ועדת החוץ והביטחון: המדינה כשלה ביישום חוק טל

דו"ח שגיבשה ועדת משנה של ועדת החוץ והביטחון והוגש הבוקר ליו"ר הוועדה, שאול מופז, צפוי לשמש בסיס לתגובת הכנסת לבג"ץ הבוחן את הנושא בימים אלה

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

המדינה כשלה ביישום חוק טל לגיוס חרדים לצה"ל - כך קובע דו"ח שגיבשה ועדת משנה של ועדת החוץ והביטחון העוקבת אחרי יישומו של הדו"ח. חברי הכנסת החרדים השותפים לוועדה סירבו לחתום על הדו"ח.

המסמך שהוגש הבוקר ליו"ר ועדת החוץ והביטחון, שאול מופז, צפוי לשמש בסיס לתגובת הכנסת לבג"ץ, הבוחן את הנושא בימים אלה. חברי ועדת המשנה, בראשה עומד ח"כ יוחנן פלסנר, מציעים שורה של שינויים בדרכי יישומו של החוק ובהם הרחבה משמעותית של מסלולי השירות האזרחי והצבאי המיועדים לאוכלוסיה החרדית, כמו גם מנגנוני שירות מילואים אזרחי לציבור זה.

חמישה מבין שבעת חברי הוועדה חתמו על הדו"ח, הזוכה לגיבוי היועץ המשפטי של הכנסת. מופז אמר כי "האוכלוסייה החרדית יכולה לשרת בצה"ל, חייבת לשרת בצה"ל ומסוגלת לשרת שירות משמעותי". לדבריו, "כשר ביטחון הקמתי את ועדת עברי שהמליצה על השירות הלאומי ונתנה דגש על שירות בתוך החברה החרדית והמודל הזה של שירות לאומי בא כמודל משלים לכל מי שלא יכול לבצע שירות צבאי משמעותי. קירוב האוכלוסייה הערבית והחרדית לשירות בצה"ל הוא משימה לאומית. אסור ליצור מסלולים חלופיים הפוגעים שנה אחרי שנה בגיוס לצה"ל. היישום של חוק טל לא הצליח משום שהדבקות במשימה לא נעשתה באופן מניח את הדעת לאורך השנים".

לדברי ח"כ יונתן פלסנר, החוק לא נועד רק לשמש מסגרת לדחיית שירות, אלא לקדם את עקרון השוויון. "יישום חוק טל נכשל מכיוון שבהשוואה ל-2002 אין יותר שוויון, אלא פחות", אמר פלסנר והוסיף כי בשנתיים האחרונטת חלה מגמת שיפור בעניין. "בשנת 2010 התגייסו כ-400 לנח"ל החרדי ו-500 למסגרות אחרות, מדובר ב-12.8% מהמחזור. זה רחוק מהשאיפה, אבל הרבה יותר טוב מהמקום שבו היינו לפני שנתיים".

כאלף חרדים התנדבו לשירות אזרחי בשנה החולפת, אלא שמרביתם משרתים בתוך הקהילה החרדית ולא בהכרח במסגרות ציבוריות. לדברי פלסנר, הדו"ח מציב יעד ברור ולפיו תוך חמש שנים שני שלישים מבני הקהילה, כ-6,000 צעירים חרדים, ישרתו שירות צבאי משמעותי ושירות אזרחי משמעותי.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ