בשמורות הטבע ובמרכזי הערים יחגגו היום את ט"ו בשבט בשלל פעילויות

האירועים יתפרסו על פני שלושה ימים, לאחר שבשנים האחרונות קיבל החג הקשרים סביבתיים וחברתיים רחבים יותר

צפריר רינת
צפריר רינת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צפריר רינת
צפריר רינת

הר הפסולת חירייה אולי נראה כמו היעד האחרון המתאים לקיום טקס ט"ו בשבט, אבל היום יגיע למקום ראש הממשלה בנימין נתניהו, כדי לקיים בו טקס חגיגי המאפיין את הפנים החדשות של החג. בנוסף, במהלך הביקור יציגו אנשי המשרד להגנת הסביבה בפני נתניהו את התוכניות להפוך את המקום לפארק מיחזור. זאת על רקע חוק מיחזור האריזות שאותו אישרה אתמול הכנסת באופן סופי.

הטקס בהר חירייה, שיהיה חלק מפארק אריאל שרון, נועד לציין התחדשות סביבתית שנטיעת עצים היא רק חלק ממנה. עם השנים הפך ט"ו בשבט לאירוע עם הקשרים סביבתיים וחברתיים רחבים והוא הולך ונעשה מגוון וארוך יותר, והשנה יתפרסו האירועים על פני שלושה ימים.

בעבר נתפש ט"ו בשבט על ידי רבים באוכלוסייה הערבית כחג המסמל את התפשטות היערות שנועדו להגביר את השליטה היהודית בקרקע. עם זאת, כעת מגויס החג לקידום פעילות סביבתית משותפת ליהודים וערבים. בכפר הערבי אום אל קוטוף באזור ואדי ערה ייערך ביום שבת טקס "ט"ו בשבט של דו-קיום". פעילים יהודים וערבים למען הסביבה יטעו עצי זית ב"חלקה 32", הנמצאת בבעלותה של משפחה בכפר ומעובדת על ידי תושביו כמאה שנים. מדובר באחת החלקות שמתכנן משרד הבינוי והשיכון להפקיע לטובת הקמת העיר החרדית חריש, שלה מתנגדים פעילי הסביבה באזור בשל החשש לפגיעה בנוף וביערות האזור.

גם חיזוק הפעילות הסביבתית בעיר הולך ותופס מקום מרכזי בטקסי ט"ו בשבט. בתל אביב ובירושלים ייערכו חלק מטקסי החג בגינות קהילתיות, המשגשגות בשנים האחרונות. כך, הקרן הקיימת ועיריית תל אביב יקיימו סדרת אירועים לחג בשדרות רוטשילד.

במקביל ימשיכו להתקיים טקסי הנטיעות השגרתיים ברבים מהיערות הגדולים. עם זאת, הקרן הקיימת מדגישה שמדובר בנטיעות שכבר נכללות בתוכנית השנתית ולא בהרחבה נוספת. בינתיים עסקו אנשי הארגון השבוע גם בהצלת עצים, והעתיקו לאתרים חלופיים יחד עם אנשי החברה הלאומית לדרכים עצי אלון וחרוב משטח המיועד לסלילת כביש ליד קרית טבעון.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ