סוניה פרס - הכי רחוקה משרה נתניהו

בישראל כל אשת בכיר הופכת מיד ל"רעיה". סוניה פרס, בת הנגר מבן שמן שהתחתנה עם הרפתן לרגע, סירבה להיות רעיה

גדעון לוי
גדעון לוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גדעון לוי
גדעון לוי

"כיף, יא-אשתי", הוא היה פותח תמיד את כל אחת משיחותיו הטלפוניות איתה, כמה פעמים ביום, בכל יום. הייתי בצד של החתן, כך שלא שמעתי את הכלה, מעברו השני של קו הטלפון, אבל הייתי עד שמיעה מרוחק להווי הפרטי שלהם, שנרקם בשדות בן שמן וברפתות של אלומות: סוניה הייתה עונה מה שענתה, ואז היה משיב לה שמעון: "לוקס דה-לוקס".

לוקס דה-לוקס לא תמיד היה ביניהם, ודאי לא בשנות הפרידה המאוחרת שלהם, אבל שמעון פרס, לצדו עבדתי אז, היה מקפיד לדווח לסוניה על מהלכיו. מספר לה על האסיפה פה, הישיבה שם, מאזין לעצותיה הנבונות, גם אם לא תמיד שועה להן. פעם אמר לי: "סוניה היא נכס", מנסח את אהבתו בדרכו שלו.

גם אנחנו חשבנו אז, בשנות העגבנייה וההסתה של מערכת הבחירות של 1981, שסוניה היא נכס, אבל היא מעולם לא הסכימה שימומש. מצטנפת בעולמה, מתרחקת מאור הזרקורים כמפני אש, עוזרת לחלכאים. מעולם לא דרכה כף רגלה במשרדו של בעלה. אפילו כשחגג המו"ל המנוח, אוהד זמורה, את יום הולדתו ה-75 של פרס בגינת ביתו, במעמד חברים קרובים בלבד, הדירה סוניה את רגליה מהמעמד. אולי רצתה להענישו על שנות ההיעדרות מהבית. נדמה לי שחסרה שם לפרס מאוד.

אנטי-תזה לרעיה - אצלנו כל אשת בכיר הופכת מיד ל"רעיה" - היא הייתה ונותרה בת הנגר מבן שמן, שהתחתנה עם הרפתן לרגע, שלמגינת לבה אולי, היה לראש ממשלה ולנשיא. לעתים אמר לנו: "אולי תדברו עם סוניה, אולי אתם תצליחו לשכנע אותה שתבוא", אבל לשווא. סוניה לא באה, סוניה הייתה רק מטלפנת.

התא המשפחתי של מי ששהה מחוץ לבית במרבית שעות היממה, בכל שנותיו, היה מוגבל לטלפונים ולארוחות ליל שבת, אותן קידש פרס. על כל ערב שהותרנו לו חופשי, נזף בנו - אבל בליל שבת, ידענו אז, אסור לקבוע לו כלום. שם בבית, עם המשפחה, היא מגישה והוא מדיח את הכלים, מדי פעם מזמינים מישהו נוסף לבני המשפחה, מזכיר מדינה אמריקאי או עיתונאי ישראלי, אפשר היה להיווכח שמשהו עמוק חיבר בין בני הזוג.

אתמול סיפרה לי שולמית אלוני, שהייתה ה"פרימוס", הדיירת השלישית בחדרם המשותף בקיבוץ אלומות, (למרות שנאלצה לפנות את החדר כל אימת ששמעון היה חוזר משליחויותיו העלומות), שמעולם לא פגשה אשה כה טבעית כמו סוניה, אולי תמונת ההיפוך של בעלה. "היא הייתה הפרי הכי יפה של הצברים. סוניה מעולם לא רצתה להיות ליידי. תמיד הייתה ג'ינג'ית יפה עם צמה".

פרס, כך סיפרה אלוני, חיזר אחרי סוניה תקופה ממושכת, כותב לה שירי אהבה בוערת, עד שהתרצתה. מאז הקפידה סוניה לשמור על פרטיותה, רחוקה כל כך מציבוריותו של שמעון. לפני כמה שנים באה אלוני למלון בים המלח ונדהמה לפגוש שם את סוניה יחד עם כל החברות מבן שמן, עמן שמרה על קשר כל אותן שנים. היום היא תיטמן באדמת בן שמן, במקום בו הכירה את שמעון.

אתמול מתה האשה שהייתה עם פרס ולא הייתה: הכי רחוקה משרה נתניהו, הכי שונה מנילי פריאל, הכי ההפך מלאה רבין, שהספרית שלה הייתה לאחת מחברותיה הקרובות, עד יום מותה.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ