פליט הורחק מלוד בשל עימות עם מאבטחים

כעת לא יוכל לחדש את הוויזה

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

ביקור של מבקש מקלט ביחידה לרישום וזיהוי בלוד הסתיים בצו הרחקה מהעיר. מולר (מולו) טועם זגה, בן 18 מאריתריאה, בא בשבוע שעבר אל משרדי רשות ההגירה והאוכלוסין בעיר. זה היה הביקור השלישי שלו במקום מאז שבה לפעילות היחידה של רשות ההגירה והאוכלוסין, המוכרת כיחידת המסתננים של משרד הפנים בלוד.

"באתי ללוד לחדש את הוויזה שלי, אחרי שכבר הייתי ביחידה כמה ימים קודם ואמרו לי לחזור שוב. בפעם השלישית שהגעתי המאבטח אמר לי שוב לבוא למחרת. התעצבנתי ושאלתי אותו למה אני צריך לבוא כל פעם מחדש, אמרתי לו שאין לי כסף בשביל לבוא מתל אביב כל יום", משחזר מולו.

"הם אמרו לי שזו לא הבעיה שלהם ואני צריך להמתין עד שאקבל את כל האישורים. ואז שני מאבטחים לקחו אותי לתוך השירותים". מולו טוען כי שני מאבטחי היחידה הובילו אותו לתוך החדרים הפנימיים, הכניסו אותו לשירותים והחלו להכותו. לטענת אנשי היחידה, מולו ניסה להתפרץ אל המבנה ותקף את המאבטחים, לכן הוכנס לשערי היחידה עד להגעת המשטרה.

"הם שמו לי את הידיים מאחורי הגב, הכו אותי ברגליים והורידו לי את הראש למטה", מדגים מולו באנגלית רצוצה ומספר כי התקשר לחברו שהמתין מחוץ לשערי היחידה וביקש ממנו לקרוא למשטרה.

אל תחנת המשטרה הגיע מולו יחד עם מאבטח נוסף. לדבריו, למרות שהראה לשוטרים את סימני האלימות שנותרו על גופו, פטר אותו החוקר בזלזול ואמר לו שהוא מואשם בתקיפה. מאוחר יותר קיבל מולו צו הרחקה מלוד ל-15 יום. זאת למרות שיחידת הרישום והזיהוי בלוד היא המקום היחיד אליו מגיע כל מבקש מקלט כדי להירשם לראשונה ולהזדהות בפני הרשויות. מאז קבלת צו ההרחקה, פוטר מולו מעבודתו וממתין בביתו שבשכונת נווה שרת בתל אביב.

"אני לא אומר שלא עשיתי כלום, אבל הבעיה זו השפה". אומר מולו. "15 ימים זה הרבה זמן בשבילי. בעל הבית אמר לי שבלי ויזה אני לא יכול לעבוד. אם שוטר ישאל איפה הוויזה מה אני אומר, נגמרה? אני מפחד לצאת עכשיו מהבית".

ברשות האוכלוסין וההגירה מודים כי מדובר בתקרית חריגה, אך טוענים כי מבקש המקלט לא הותקף על ידי המאבטחים אלא תקף בעצמו. ממחוז השפלה במשטרה נמסר: "מדובר בתיק נגד החשוד על שהשתולל וקילל מאבטחים. החשוד נחקר ושוחרר בתנאים שחלק מהם זה הרחקה מהעיר ל-15 יום".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ