19.01.1999/מסמכי אהוד ברק נגנבו ממשרד יועצו האמריקאי

היום לפני 12 שנה:

ליטל לוין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ליטל לוין

בבוקר ה-19 בינואר 1999, כאשר עובדי משרדו של היועץ האמריקאי סטנלי גרינברג הגיעו לעבודה, הם נדהמו לראות שהמשרד נפרץ. גרינברג הוא מומחה סקרים בעל שם, שליווה את ביל קלינטון לנשיאות ב-1992 ועבד גם למען נשיא דרום אפריקה נלסון מנדלה וראש ממשלת בריטניה טוני בלייר. אבל מסמכים שקשורים ללקוחות הללו ואחרים נותרו בתיקיהם. הפורצים התעניינו במסמכיו הסודיים של אדם אחד בלבד: אהוד ברק, שנעזר אז בשירותיו של גרינברג במרוץ מול נתניהו לקראת הבחירות שנערכו במאי באותה שנה.

למעשה, זו היתה הפעם השנייה בתוך שבוע שנפרצו משרדיו של גרינברג ונגנבו מסמכים סודיים הנוגעים למרוץ של ברק. בפעם הראשונה נכנסו הגנבים דרך חור שניסרו בגג של בניין המשרדים בן שתי הקומות, שנמצא ברחוב 2 במרכז וושינגטון. ניצן הורוביץ, שליח "הארץ" בארה"ב, שמע מאחד מבכירי המשרד "כי מדובר בפריצה מתוחכמת מאוד, שנעשתה במקצועיות, בעזרת ציוד מתוחכם". גם חוקר משטרה פסק שזו "עבודה של מקצוענים". הפורצים, כתב הורוביץ, גנבו "אך ורק חומר בינלאומי - והקמפיין של אהוד ברק הוא כעת הפרויקט הבינלאומי היחיד של המשרד. הדבר מלמד שהפריצה תוכננה והוזמנה לצורך זה".

אבל אם עוד היה מקום לספק שהקמפיין של אהוד ברק הוא מטרת הפריצה, הרי שהפריצה השנייה הסירה אותו. הפעם, הם נכנסו דרך חלון בסמטה האחורית, והצליחו לנטרל את מערכת האבטחה המתוחכמת שהותקנה אחרי הפריצה הראשונה. "בשבוע שעבר אמרנו שאולי זה היה צירוף מקרים, שאולי לא היה הקשר פוליטי ישראלי. אבל עכשיו ברור שאין שום צירוף מקרים. מתנגדי ברק עשו זאת, וזו שערורייה", אמר להורוביץ היועץ הפוליטי סטיב רבינוביץ', המייעץ לברק בארה"ב. "מעולם לא נעשה דבר כזה בפוליטיקה האמריקאית. אפילו לווטרגייט לא פרצו פעמיים. זה דבר מחריד...".

משטרת וושינגטון וגם האף-בי-איי פתחו בחקירה, ואליהם הצטרף החוקר הפרטי הישראלי מאיר פלבסקי, הממונה על הביטחון במטה ברק. אנשי מוסד ושב"כ העריכו שאת הפריצה המתוחכמת ביצעו "אנשי מקצוע ממדרגה ראשונה, ומכאן ככל הנראה בוגרי תפקידים ייחודיים בזרועות הביטחון". יהיו הפורצים וכישוריהם אשר יהיו, במטה נתניהו ובמטה ברק כבר התגבשה הדעה. "אנו סומכים על האף-בי-איי ועל משטרת ואשינגטון", מסרה לשכת ברק לכתבי "הארץ" יוסי ורטר וזרח טל, והוסיפה: "שום נייר שנלקח ממשרד כזה או אחר לא ישנה את העובדה שבנימין נתניהו וממשלתו יפסידו את הבחירות". בלשכה שיערו ש"מאחורי הפריצה עומדים גורמים שחוששים מן האמת הזו ויודעים שברק עומד לנצח בבחירות".

דוברת הליכוד האשימה את הצד השני. "זה נראה כפרובוקציה זולה מצד יריבינו, שמטרתה לטפול על הליכוד חשדות שווא, מעין סיפורי ווטרגייט לעניים", אמרה בתגובה לפריצה השנייה. בתגובה להודעת הליכוד אמרו במטהו של אהוד ברק: "מישהו כנראה נכנס לפאניקה רצינית בגלל ברק, אם הוא מוכן לבצע פריצות פליליות במדינות זרות רק כדי להוציא ניירות ומזכרים עם תוצאות של סקרים. תמוה שהליכוד, שאיש לא היפנה אצבע לעברו, קופץ בראש כמי שהחמאה מרוחה על ראשו". למחרת המשיכו הצדדים במלחמתם. נתניהו אמר בראיון לגל"צ שלפריצה "יש ריח רע של פרובוקציה מכוונת. זהו תיאטרון אבסורד ומסע של הכפשות כנגדי". הוא אף אמר שיש לו השערות מי עומד מאחורי הפריצה, אך סירב לנקוב בשמות. ברק, שהתראיין אף הוא בגל"צ, חזר והדגיש: "מישהו באיזשהו מקום בפאניקה אמיתית, אם הוא מוביל ומממן מעשים פליליים רק כדי לקרוא ערימה של ניירות עם סקרים והערות של יועצים", אמר".

ברק ניצח בבחירות, לא מעט בזכות הסקרים והאסטרטגיה שפותחה במשרדו של גרינברג. פרשת הפריצה גוועה ונעלמה ללא פתרון.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ