מאיר ניצן - מועמד תושבי לוד לראשות העיר

בעוד 3 שבועות תסיים תפקידה הוועדה הקרואה הנוכחית בראשות אילן הררי. בימים הקרובים אמור השר ישי להחליט על מחליפו. גם נתניהו יהיה מעורב במינוי

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

בעוד שלושה שבועות הוועדה הקרואה הנוכחית בעיר לוד תסיים את תפקידה. אילן הררי, מי שהיה קצין חינוך ראשי ומשמש כיום יו"ר הוועדה, יסגור אחריו ב-6 בפברואר את דלתות בניין העירייה ויסכם ארבע שנות כהונה בראש הוועדה. אך מי ייקח את המפתחות שיותיר אחריו הררי, ככל הנראה, בדרך לשיקום העיר לוד? בימים הקרובים עתידה להתקבל בלשכת שר הפנים, אלי ישי, החלטה בעניין. לדברי תושבי העיר, גם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, יהיה מעורב במינוי.

בשבועות האחרונים התארגנה בעיר מועצת תושבים עירונית, שכוללת נציגים מכלל הקהילות החיות בלוד - מצד אחד, אנשי התנועה האיסלאמית שמייצגים את ערביי לוד, ומאידך, בוגרי הגרעין התורני "אלישיב", שפועל בעיר עוד משנות ה-90. בחודש נובמבר פנו חלק מהם אל מאיר ניצן, שכיהן כראש עיריית ראשון לציון 25 שנה, בבקשה שייקח את המושכות וישמש בתפקיד יו"ר הוועדה הקרואה. ניצן, שאישר בשיחה עם "הארץ" את פניית התושבים, לא קיבל תשובה ממשרד הפנים בסוגיה.

שם נוסף שהזכירו התושבים הוא ציון הדר, כיום מנכ"ל וגזבר העירייה, שהיה בעברו יו"ר הוועדה הקרואה בערערה ובעיבלין. יש גם מי מבין התושבים שמעלה את האפשרות שהררי ימשיך בכהונתו תקופה נוספת. "יש הצדקה לקחת מהציבור את הזכות לבחור ולהיבחר בהנחה שאתה באמת מוביל תוכנית הבראה שבסופה מחזירים לציבור את ההליך הדמוקרטי, ובו התושבים בוחרים את ראש העיר שלהם", אומרת ליאה שטיינברג מעמותת "תושבים למען מינהל תקין בלוד". "כל אופציה שמי שעומד בראש העיר ימשיך בכהונתו משמעותה המשך המצב הנוכחי בלוד. אנחנו דורשים שימנו אדם עם יכולות מוכחות: ראש עיר שכבר הוכיח את עצמו, ויש כאלה שמוכנים לבוא".

לדברי התושבים, עוד בחודש אוקטובר האחרון התכנסה הוועדה לביקורת המדינה של הכנסת, שם הבטיח המשנה למנכ"ל משרד הפנים, הד"ר שוקי אמרני, שייצג את השר ישי, כי בתוך שבוע יפרסם השר את תשובתו בדבר זהות יו"ר הוועדה הקרואה בעיר. "המסר הברור שעולה מתוך כלל הפניות שלנו לכל הגורמים הממשלתיים והעירוניים זה שאף אחד לא יודע מה קורה", אומרת יפית חייקין, פעילה במועצת התושבים העירונית. "אנחנו מצרים על כך, כי בעוד פחות מחודש אנחנו נהיה סוג של יתומים, בעיר שהיא קשה ומורכבת".

בעוד שנתיים ייערכו בישראל בחירות ברשויות המקומיות. זהותו של מי שייפרד ב-2013 מכיסא ראש העיר לוד, לא ידועה ותושבי לוד לא מוכנים להמתין להחלטה. "הפעילות של התושבים היא לא אידיאה - היא צמחה מתוך ייאוש וההבנה שהמלחמות בינינו, התושבים מהלאומים השונים, לא יעזרו ללוד", אומרת חייקין. "אנחנו חייבים להתאחד בשביל הדברים שהם קריטיים בעבורנו וכדי ליצור עיר מתוקנת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ