדר קריאות אזהרה, לאחר זיהוי התרחשות רעידה בידי מכשירים סיסמוגרפיים. זאת לאור הפער הקיים בין זמן התרחשות הרעידה במוקד ולבין הזמן שבו גלים סיסמיים שנשלחים לקרקע גורמים נזק באזורים נוספים.

כמו כן, במסגרת מאמץ ההיערכות לרעידות אדמה החל אתמול (שלישי) קמפיין הסברה בנושא, הכולל הוראות התנהגות לציבור בזמן התרחשות הרעידה ואחריה וכן הנחיות לגבי הכנת מבנים למיגון.

המערכת החדשה, שדומות לה כבר קיימות בכמה מדינות בעולם, תתבסס על העברת מידע מהיר ממוקד התרחשות הרעידה אל אתרים שונים. המערכת החדשה תוכל להעניק לאזרחים התרעה של כמה שניות עד כמה עשרות שניות ותסייע לקבל החלטה בזמן מהיר על הדממת מערכות תשתית חיוניות עד שתחלוף הרעידה. "זו מערכת חשובה שתוכל לתת זמן התארגנות שבו אנשים יוכלו לצאת מבתים או להיכנס למרחבים מוגנים", ציין ד"ר אבי שפירא, יו"ר ועדת ההיגוי הבין-משרדית למוכנות לרעידות אדמה. "אמנם זמן ההתרעה באזורים קרובים למוקד יהיה קצר, אבל גם שם זה יעזור כי צריך לזכור שעובר זמן מהרגע שבו רעידת אדמה גורמת לפגיעה במבנה ועד שהוא מתמוטט".

תרגיל פיקוד העורף המדמה התמוטטות בניין לאחר רעידת אדמה. תצלום: איל ורשבסקי / באובאו

קמפיין ההסברה החדש נועד להסביר לאנשים כיצד להתנהג בעת רעידת אדמה ואילו פעולות מיגון יש לבצע בתוך מבנים וכן בשטח פתוח. בין השאר, מציין הקמפיין מקומות אפשריים למציאת מחסה, כמו חדרי מדרגות או ממדי"ם. בקמפיין מתוארת גם סדרת כללי התנהגות רצויה לאחר רעידת האדמה.

לדברי שפירא, הממשלה החליטה כבר לפני מספר חודשים שיש לקדם מערכת התרעה. כעת אמור המכון הגיאו-פיסי להציע תוכנית להפעלתה ורשות החירום הלאומית תחליט אילו גופים יקבלו את המערכת. התוכנית תוצג לממשלה עד סוף השנה.

בחודשים האחרונים נראה היה שנושא המוכנות לרעידת אדמה הוזנח לאחר שלא אושר תקציב לוועדת ההיגוי. אולם לאחרונה אישרה הממשלה תקציב שנתי של 15 מליון שקלים לוועדה וקבעה שהשר שירכז את הטיפול בתחום מעתה הוא בני בגין. לדברי שפירא, הממשלה כבר הקציבה 140 מיליון שקלים למיגון מבני ציבור. ואולם, הכספים נוצלו עד עתה בעיקר לפעולות תכנון וקביעת הקריטריונים לבחירת המבנים למיגון. השנה אמור להתחיל מיגון בפועל, בעיקר של בתי ספר ובתי חולים באזור הצפון. יש לציין שלא כל התקציב נוצל לאחר שמשרדי ממשלה לא הצליחו לגייס תקציב משלים, כפי שהיו אמורים לעשות על פי החלטת הממשלה.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ