המרצה שעברה בדיקה משפילה בנתב"ג לא תועמד לדין

לפי התביעה, ד"ר הונידה גאנם, שהגיעה לנתב"ג כדי לטוס לכנס אקדמי בצרפת, לפתה את חזה של הבודקת בחוזקה, בתגובה לבדיקה הגופנית הביטחונית שעברה

ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי

בוטל כתב האישום נגד המרצה הבכירה ד"ר הונידה גאנם, שהואשמה לפני כשנה וחצי בתקיפת עובד ציבור בבדיקה ביטחונית בנתב"ג.

הדוקטור לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה, באה לנתב"ג ביוני 2009 כדי לטוס לכנס אקדמי בצרפת. לטענת כתב האישום, שהוגש כארבעה חודשים אחרי כן בבית משפט השלום בראשון לציון, ד"ר גאנם יצאה מתא הבידוק הביטחוני בטרם הסתיימה הסריקה הגופנית, כשהיא צועקת ומקללת. לפי התלונה של הבודקת הביטחונית במקום, גאנם אמרה שהיא "לא אוהבת שנוגעים בי. את אוהבת שנוגעים בך?" ואז לפתה את חזה של המאבטחת בחוזקה. לאחר התקרית נחקרה ד"ר גאנם במשטרה בחשד להטרדה מינית, שבסופה הוגש נגדה כתב האישום.

ד"ר גאנם פנתה לפני כשלושה חודשים ליועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין באמצעות עו"ד חסן ג'אברין מהמרכז המשפטי "עדאלה", וביקשה לעכב את ההליכים המשפטיים ולבטל את כתב האישום נגדה. בבקשה פירטה גאנם כי עברה בידוקים בטחוניים משפילים, וכי היא הרגישה כי הגבול נחצה בשלב הסריקה הגופנית הידנית, בו התמקדה הבודקת באופן מפורש בחזה שלה. לטענתה, בשלב זה הפכה הבדיקה לתקיפה מינית והיא יצאה מהחדר המומה ומבוהלת. לאחר מכן, כשהתלוותה לשוטרים, הסבירה להם שהיא רוצה להגיש תלונה נגד הבודקת, אך נדהמה לגלות שהחקירה אינה בעניין התלונה שלה אלא שהיא עצמה החשודה.

מצדו טען עו"ד ג'אברין כי פנייתו מתבססת בעיקר על הטענה שאין עניין לציבור לקיים את ההליך הפלילי בתיק זה, וכי התועלת מביטול כתב האישום תשרת דווקא את האינטרס החברתי המוגן ולא תפגע באינטרס הציבורי או בשלטון החוק. עוד נטען כי הבידוק הפולשני נעשה לד"ר גאנם מסיבה אחת והיא המוצא שלה.

לדברי עו"ד ג'בארין, ד"ר גאנם אינה הראשונה או היחידה שנהגו בה באופן משפיל זה. נשים רבות אחרות מצאו עצמן במצב דומה ורבות יצאו נסערות באמצע החיפוש, אפילו במחיר של החמצת הטיסה.

בעקבות הפנייה התקבלה לפני כמה ימים תשובת המדינה על ידי עו"ד דפנה ביינוול, מנהלת המחלקה לעיכוב הליכים בפרקליטות המדינה, ובו ההודעה על עיכוב ההליכים הפליליים נגד ד"ר גאנם, בשל נסיבותיה האישיות וכלל נסיבות האירוע. יחד עם זאת, ציינו בפרקליטות כי הנאשמת הוזהרה כי אם תבצע עבירה תוך התקופה הקבועה בחוק, ישקול היועץ המשפטי לממשלה חידוש ההליכים נגדה בתיק זה.

ד"ר גאנם הביעה שביעות רצון מההחלטה, אך טענה כי מה שחוותה בנתב"ג משקף את היחס כלפי כלל הציבור: "שדה התעופה הוא מעין 'הפאסט פוד' של מדינת ישראל בכל הקשור ביחסה וגישתה לאזרחים הערבים. מי שמבקש מנה מהירה של יחס של השפלה וטראומה וחשדנות שיגיע לשם".

מרשות שדות התעופה נמסר כי היא אחראית לביטחונם "של מיליוני נוסעים בשנה ומבצעת את הבידוק הביטחוני בהתאם להנחיות גורמי הביטחון באדיבות ובנימוס. צר לנו שגורמים שונים מנצלים את הצורך החיוני בבידוק לקידום מטרות שאינן קשורות לנושא הביטחון".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ