פשרת הגיור בסכנה: הרב עמאר נוטה לא לאשר גיורים שביצע צה"ל

אם לא יימצא פתרון, ישובו ליברמן וש"ס להיאבק על הסוגיה בכנסת. הרב הראשי אף ביקש באחרונה הבטחה מנתניהו כי הוא יטרפד את חוק הגיור הצבאי

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אטינגר

משבר הגיורים הצבאיים מסתבך: על רקע לחץ מצד גורמים שמרניים בציבור החרדי, ועדת הרבנים שמינה הרב הראשי שלמה עמאר כדי לספק פתרון למשבר בתוך מסגרת הרבנות, נוטה שלא לאשרר באופן גורף את אלפי הגיורים הצבאיים הנמצאים במחלוקת.

אם כך יהיה, סוגיית הגיורים הצבאיים צפויה לחזור לזירה המשפטית והפוליטית, מה שלא צפוי לתרום ליציבות בקואליציה של ראש הממשלה בנימין נתניהו. במקביל עדיין תלויה ועומדת ברקע עתירה לבג"ץ נגד הרבנות הראשית שבכמה ערים מבטלת גיורים שנעשו כדין.

הוועדה, שחברים בה הדיין נסים בן שמעון, הרב שמעון אליטוב והדיין הרב אהרן דרשוביץ, אמורה להגיש לרב עמאר את מסקנותיה בשבוע הבא. כאשר מונתה, הדגישו בלשכת הרב הראשי כי היא מופקדת על עניין טכני בעיקרו: אשרור "תעודות המרה" (המעידות על השלמת הגיור) של מי שעברו תהליך גיור אורתודוקסי, ויהדותם כבר הוכרה כדין בבית דין רבני מיוחד במסגרת הצבא. בשל טעות במערכת, במשך תקופה ארוכה התעודות לא הוגשו להחתמה לרב הראשי לישראל, כנדרש, ולפיכך התעוררה בעיה משפטית סביבן. מדובר באלפי תעודות המרה של מתגיירים, רובם מיוצאי חבר המדינות.

הבעיה הולידה גם סערה פוליטית, כשסיעת ישראל ביתנו בכנסת העלתה להצבעה את חוק הגיור הצבאי שמטרתו לבצר את מעמד הגיורים בצבא. ההצעה אושרה בקריאה טרומית ברוב גדול, שעמו נמנה גם ראש הממשלה.

הדיון בכנסת על חוק הגיור, בחודש שעבר. תצלום: אוליבייה פיטוסי

הרב עמאר עושה כעת מאמץ עצום למנוע את השלמת החקיקה, שתשלול מהרבנות הראשית שיקול דעת בעניין גיורים שנעשו בצבא. הוא ובכירי ש"ס הדגישו תחילה, כי אין בעיה הלכתית עם הגיורים אלא רק בעיה "טכנית", ואולם כעת מתבררת מציאות שונה בעליל. לפחות חלק מחברי הוועדה, שנבחרו בגלל מתינותם יחסית לרבנים אחרים בממסד הרבני, הודיעו כי הם מסרבים לאשרר את התעודות באופן גורף. בין השאר, סירובם מתבסס על בדיקה פרטנית של תיקי מתגיירים ועל התרשמותם כי חלקם מעולם לא התכוונו לקיים מצוות כפי שדורשת ההלכה.

הרבנים לא צפויים לבטל גיורים, אך כאמור הם נוטים לא לאשרר את הגיורים כפי שציפו גורמים בש"ס. אם כך יהיה, תהיה זו ועדת הרבנים השנייה שתנחיל אכזבה למי שציפה כי הפתרון למשבר יימצא במסגרת הרבנות. באוקטובר האחרון הרב עמאר כבר מינה ועדת רבנים דומה, אך כל חבריה הודיעו לו בתוך כמה ימים על התפטרותם.

מנגד, חברי הוועדה הנוכחית מתכוונים לקבוע כי גיורים שייעשו בצבא בעתיד לבוא יוכרו גם על ידי הרבנות וזרועותיה השונות. הוועדה ממקדת את מסקנותיה בקביעת נהלים חדשים לגיורים הצבאיים, ושיתוף פעולה בין הרבנות הצבאית והרבנות הראשית לישראל. הרבנים החרדים ימליצו על הארכת מסלולי הגיור הצבאיים, וכנראה גם על הדחת כמה רבנים המכהנים כדיינים בבתי הדין המיוחדים לגיור בצה"ל, משום שהתרשמו כי הם אינם קפדנים דיים, על פי השקפתם.

גורמים חרדים ליטאיים האשימו את הרב עמאר ב"אפיקורסות"

גורמים בסביבת הרב עמאר הכחישו את הדברים, ואמרו כי הוועדה עדיין לא השלימה את עבודתה. הרב עמאר אף ביקש בימים האחרונים הבטחה מראש הממשלה כי הוא יטרפד את חוק הגיור הצבאי. ח"כ דוד רותם, יוזם חוק הגיור הצבאי, אמר השבוע ל"הארץ" כי תהיה אשר תהיה מסקנת הוועדה, הוא לא מתכוון למשוך את הצעת החוק שלו, וכי ישראל ביתנו מתעקשת על החקיקה בעניין.

בינתיים, מי שמפעיל לחץ על הרב עמאר והוועדה שלו הם גורמים חרדיים ליטאיים. בימים האחרונים מתנהל קרב פשקווילים בשכונות החרדיות בין נאמני הרב עמאר ובין גורמים חרדיים-ליטאיים. האחרונים האשימו את הרב עמאר ב"אפיקורסות" ו"עקירת התורה", בגלל כוונתו להכשיר את גיורי הצבא שהחרדים דוחים מכל וכל, ואילו אנשי הרב עמאר הפיצו פשקווילים נגדיים. בזה שהופץ אתמול במיילים, בכוונה להפיצו גם בשכונות החרדיות, אנשי הרב עמאר תקפו את החרדים הליטאים על גיורים שהם מבצעים בבתי הדין הרבניים הפרטיים שלהם. הפשקוויל מספר על מקרה שבו דיינים מבית דין בבני ברק גיירו עובדת זרה כדי שאדם חרדי בעל מעמד יוכל לשאתה לאשה, והכל "עבור תאוות בצע, כסף וחמדנות".

מכון "עתים", שעתר לבג"ץ בעניין פסילת הגיורים, מסר בתגובה כי החלטה שלא לאשר את הגיורים היא "צעד הרה גורל מצדה של הרבנות. בהחלטה זו היא למעשה מפנה עורף קודם כל אל הגרים ואל המחויבות הדתית והמוסרית שלה כלפיהם, ובנוסף כלפי המדינה וסמכותה בכך שאיננה מכירה בתוקפן של תעודות שהונפקו כחוק על ידה". עוד נמסר, כי אם הרבנות לא תצא בהכרזה שגיורי צה"ל תקפים לכל עניין, כפי שעשתה לאחרונה המדינה בדיון בבג"ץ, "הרי שהיא מזמינה מעורבות חיצונית שתכפה עליה את ההכרה בגיורים אלה. בשבועות הקרובים ישוב מכון עתים אל בית המשפט העליון וכך בג"ץ יהיה זה שיצטרך להכריע אם יותר לרבנות הראשית להתעמר בגריה, או שיושם קץ לתופעה באמצעות פסיקה חד משמעית שתאלץ את הרבנות לעשות את המובן מאליו: להכיר באופן גורף ואוטומטי בתוקפם של גיורי צה"ל ושאר גיורי המדינה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ