עיריית רמת גן הרסה חלק ממצוק כורכר כדי להציב גשר לפרסומות

לאחר שהכריזה עליו כיעד לשימור, פערו פועלים בור גדול במצוק, במסגרת עבודות להקמת גשר לפרסומות מעל רחוב ז'בוטינסקי

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור
אילן ליאור

כתב "הארץ" בגוש דן

עיריית רמת גן אישרה פגיעה במצוק כורכר ברחוב ז'בוטינסקי בעיר, על אף שהיא עצמה קבעה כי הוא מיועד לשימור. בשבועות האחרונים פערו פועלים בור גדול במצוק, במסגרת עבודות להקמת גשר לפרסומות מעל רחוב ז'בוטינסקי. עמודי הגשר הוצבו במרכז המצוק. העבודות הופסקו בעקבות מחאת ארגונים סביבתיים ותושבים.

הוועדה המקומית לתכנון ובנייה ברמת גן הכירה במצוק הכורכר כאתר טבע לשימור לפני כחמש שנים. העירייה כללה את המצוק גם בסקר טבע עירוני שערכה. "באתר נמצאת גבעת כורכר מהבודדות שנותרו בתחום רמת גן", נכתב בסקר, "גבעה זו צמודה לעורק תנועה ראשי, דרך ז'בוטינסקי, בו עוברים מאות אלפי נוסעים בשנה, ולפיכך יכולה להוות 'כרטיס ביקור' לאתרי הטבע העירוניים בעיר. למרות ממדיו הקטנים של האתר וההפרעה הקשה, כתוצאה מגינון עירוני, נשאר בו מגוון צומח טבעי משמעותי".

חבר מועצת העיר רמת גן, ד"ר אבי ליליאן, היה מהראשונים לפעול להפסקת העבודות. "אלה הם פניה של העיר רמת גן. פינת חמד זו, בתכנון ועיצוב נאות, יכולה לקבל את פני הנכנסים לעיר, ממש כמו הכניסה לירושלים דרך גינות סחרוב", כתב ליליאן למנכ"ל העירייה, דוד בנימין, "לא ייתכן שחזות העיר תוקרב למען התועלת האישית של אדם פרטי, לצורך פרסומת בפרט ובכלל". לדבריו, ניתן למצוא בקלות אתר חלופי להקמת הגשר.

בעמותת אדם טבע ודין אומרים כי מדובר במצוק כורכר יוצא דופן ובו צמחייה נדירה במרחב העירוני. "ביד אחת העירייה הגדירה את מצוק הכורכר כאתר טבע עירוני וביד השנייה נתנה היתר בנייה להקים באמצע אתר הטבע העירוני שלט פרסומת ענק", אומרת יעל דורי, ראש תחום תכנון בעמותה. "הפרסומות האלה הן בדיוק הערכים שצריך למנוע שישתלטו לנו על המרחב הציבורי ובטח על ערכי הטבע המעטים שנשארו בעיר כמו רמת גן. זו תעודת עניות לעירייה. מצוק כורכר אי אפשר לשקם. אם רוצים לפצות צריך להוריד את הפרסומת ולנסות למזער את הנזק".

מעיריית רמת גן נמסר: "ברחוב ז'בוטינסקי אושר גשר שילוט על פני הרחוב. אחד מעמודי הגשר ניצב בשולי המדרכה הקיימת (במקום המיועד להרחבת המדרכה) ופגע בחלק קטן מאוד בתחתית מדרון רכס הכורכר.

"השיקול להצבת העמוד בשולי הרכס נבע מחוסר רצון לחסום במידה ניכרת את המדרכה הצרה מאוד במקום זה. אמנם תוכנית המתאר מתירה הרחבת המדרכה על חשבון רכס הכורכר, אולם עד כה העדיפה העירייה לשמור מחד על רכס הכורכר ומאידך לסלול מדרכה ברוחב מינימלי. עם התחלת העבודות ולנוכח פניית החברה להגנת הטבע נעצרו העבודות. אדריכל העיר שוקד על שיקום חזות הרכס".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ