אבו כביר יהפוך לטביתא, רכבת מרכז לצמרות אילון

אושרו שמות חדשים לשכונות בת"א

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור
אילן ליאור

ועדת השמות וההנצחה של עיריית תל אביב אישרה אתמול מתן שמונה שמות חדשים לשכונות בעיר. ההחלטה המעניינת ביותר נוגעת לאזור סביב המכון לרפואה משפטית באבו כביר והכנסייה הרוסית, שייקרא טביתא, בהשראת המסורת הנוצרית. בברית החדשה מסופר כי פטרוס הקדוש החיה ביפו אשה בשם טביתא, שהיתה רבת מעשים טובים והרבתה בגמילות חסדים.

"זה אחד משני מקומות ביפו שקדושים לנוצרים בכל העולם", אומר חבר הוועדה, הגיאוגרף וההיסטוריון פרופ' גדעון ביגר. "המקום השני הוא הבית שבו פטרוס גר בעיר העתיקה. באים לשם הרבה עולים לרגל מכל העולם. חשבנו שמן הראוי לתת לתל אביב גם את הפן התיירותי-נוצרי הזה, ולנסות להראות שתל אביב היא עיר קוסמופוליטית ולא רק פנימית ויהודית".

CORONA TIME - ועידת החינוך של TheMarker

עוד החליטה הוועדה לקרוא לאזור ממערב למחלף גלילות ודרך נמיר, שכונת גלילות; שמה של שכונת אזורי חן, מדרום לגלילות ומצפון לשדרות קק"ל ישונה לצוקי אביב; רמת אביב החדשה תיקרא שירת הים; שמה של השכונה החדשה שתיבנה בשטחו של שדה דב יהיה נופי ים; מתחם תחנת רכבת מרכז ומגדלי "יו" ייקרא צמרות אילון; שמו של מתחם המושבה הגרמנית מול הקריה יהיה גני שרונה; והאזור סביב בית הספר אורט סינגאלובסקי, ממזרח ליד אליהו, ייקרא אורות.

החלטת הוועדה טעונה אישור של ועדת הכספים העירונית ושל מועצת העיר תל אביב. יו"ר ועדת השמות וההנצחה, עו"ד חביבה אבי-גיא, מדגישה כי זה שלב ראשון במהלך רחב יותר של הענקת שמות חדשים לשכונות רבות בעיר - ותיקות וחדשות. "תל אביב שכונות רבות לה, ומין הראוי שהעירייה תשתמש בסמכות שניתנה לה על ידי המחוקק לתת שמות לשכונות אלה, ולא תשאיר את זה ליד המקרה או ליוזמות של קבלנים ויזמים".

לדברי אבי-גיא, "הדבר הכי בולט שהתגלה זה איך בכל השטח הגדול שעליו עומדת לקום תל אביב החדשה, מצפון לשדה דב, התחיל להשתרש השם ?הגוש הגדול' שזה דבר לא מכובד".

לקראת הישיבה הבאה התבקשו חברי הוועדה לאסוף הצעות לשמותיהן של 13 שכונות נוספות בעיר, ובהן החלק הדרומי של מה שמכונה היום לב תל אביב, הכולל בין השאר את הרחובות רוטשילד, אלנבי ושינקין. עוד תדון הוועדה במתן שמות חדשים לשיכון דן, שיכון בבלי, שכונת מונטיפיורי, שכונת שפירא ונווה צה"ל. עם זאת, הוועדה לא תדון בהחלפת שמותיהן של כמה שכונות שלשמן משמעות היסטורית או ששמן השתרש בתודעה - דוגמת השכונות נווה צדק, פלורנטין וכרם התימנים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ