41% מהנשים: כפיית מין על ידי מכר אינה אונס

מחקר שנערך במכללת תל חי מגלה כי רק 54% מהנשים חושבות שיש להגיש תלונה על אונס שביצע אדם זר, וכך גם 52% מהגברים

דנה ויילר-פולק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דנה ויילר-פולק

61% מהגברים הישראלים אינם תופשים כפיית יחסי מין על מכרה כאונס - כך עולה ממחקר שנערך במכללת תל חי. מהמחקר, שהקיף 319 נשאלים ונשאלות, עולה גם כי 41% מהנשים בישראל אינן תופשות כפיית מין בידי מכר כאונס.

את המחקר ערכה ד"ר אביגיל מור, פסיכולוגית קלינית מומחית לטיפול בנפגעות אלימות מינית. מור, חוקרת בכירה בתחום, עומדת בראש התוכנית ללימודי מגדר במכללה האקדמית תל חי. במחקר הציגה מור לנשאלים שתי שאלות מרכזיות: האם מצב שבו מין מתבצע בכפייה על ידי מכר הוא אונס, ושאלה זהה אם המין מתבצע בכפייה על ידי אדם זר. מור ביקשה מהנשאלים להשיב "כן" או "לא".

במחקר השתתפו 160 נשים ו-159 גברים, שיצרו מדגם מייצג של האוכלוסייה בגילים 18-69. משאלה נוספת שנשאלה במחקר עולה כי רק 8.5% מהנשים ו-7.3% מהגברים תופשים מין בכפייה שמתבצע בידי בן הזוג כאונס.

"חשיבות המחקר בכך שהוא מתעד באופן אמפירי את הלך הרוח הסלחני בציבור כלפי אונס על ידי מכר, שהוא הסוג הנפוץ ביותר של התקיפות המיניות", מסבירה ד"ר מור, "לעומת החוק, שאינו מבחין בין סוגי אונס שבהם התוקף מוכר לנפגעת לבין מקרי האונס שבהם התוקף זר, הציבור אינו רואה בכפייה מינית בהקשר של היכרות קודמת אונס לכל דבר וממעיט בחומרתו. בהתאם לכך, קיים קושי במסגרת מערכת המשפט, ולעתים אפילו בקרב הנפגעות עצמן, לזהות את הסיטואציה כאונס".

עוד נקודה מדאיגה עלתה מהשאלה: האם על האשה להגיש תלונה במשטרה. על פי הממצאים,. כשמדובר באונס על ידי מכר, פוחתים האחוזים - רק 38% מהנשים ו-20% מהגברים סבורים שיש להגיש תלונה. כשמדובר במין בכפייה המתבצע על ידי בן הזוג, הרוב המוחלט של הגברים טוען שאין להגיש תלונה ורק 2% מהנשים סבורות שיש לעשות זאת.

המחקר בדק גם את התפישות הרווחות בנוגע לנזק הפסיכולוגי הצפוי לאשה במקרה של אונס. 84% מהנשים ו-75% מהגברים טוענים כי במקרה של אונס הנעשה על ידי אדם זר צפוי לאשה נזק פסיכולוגי. אך רק 44% מהנשים ו-52% מהגברים סבורים כי צפוי נזק פסיכולוגי כשהמין בכפייה מבוצע על ידי מכר. האחוזים פוחתים בצורה דרסטית כשמדובר בבן הזוג - 7.6% מהנשים ו-5.1% בלבד מהגברים טוענים שייגרם נזק פסיכולוגי.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ