סקר אמריקאי חדש: 35% מתושבי מזרח ירושלים מעדיפים להשתייך לישראל

נטשה מוזגוביה
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
נטשה מוזגוביה

תושבי מזרח ירושלים חלוקים בדעותיהם לגבי השאלה לאיזו משתי המדינות - ישראל או מדינת פלסטין העתידית - הם רוצים להשתייך אם המנהיגים יצליחו להגיע להסכם. את הפרטים חושף סקר חדש שנערך בקרב הפלסטינים במזרח ירושלים על ידי "פכטר הסקרים במזרח התיכון" בשיתוף עם המועצה ליחסי חוץ, שהציגה אתמול את ממצאיו בוושינגטון.

הסקר, שנערך ב-19 שכונות של מזרח ירושלים, הציג בפני הפלסטינים שאלות פתוחות. על פי הסקר, רק 30% מהפלסטינים במזרח ירושלים מעוניינים להפוך לאזרחי המדינה הפלסטינית, בעוד 35% היו מעדיפים אזרחות ישראלית, ו-35% לא הצליחו לתת תשובה או שסירבו לענות. כשנשאלו מה להערכתם רוצים האנשים בשכונה שלהם, 31% העריכו כי הם מעוניינים באזרחות הפלסטינית, 39% כי הם רוצים אזרחות ישראלית ו-30% לא ידעו לתת תשובה.

יתרה מזו - אם הבית שלהם יהיה בשטח הפלסטיני, 40% אמרו שהם מתכוונים לעבור לישראל, לעומת 27% שאמרו שהם מתכוונים לעבור לפלסטין אם השכונה שלהם תוגדר כחלק מישראל, בעוד 54% היו מעדיפים להישאר בישראל.

בין הסיבות להעדפת אזרחות אחת על פני האחרת, הנבדקים שבחרו באזרחות הישראלית ציינו את חופש התנועה בישראל, הכנסה גבוהה יותר ואפשרויות רבות יותר להשתלב בשוק העבודה, כמו גם הביטוח הלאומי. אלה שבחרו באזרחות הפלסטינית דיברו בעיקר על לאומיות ורגשות פטריוטיזם. שתי הקבוצות הביעו חשש שבמקרה של שרטוט גבול קבע, הן עשויות לאבד גישה למסגד אל-אקצה. אלה שמעוניינים להיות אזרחי ישראל דיברו על החשש שלהם מהאפליה ואובדן הקשר עם קרובי המשפחה והחברים בפלסטין, וכן הידרדרות מוסרית אפשרית של ילדיהם.

על השאלה כמה הם מרוצים מהחיים שלהם במזרח ירושלים היום, 11% מהפלסטינים אמרו שהם מאוד מרוצים, 33% מרוצים, 26% אדישים, 15% לא מרוצים ו-16% לא מרוצים בכלל. 36% חושבים שיש "רמה גבוהה" של אפליה ביחס לערבים במתן השירותים של העירייה, 20% מדברים על אפליה מורגשת, 19% "קצת אפליה" ו-8% דיברו על אפליה שבקושי קיימת. הרוב מודאגים ממתן אישורי הבנייה בעיר, העיכובים במחסומים, הגבלות בגלל גדר הביטחון והפשיעה.

ד"ר דיוויד פולוק, חוקר בכיר ממכון וושינגטון למזרח התיכון שפיקח אישית על הסקר בירושלים, סיפר ל"הארץ" כי יש לו ביטחון מלא בדיוק התוצאות. "שאלנו רק שאלות פתוחות", אמר ל"הארץ". "אני מניח שההנהגה הפלסטינית אינה שמחה מדי לראות את התוצאות. אחד הידידים שלי, מומחה פלסטיני, אמר לי שהוא חושב שעל הרשות הפלסטינית לקבל את התוצאות בתור סימן שעליה להשקיע יותר בניסיון לשכנע את הפלסטינים שהמדינה שלהם תוכל לספק את אותה רמת השירות ואת ההזדמנויות כמו ישראל".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ