יוזמה ברעננה נגד חרמות ואלימות מילולית: תלמידים יקשיבו לשיחות חבריהם בביה"ס

תלמידי יסודי יחליטו מהן "המילים הטובות" בעיניהם, ותלמידיהם שיאמרו אותן יצוינו לשבח

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

נדמה שכל בוגר של מערכת החינוך הישראלית יודע מה משמעות חרם בכיתה: הקנטות, ירידות, התנכלויות והצקות הפכו עם השנים לחלק מההווי הבית-ספרי, ומחקרים מראים שכמעט 15% מהתלמידים סבלו מחרם. מינהל החינוך בעיריית רעננה ובתי הספר היסודיים בעיר נוקטים עכשיו יוזמה - והתלמידים יתבקשו להאזין לשיחות חבריהם.

תלמידי בתי הספר היסודיים ברעננה יקיימו בימים הקרובים דיון בשאלה אילו מלים נחשבות בעיניהם "מלים טובות", שמבטאות כבוד, הערכה ושוויון. עם רשימת המלים שיגבשו הם יתבקשו לצאת לחצר בית הספר, להסתובב בהפסקות - ולהקשיב. "מכיוון שזו שנת השפה העברית, החלטנו שמועצות התלמידים יירתמו לנושא, ויפעלו לחזק את המלים הטובות בבתי הספר", הסבירה איילת דליות, רכזת העצמה חינוכית ברעננה.

לשאלה האם לא מדובר בציתות לדברי התלמידים, מסבירה דליות ש"הנושא הזה יעלה וידון עם המדריכות של התלמידים. אנחנו לא רוצים שהם יתחבאו מאחורי העצים או יאזינו לשיחות שהן לא אמורות לשמוע".

התלמידים שיימצאו אומרים מלים טובות יקבלו את התואר "יצאת חבר", ובכל בית ספר בעיר יחליטו כיצד לציין את התלמידים המצטיינים. בהמשך יתבקשו התלמידים להכין כרזה, והכרזות יהפכו לשלטי חוצות בעיר.

12 תלמידים, נציגי בתי הספר היסודיים ברעננה שדיברו רק טוב, יוזמנו לפגישה עם ראש העיר, נחום חופרי. מורה בבית-ספר יסודי בעיר אמרה כי "בבתי ספר יסודיים יש תופעה משמעותית של הקנטות וחרמות, ולא פעם זה גם נגמר באלימות".

יעל, מורה בבית ספר בעיר, העלתה חשש מהאפשרות שהחברים במועצת התלמידים יסומנו על ידי חבריהם כ"מלשינים", ובכך אולי יהפכו מטרה לחרם. "יש כמה שאלות: מי הם השומעים לשיחות? איך 'יתפסו' אותם מדברים? איך הם יאזינו?", אומרת יעל. "זה קצת מלאכותי בעיניי, אבל יכול להיות שמלאכותי זה גם טוב". "בשנה שעברה היו אצלנו הרבה יותר מריבות בכיתה. הרבה ילדים הרגישו לא בנוח שלא מדברים אתם ולא משתפים אותם", אמרה נעמי וייל, תלמידת כיתה ד' בעיר. "פעם אחת התנהגו לא יפה לחברה שלי, ואמרו לה שהיא מגעילה. אז אני מקווה שהתוכנית הזו תעזור".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ