הרב עמאר משיב למתקפות הליטאים: "אף אחד לא ילמד אותנו מה זו קבלת מצוות"

המנהיגות החרדית האשכנזית יוצאת במתקפה בעקבות אישור גיורי צה"ל

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אטינגר

היום צפויה המנהיגות החרדית האשכנזית להמשיך במתקפה הישירה על בכיר הפוסקים הספרדים ומנהיגה של ש"ס, הרב עובדיה יוסף, זאת בעקבות פסק ההלכה שבו קבע כי גיורי הצבא תקפים. השופר הליטאי "יתד נאמן" יקדיש היום את מאמר המערכת שלו לניגוח הרב, ואילו עסקני "דגל התורה" החלו לאסוף חתימות של המנהיגות הרוחנית האשכנזית, בראשות הרב יוסף שלום אלישיב ובכירי הרבנים והאדמו"רים, למסמך שיוקיע את פסק ההלכה הדרמטי של הרב הספרדי.

הוויכוח ניטש סביב השאלה עד כמה מחייבת הדרישה של קיום מצוות מהמתגיירים במסלולים הממלכתיים. הרב הראשי לישראל שלמה עמאר אמר אתמול בראיון לתחנת הרדיו "קול ברמה" המקורבת לש"ס: "אף אחד לא ילמד אותנו מה זה קבלת מצוות. מדוע אנשים מתעקשים לומר שהחיילים לא קיבלו עול מצוות? ראינו במו עינינו". עמאר הוסיף ואמר כי "ברור כשמש שבכל מערך הגיור, גם האזרחי וגם הצבאי, אין עניין של ממון, אין עניין של עיוות דין (...). הדברים באו לפני הרב (עובדיה) שחקר ודרש, והוא פסק. וגם אם יש למישהו דעה אחרת, זה דבר מקובל בהלכה. יש מחלוקות, זה לא דבר חדש, אבל צריכים לשמור על כבוד גדולי הדור מכל משמר, וחס ושלום לא תהיה שום פגיעה, כי מי זה אשר שלח ידו בנביאי ה' לא יינקה חס ושלום. אנחנו יודעים בבירור, במשך עשרות שנים: כל מי ששלח ידו במרן לא יצא נקי, חס ושלום. לא היה אחד שיצא נקי".

מדובר בחזית העיקרית שעמה מתמודדת ש"ס בימים אלה, אבל לא היחידה. ש"ס מבקשת הצהרה פומבית של ראש הממשלה בנימין נתניהו כי יטרפד את חוק הגיור הצבאי שיזמה ישראל ביתנו, וזאת לאחר שהושג הסדר במסגרת הרבנות. ש"ס גם ממשיכה להחליף מהלומות עם ישראל ביתנו, יוזמת החוק, שמתכוונת לקיים מחר דיון בוועדת החוקה של הכנסת לקראת הגשתה של הצעת החוק לקריאה ראשונה.

"יתד נאמן" פתח אתמול במה שנראה כחזית נרחבת נגד הרב עובדיה יוסף ויד ימינו, הרב הראשי שלמה עמאר. באותיות אדומות, כותרתו הראשית של העיתון היתה "זעזוע ומחאה כואבת ונמרצת על חילול ה' בהכשרת אלפי 'גיורי הצבא'". בידיעה מרואיינים "דיינים ותיקים ורבנים" עלומי שם, שתקפו בחריפות את פסק ההלכה, והטילו דופי במערך הגיור בצה"ל, שבו לדבריהם "מכשירים ל'גיור' הפוך ממה שנדרש על פי ההלכה", ו"במקום ללמד מצוות - מלמדים כפירה".

המלים הטעונות ביותר במאמר הן אלה המוקדשות לרב עובדיה יוסף, במה שנחשב כחציית קו אדום בעולם החרדי. העיתון כותב על מי שהוא מכנה "הרב" (ולא "מרן", "הרב הגאון" וכדומה, תארים שנהוג להצמידם בעיתונות החרדית גם לרבנים זוטרים הרבה יותר) כי הוא קיבל את פסק ההלכה "באורח תמוה ביותר". עוד הוא כותב על המהלך כי זהו "חילול ה'" ו"עקירת הלכות מפורשות משולחן ערוך, העלולה להביא בנוסף לסכנת התבוללות עצומה בעם ישראל".

השר יעקב מרגי מש"ס אמר כי אין להתייחס לנכתב ב"יתד נאמן" שהוא, לדבריו, "חמישה גרמים של זוהמה". בינתיים, ברבנות החל תהליך האשרור של 4,500 הגיורים שבמחלוקת. ביום שישי, מיד לאחר פרסום פסק ההלכה של הרב יוסף, הרב הראשי לישראל שלמה עמאר הסמיך נציג מטעמו, הרב רפי דיין, להשלים את הליך האשרור של הגיורים שנעשו על ידי דייני גיור בצבא.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ