חיים בשוליים | קריסה מוחלטת

הם בסך הכל ביקשו לפתוח עסק קטן לרפואה משלימה. כשחיפשו סיוע נפלו קורבן לתרגיל עוקץ ואיבדו הכל. הם מחפשים הלוואה שיקומית, אבל אין מי שייתן

אורלי וילנאי
חיים בשוליים
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורלי וילנאי
חיים בשוליים

רגע לפני שהמדור הזה יורד לדפוס, הוא מתקשר ומבקש שלא נחשוף את זהותו ואת זהות רעייתו. כל כך הרבה הם ספגו עד עכשיו, הוא מסביר, והוא חושש שלא יוכלו לעמוד גם בהשפלה הציבורית. אחרי הכל, עד לפני שנתיים הם היו בצד השני של סיפורים כאלה בעיתון, קוראים, מזדעזעים ויודעים שלהם זה לא יקרה. אבל זה קרה ובגדול וקבר את כל החלומות כולם. מאירה ושאול (השמות בדויים) נפלו קורבן לתרגיל עוקץ.

זה קרה לפני יותר משלוש שנים, שניהם היו אז שכירים, התחילו יחד פרק ב' בחייהם הזוגיים ורכשו דירה בפתח תקוה, העיר שבה עבד שאול. למאירה היה חיסכון קטן והיא החליטה להגשים חלום חיים ולפתוח עסק קטן לרפואה משלימה, מקצוע שלמדה לפני כמה שנים. מישהי בחברת ההיי-טק שבה עובד שאול הציעה להם לפנות ל"קרן תבור", וסיפרה שזו קרן סיוע לעסקים קטנים. היא הפנתה אותם לאדם בשם מיכאל לוקשביץ', שהציג עצמו ככלכלן בקרן. הוא הראה להם מסמכים, תעודות ואף פנקס צ'קים של "קרן תבור". זה מה שהיה כתוב על דלת המשרד המשופץ שלו בגבעתיים, המסמכים במשרד נראו מקוריים ושיטוט קצר באינטרנט הוכיח שאכן יש קרן כזאת. לשאול ומאירה לא היתה סיבה לחשוד.

"בכל פעם שהגענו לשם ראינו שבאים אנשים רבים, זה נראה כמו משרד רציני והוא היה אדם כריזמטי ומשכנע", אומרת מאירה. לוקשביץ' אמר להם שככל שהעסק שיפתחו יהיה גדול יותר יגדל המימון שיקבלו, והבטיח הלוואה של עד 500 אלף שקלים. במקביל הם התבקשו להפקיד 7,000 שקלים לצורך פתיחת תיקים אצל עורך דין ורואה חשבון. לוקשביץ' תידרך אותם על בסיס יומי: עליהם למצוא מקום לעסק, לשכור חברה לשיפוצים, ובמקביל דרש עוד ועוד תשלומים. כששאלו למה הם צריכים לשלם, הראה להם לוקשביץ' תיקים של אנשים שעברו בדיוק את אותו תהליך והם נרגעו.

הסכום שהעבירו בני הזוג ל"קרן תבור" כבר עמד על 30 אלף שקלים. בשלב מסוים אחרי שחתמו על חוזה עם בעל מקום והסכם עם קבלן וחברת שיפוצים, נתן להם לוקשביץ' צ'ק דחוי על סך של 150 אלף שקלים כתשלום ראשון. אלא שגם בעל המקום וגם הקבלן דרשו את הכסף ומאירה השאירה צ'ק ביטחון מהחשבון הצנוע שלה.

ואז נחתה עליהם המכה. בני הזוג נקראו לבנק ושם הסבירו להם שהצ'ק היה מזויף, שלא רק שאין לו כיסוי, אלא שאין בכלל חשבון כזה. מתברר שלוקשביץ' הוא למעשה נוכל שבבעלותו בית דפוס קטן בראשון לציון, ובו הדפיס צ'קים מזויפים כמו גם את כל המסמכים שאיפשרו לו להתחזות ל"קרן תבור" ולהונות עשרות אנשים.

מכאן והלאה כבר התגלגל כדור השלג. לוקשביץ' נעלם, הקבלן פדה את צ'ק העירבון בסך 57 אלף שקלים, אלא שלצ'ק לא היה כמובן כיסוי. אז החל גם הבנק בדרישותיו ובעל הנכס ששכרו תבע אף הוא את כספו. החובות החלו להיערם במהירות, את כל כספי החיסכון שהיה כבר העבירה מאירה ל"קרן תבור" ולא היה מהיכן לקחת.

עורכי הדין שאליהם פנו לעזרה, לקחו גם את הכספים האחרונים. בצר להם פנו בני הזוג לשוק האפור, אלא שעד מהרה הידרדרו לתהום. בתחילה מכרו תחילה את הרכב ואחר כך נאלצו למכור גם את הדירה הקטנה בפתח תקוה. מאירה לקחה כל עבודה, שניהם ניסו להחזיק את הראש מעל המים אבל לשווא. כל מי שהיה פעם בחובות יודע כמה מהר הריבית גדלה וכמה מיידית הקריסה המוחלטת.

קרן האור היחידה הגיעה מכיוון המשטרה. כשנה אחרי שהגישו תלונה נגדו, נתפס לוקשביץ'. מתברר שבעברו כ-20 תיקים קודמים על הונאה, וכי קיבל עונש על תנאי שאותו הפר כמובן. בית משפט השלום בתל אביב הרשיע אותו גם הפעם בעבירות מרמה ובפברואר 2008 נשלח לרצות עונש מאסר של כחמש שנים.

אולם התקווה שיוכלו לקבל ממנו את כספם בחזרה נגוזה עד מהרה, בעבר כבר הצליח להוכיח שאין ברשותו רכוש ולא השיב כספים גם לנפגעים אחרים. לדברי בני הזוג, הזהירו אותם במשטרה שאין טעם לנסות, שעורך הדין יעלה להם יותר מכפי שיוכלו לקבל בחזרה.

היום הם גרים בדירת חדר קטנה בפתח תקוה, במקום היחיד שהצליחו לשכור בלי ערבים שכן איש אינו מוכן לחתום, וגם שם הם על זמן שאול. שום בנק אינו מוכן להעניק להם הלוואה או עזרה שתעמיד אותם על הרגליים. הם מבקשים מה שהם מכנים "הלוואה שיקומית", אבל המלה שיקום לא נמצאת בלקסיקון של הבנקים. הם לגמרי לבד ואין גורם, ממסד או אדם, שמוכן לסייע. כל רעיון לפתרון או עזרה יתקבל בשמחה.

הישרדות | מעקב אחרי ניצולי השואה

משרד האוצר מתגייס למען גמלאי שירות המדינה

בשבוע שעבר תיארנו איך פנסיונרים בשירות המדינה, ניצולי שואה, אינם מקבלים תוספת של 3% לפנסיה, שלה הם זכאים מתוקף חוק הגמלאות מ-1970. משרד האוצר ומשרדי ממשלה אחרים, שאליהם פנינו, הגיבו בהסברים שונים על השאלה מדוע פונה מסוים אינו מקבל את התוספת. אך ככל שרבו הפניות נדמה היה שמדובר בתירוצים וספק אם מי מהניצולים קיבל אי פעם את התוספת, מה גם שמקומות העבודה אינם מפרסמים את דבר הזכאות, אף שהאוצר מתקצב את הסעיף הזה כבר יותר מ-40 שנה והכסף מועבר - רק לא לניצולים.

בעקבות פניותינו נבדק העניין באוצר והבינו שם שאכן, ספק אם מי מהניצולים קיבל את התוספת. אי לכך הוחלט במשרד האוצר לפנות לנציבות שירות המדינה, כדי לוודא שכל הניצולים הזכאים יקבלו את התוספת. אנחנו כמובן נוודא שזה קורה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ