"חנניה שחור, ריב על קרקע לקבורה הוא סיבה לרצח?"

שיחת היום

יאיר אטינגר
שיחת היום
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אטינגר
שיחת היום

חברות קדישא בכל רחבי הארץ ישביתו היום את שירותי הקבורה עד שעות הצהריים, ועובדיהן יקיימו משמרת מחאה, בעקבות רציחתו שלשום בערב בידי מתנקש של בני הסה, מנהל חברה קדישא חיפה, לעיני אשתו, בפתח ביתם. בעקבות הרצח, כמה ממנהלי חברות קדישא כינסו אתמול מסיבת עיתונאים ובה טענו שהממשלה ורשויות האכיפה הפקירו אותם ואת עובדיהם לאלימות יומיומית קשה מצד גורמים שונים. זאת בעיקר על רקע המחסור בקרקעות לקבורה בערים הגדולות ועל רקע החלטת הממשלה לעבור לקבורה רוויה. זימנו לראיון את חנניה שחור, מנהל חברה קדישא "קהילת ירושלים", שמעלה בעקבות הרצח עוד כמה תלונות וטענות של העובדים והודף את הביקורת כלפי החברות.

ספר בבקשה על בני הסה.

"בני היה ידיד קרוב שלי, וביום הרצח דיברנו פעמיים בענייני עבודה. שנינו בנים ממשיכים לאבות שהיו בחברות קדישא, יוצאי גרמניה, ייקים. הוא בא לעבוד בחברה קדישא בחיפה בעקבות אביו, אחרי שינק בבית את המסורת של טיפול במת, גמילות חסד של אמת. התחיל כעובד מן המניין, בהתחלה כנהג אחר כך בתפקידים במשרד, וכך התקדם בתפקידיו למנכ"ל. הוא היה מפקד יחידת הקבורה בפיקוד צפון כסא"ל. אדם ישר, נקי כפיים, מנהל במלוא מובן המלה, אהוב על עובדיו ונאמן לשולחיו - דהיינו לציבור ששלח אותו לנהל עבורו את חברה קדישא בחיפה. איש משפחה חם, איש שיח נעים, אדם בר אוריין, עם הרבה ידידים. אדם פתוח לחוויות העולם הזה, אהב לטייל בעולם להשתמש בכל הטכנולוגיות המתחדשות, אדם פתוח לחלוטין לעולם הזה, עם שורשים עמוקים ביהדות".

אם הבעיה בחיפה, מדוע אתם משביתים בכל הארץ?

"אנחנו נותנים שירות חיוני, ראשון במעלה, ומודדים אותנו שלא כדין ושלא בצדק על פה ושם כמה כישלונות שיכולים לקרות לכל גוף, ובוודאי לגופים גדולים כמו חברות קדישא. היום עמד שר הדתות מרגי במסיבת העיתונאים ואמר שמ-34 אלף יהודים שנקברים מדי שנה, מספר התלונות שמגיע אליו קרוב לאפס, וגם אלה שנבדקות ונמצאות לרוב לא מוצדקות. יש הקשר רחב לרצח הזה והוא המחסור בקרקעות לקבורה, בעיקר בערים הגדולות. השלטון, הממשלה, מינהל מקרקעי ישראל, כל הגופים הרלוונטיים, מחייבים אותנו לבצע שינויים בשיטות הקבורה. זה אומר מעבר לשיטות קבורה רוויה של כמה שיותר קברים בשטח קטן. זה מצריך בניית כוכים, מבני קומות, אלה דברים שלא כל הציבור מוכן להתרגל אליהם ואנחנו עומדים בחזית מול הציבור ברגעים הכי קשים שלו, כשלמעשה לא אנחנו אלה שקבענו שאנחנו רוצים לשנות את שיטת הקבורה. אנחנו לא הכתובת. אדרבה, אם זה היה תלוי בנו היינו רוצים לבטל את בניית המבנים בקומות כי זה מייקר את בניית הקברים פי עשרה. הרבה יותר זול לחפור קבר או בור מאשר לבנות בניין. הממשלה רוצה לחסוך בשטחי קרקע, וזה לגיטימי, אבל היא צריכה לסייע ולתת לנו גב לשינויים. זה לא קורה. אנחנו רוצים מסע פרסומי, אנחנו רוצים הבהרה של הממשלה לחשיבות של ניצול השטח לחיים ולא למתים. כל מקרה שצריך להסביר את זה למשפחה שמגיעה לקבור את המת שלה, זו התמודדות".

יש דרך לשכנע אנשים לקבור את מתיהם בקומות?

"משרד הדתות צריך לצאת במסע הסברה לציבור למה שינו את שיטת הקבורה. אני חושב שכמה מילים על כך שניצול הקרקע לחיים חשוב יותר מאשר למתים, הן טענה מאוד בסיסית והגיונית שכל אדם יבין. צריך שהגוף הנכון יסביר שמה שקרה בבית החולים ברזילי, שהתעכבה בניית מבנה בגלל קברים באדמה, יהפוך בדורות הבאים לאפיזודה יומיומית כי לא יהיו שטחים. יותר מזה, בתי הקברות של היום, המציבות, כל כך מסיביים, זה לא יימחק עוד אלפי שנים. בעבר היו מכסים עם גל אבנים, וכעבור מאה שנה זה נשטף ואף אחד לא יודע שיש שם קבר. כאן המצב הוא שבתי הקברות יילכו ויגדלו ויישארו לעולמי עד. זה הסבר שמי שקבע את המדיניות, בצדק, צריך גם להסביר אותה".

האם היית יעד לאלימות?

"הגשתי בשנה האחרונה שלוש תלונות למשטרה על אלימות פיזית נגד העובדים שלי. בנושא של הקרקעות אנחנו נאלצים להתעמת עם אנשים בעיקר בערים הגדולות, כי בתל אביב, חיפה וירושלים כבר קוברים בשיטות של קבורה רוויה. כשאנחנו אומרים לאנשים שקבורה בשטח פתוח זה לא במסגרת המימון של ביטוח לאומי, פתאום אנחנו נהפכים לסחטנים. אנשים חושבים שזה בגלל כסף, ולא מבינים שזה לא אנחנו, זה הממשלה. יש משפחות שמבינות את זה, ויש שלא מוכנות לקבל את ההסבר ואז מתחיל שיח קולני שלפעמים גם עובר לאיומים. אני מקבל טלפונים יומיום כמעט. אחד אומר לי: ?אתה רמאי אתה שקרן, נגמור אתך את החשבון'".

מדוע התדמית של חברות קדישא כ"כ ירודה? יש דו"חות של מבקר המדינה, יש תחקירים בעיתונים על ההתנהלות המושחתת של חלק מהחברות.

"מבקר המדינה מצא ליקויים אצל משרד הדתות, לא אצלנו. נכון, היו חברות קדישא שנאלצו לפלוש לקרקעות. פלשנו כי לא הצלחנו לעצור את מלאך המוות. בירושלים עומדת תוכנית בניין ערים שש שנים להרחבת בית הקברות, והיא נדחית ונדחית. מי שבאמת אשם זה מוסדות התכנון".

מחר לא תעשו הלוויות עד הצהריים. זה לא קיצוני?

"עד השעה שתיים מכנסים את כל העובדים בירושלים. אנחנו עושים טקס אזכרה וגם מחאה. קיבלנו אישור הלכתי מרב שמקובל על כל החברות קדישא, הרב יעקב רוז'ה, להשהות את הקבורה, ובלבד שכל ההלוויות ייעשו עד שעת שקיעת השמש".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ