כך נכשלה ישראל בחטיפת הפושע הנאצי אדולף אייכמן ב-1949

11 שנים לפני שהצליחה ישראל לשים את ידה על אייכמן, הכל כבר היה מוכן: מטוס המתין בשדה התעופה בזלצבורג, הקונסול בווינה שילם לפקידים בכירים והמשטרה האוסטרית הועמדה בכוננות - אך המידע על מיקומו של אייכמן התגלה כשגוי

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר אדרת
עופר אדרת

מסמכים מסווגים של המודיעין הגרמני מגלים כי ישראל תיכננה לחטוף את פושע המלחמה הנאצי אדולף אייכמן כבר ב-1949, 11 שנים לפני שהצליחה לעשות זאת. כך פורסם אתמול ב"דר שפיגל" הגרמני.

מהמסמכים, אשר הגיעו לידי השבועון, עולה כי יחידת קומנדו ישראלית תיכננה לחטוף את אייכמן מאוסטריה לישראל, בהתבסס על מידע מודיעיני שגוי. מטוס אשר הוכן למשימה הוצב כבר בשדה התעופה של זלצבורג והיה מוכן להמראה. המשטרה האוסטרית היתה אמורה לבצע את המעצר ולהעביר את אייכמן לשדה התעופה. לשם כך, שילם קונסול ישראל בווינה לפקיד אוסטרי בכיר 50 אלף שילינג בעבור החיפושים אחר אייכמן והעמיד מיליון שילינג לתשלום בעבור לכידתו.

המבצע התבסס על מידע מוטעה, לפיו אייכמן אמור היה לבקר את רעייתו בעיירה באד אוסזה שבמדינת שטיריה שבאוסטריה. ואולם, אייכמן, שהסתתר אז בצפון גרמניה, לא הופיע, והמבצע לחטיפתו נכשל. המקור למידע השגוי היה מודיע מפוקפק, שעבד בשירות המודיעין האוסטרי ושירותי מודיעין נוספים, ואף שיתף פעולה עם צייד הנאצים שמעון ויזנטל.

הפרסום ב"דר שפיגל" מצטרף לשורה של פרסומים חדשים בפרשה, שהתאפשרו בעקבות חשיפתם של מסמכים מסווגים של המודיעין הגרמני, הב-נ-ד. בשבוע שעבר דיווח "בילד" הגרמני, כי גרמניה ידעה על מקום המסתור של אייכמן כבר ב-1952, אך הסתירה את המידע מישראל.

אייכמן, אחד האחראים הראשיים ל"פתרון הסופי" להשמדת יהודי אירופה, נמלט ב-1950 לארגנטינה לאחר שהצליח להסתתר כמה שנים בזהות בדויה באירופה. הוא שהה שם במשך עשור בזהות בדויה, בשם ריקרדו קלמנט. בסיוע של תומכים ואוהדים עלה בידיו אפילו להתאחד עם משפחתו - שהוברחה מגרמניה לאוסטריה והצטרפה אליו לארגנטינה. ב-1960 הוא נתפס בבואנוס איירס בידי המוסד, ונחטף לישראל. שנה לאחר מכן הוא הוצא להורג בתלייה.

המודיעין הגרמני מחזיק בידיו קרוב ל-4,500 מסמכים מסווגים בפרשה. בית משפט הגרמני דן באחרונה בעתירות לפרסומם. עד כה רק חלק קטן מהם נחשף. המודיעין הגרמני טען בבית המשפט, כי פרסום המסמכים יפגע בביטחון המדינה. מנגד, טוענים גורמים שונים בגרמניה, כי הסתרת המסמכים נועדה לחפות על הסיוע שהעניקה גרמניה לפושע המלחמה הנאצי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ