האם נמצא הפתרון לחרדת הבחינות?

לפי מחקר חדש, באמצעות תרגיל כתיבה פשוט יכולים סטודנטים לנטרל את ההשפעה השלילית של החרדה על ביצועיהם בבחינה

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

האם במחקר חדש מצוי פתרון לבעיה המעסיקה מיליוני תלמידים וסטודנטים ברחבי העולם? חוקרים אמריקאים טוענים כי תרגיל כתיבה פשוט עשוי להקל ואף לפתור את הבעיה המוכרת של חרדה המתעוררת לפני בחינות, וגורמת לירידה משמעותית בציון. סטודנטים שהשתתפו בתרגיל הצליחו לשפר את ציוניהם באופן ניכר.

המחקר יתפרסם מחר (שישי) בעיתון המדעי סיינס. לדברי החוקרים, כל שעל הסטודנטים החרדים לעשות הוא להקדיש עשר דקות לפני המבחן לכתיבת מחשבותיהם ורגשותיהם. באמצעות תרגיל זה, המוח ש"נכבש" קודם לכן על ידי החששות, משתחרר - ומאפשר לסטודנטים לבצע את המבחן בצורה הטובה ביותר.

"באופן עקרוני הצלחנו להפריד את הקשר שבין החרדה מהמבחן לביצועים במבחן", אמרה סיאן ל. ביילוק, פרופסורית לפסיכולוגיה מאוניברסיטת שיקגו ואחת ממחברות המחקר. היא הוסיפה כי "חרדת בחינות היא תופעה שכיחה בעיקר בארצות הברית בשל תרבות המבחנים האובססיבית והתחרותית". לדעתה של ביילוק, ייתכן שניתן יהיה ליישם את מסקנות המחקר לגבי כל סוגי החרדה; מנשיאת נאום ועד לראיון עבודה.

לדעת החוקרים, השיטה עשויה לעזור גם במעמדים מלחיצים אחרים כמו ראיונות עבודה. תצלום: דן קינן

לדברי החוקרים, פסיכולוגים, מרצים והורים יודעים כי בשל הלחץ, הצורה בה מתפקדים הסטודנטים במבחן אינה תואמת בהכרח את הידע שצברו ואת יכולתם. חרדת הבחינות עשויה להביא לציונים נמוכים ולפגוע בסטודנטים, בעיקר במבחנים השוואתיים ובמבחני קבלה לאוניברסיטאות, דבר שעשוי לגרום לסטודנטים מוכשרים להתקבל לאוניברסיטאות נחותות.

החוקרים בחנו את השערתם על סטודנטים בתנאי מעבדה ועל תלמידי תיכון בכיתה כשתחילה נמדדה עוצמת החרדה ולאחר מכן הוצעה השיטה לחלק מהתלמידים - ששיפרו משמעותית את ציוניהם. החוקרים מאמינים שהחרדה מתחרה על מקום במוח עם כוח החישוב והזיכרון לטווח קצר. אם הזיכרון מרוכז בדאגה, הנבחן לא יוכל לשלוף את כל האינפורמציה שאגר במוחו בתהליך ההכנה. כמו כן משפיעה החרדה על יכולת המוח לשמור על ריכוז.

לדברי ביילוק, החוקרים שאבו את הרעיון למחקר מהשימוש שנעשה בכתיבה הבעתית לטיפול בדיכאון. מחקרים קודמים הראו כי כתיבה על טראומה או ניסיון רגשי במשך כמה שבועות או חודשים הקטינו את הדאגה אצל אנשים הסובלים מדיכאון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ