אישור הגיורים הצה"ליים - צעד גדול לש"ס, צעד קטן למתגייר

פסק ההלכה של הרב יוסף הוא צעד חשוב מבחינה מוסרית, אך כנראה שהליטאים ברבנות יוסיפו לאמלל את המתגיירים

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אטינגר

פרויקט הגיור הממלכתי בישראל, שלקה במחלה ממארת, קיבל שלשום עידוד חיובי בדמות פסק ההלכה של הרב עובדיה יוסף. האם יהיה בכך די כדי לחלצו מהמשבר? ספק רב. מערך הגיור הממלכתי כושל, ואילו השלוחות הליטאיות המחמירות ברבנות הראשית ממשיכות להתחזק, ולבטח יוסיפו לאמלל את המתגיירים בבואם להירשם לנישואים או להתגרש. הדבר היחיד שעשוי, אולי, לחולל תפנית בעלילה הוא החלטה נחושה של ראש ממשלה ורב ראשי מכהן, שכעת יש בידיהם גם מסמך הלכתי חשוב.

לרב עובדיה יוסף אין כל סמכות פורמלית ביחס לגיורים הממלכתיים, ופסק ההלכה שהוציא הוא מעשה בתחום ההלכתי-מוסרי. המהלך נועד "לתת גב" לבן חסותו, הרב הראשי לישראל, שלמה עמאר, בסוגיה שנויה במחלוקת, שהרב אינו יכול לפתור לבדו. אפשר לתאר זאת כך: הרב עמאר מסתתר תחת גלימתו של הרב עובדיה, בתקווה שרוחב הגלימה ימנע מהחרדים הליטאים ליידות את האבנים שתמיד נמצאות בהישג ידם.

ברור שהחרדים הליטאים לא יקבלו את פסק ההלכה של הרב יוסף, העוסק בגיורים שמוגדרים דרך קבע בביטאון הליטאי "מזויפים". השאלה היחידה היא באיזו עוצמה תבוא המתקפה, מי בדיוק יהיה חתום עליה, והאם הכתובת תהיה הרב יוסף עצמו או שהליטאים ימשיכו לצלוב ולהשפיל את הרב עמאר.

בינתיים, ייתכן שראוי לבכירי ש"ס לארגן משלחת לביתו של הח"כ הפורש חיים אמסלם ולבקש את סליחתו. אמסלם, כזכור, החל את מסלול המרד וההיפרדות שלו מש"ס בגלל עמדותיו ההלכתיות המתונות בעד עידוד הגיור הממלכתי והצבאי. אמסלם טען לאורך השנים האחרונות, כי הוא חוזר על עמדות שהשמיע באומץ הרב עובדיה יוסף עצמו, בתקופות אחרות. ואכן, פסק ההלכה, שעליו חתם שלשום, מזכיר יותר את הרב יוסף של שנות ה-70, שתקף את המלעיזים על הגיור הממלכתי, מאשר את הרב יוסף של שנות ה-2000, שבהן עלה הרושם כי הוא ותנועתו נטשו את הממלכתיות בכל פעם שנפל עליהם פחד הליטאים.

גם אם אין לכך קשר ישיר, צריך להזכיר שברקע כל זה עומד משבר הזהות והמצוקה הפוליטית החריפה של תנועת ש"ס, אחרי סדרת המכות שספגה עם פרישת אמסלם. הפרשה חשפה גם את ההתנהלות המביכה בחצר שסביב הרב עובדיה יוסף; עם השריפה בכרמל שהטילה את ישי לתוך הלהבות, ועם הביקורת הקשה של השר אריאל אטיאס על היו"ר.

ש"ס שואפת להשאיר מאחוריה את פרשת הגיורים, יחד עם כל הפרשות והסוגיות שחוסות תחת הקטגוריה "דת ומדינה". הבית מתפרק, ובתוך ש"ס גוברים הקריאות להתחיל לתקן. מעתה ועד הבחירות, מתי שאלה לא יבואו, תנסה ש"ס לשוב ולהציג את עצמה כמפלגה חברתית שדואגת לדיור ולא מסתבכת בנפתולי הגיור.

לו היתה יכולה, היתה מתרחקת גם מהתסבוכת הנוכחית, אבל ש"ס נאלצה למלא חוב כבד כלפי הרב עמאר, שטען כלפיה, בצדק, כי במשך כמה שנים היא הפקירה אותו לבד בחזית מול החרדים האשכנזים. בש"ס מקווים שבכך תיגמר פרשת הגיור הצבאי, והיא תוכל לחזור ולעסוק, למשל, במניעת אפליה נגד תלמידות מזרחיות - נושא שמעניין את בוחריה הרבה יותר מאשר גורלם של 300 אלף דוברי רוסית בישראל. ואולם, ספק אם התפנית האסטרטגית הזו תתאפשר, בוודאי שלא בימים הקרובים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ