סקר: שליש מהיהודים בעד הסדרת מעמד החינוך הערבי

הנתונים נאספו לקראת הכנס הראשון של ארגון "המועצה הפדגוגית הערבית", שקם למען קידום החינוך הערבי והוא חיצוני למשרד החינוך

אור קשתי
אור קשתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אור קשתי
אור קשתי

כשליש מהציבור היהודי מסכים כי יש לחוקק חוק חדש, שיסדיר את מעמדה הייחודי של מערכת החינוך הערבית בישראל; כשליש תומך בהקמת מינהל לחינוך הערבי במסגרת משרד החינוך, במתכונת דומה לזו שהחינוך הדתי נהנה ממנה. כך עולה מסקר דעת קהל, שהוכן לקראת הכנס הראשון של "המועצה הפדגוגית הערבית", שיזמה קבוצת אנשי חינוך ערבים מאוניברסיטאות ומכללות שונות. "התוצאות של הסקר מוכיחות כי למרות האווירה הכללית במדינה, ניתן לגבש שותפות אמיתית עם קבוצות בחברה היהודית, בדרך לשינוי המצב הקיים", אומר פרופ' מוחמד אמארה, יו"ר המועצה הפדגוגית הערבית.

היוזמה להקים ארגון חיצוני למשרד החינוך, של אנשי חינוך ערבים ולמען החינוך הערבי, החלה לפני כשנתיים בוועדת המעקב לענייני החינוך הערבי. יוזמי ההתארגנות ביקשו להגיע לשיתוף פעולה רשמי עם משרד החינוך, אולם גורמים במשרד אמרו השבוע כי המדיניות הרשמית, שאינה מכירה בארגונים יציגים של המיעוט הערבי, לא צפויה להשתנות. במועצה הפדגוגית החדשה חברים כ-30 אנשי חינוך.

"מטרת המועצה היא לזרז תהליכים במשרד החינוך, שיביאו להכרה במאפיינים הייחודיים של החינוך הערבי והצורך לתת העדפה מתקנת למגזר הערבי, נוכח המצב הקשה בו הוא נמצא", אמר ד"ר איימן אגבריה מאוניברסיטת חיפה, ששימש ראש צוות ההקמה של ההתארגנות החדשה, "יעד נוסף הוא שיתוף אקדמאים ערבים בגיבוש מדיניות החינוך. אנחנו לא רק צרכני חינוך, אלא רוצים לקחת חלק בהחלטות הנוגעות אלינו, במסגרת משרד החינוך".

בין השאר מתכוונת המועצה הפדגוגית הערבית להקים פורומים פנימיים, בהם ישתתפו תלמידים ומורים, לדיון בבעיות החינוך הערבי, וכן לבדוק את תוכניות הלימודים במקצועות השונים - ולהגיש למשרד החינוך הצעות לשיפור. "רק בזכות המעורבות של החברה האזרחית, נאלץ משרד החינוך לתקן את טעויות הכתיב שהיו נפוצות בספרי הלימוד", מוסיף ד"ר אגבריה.

לקראת הכנס מחר נערך סקר דעת קהל באוכלוסייה היהודית והערבית הבוגרת לגבי היבטים שונים הקשורים בעצמאות החינוך הערבי. בעוד תמיכתה של הקבוצה הערבית בהגברת האוטונומיה החינוכית היא צפויה, הרי שהתשובות שהתקבלו מהקהל היהודי הפתיעו את אנשי החינוך הערבים. הסקר נערך בסוף חודש אוקטובר, והקיף כ-500 נשאלים משתי קבוצות האוכלוסייה, שהיו מדגם מייצג.

כאמור, כשליש מהאוכלוסייה היהודית מסכים כי יש לחוקק חוק שיסדיר את מעמד החינוך הערבי, וכ-18% מסכימים לכך "במידה מסוימת", לעומת כ-31% המתנגדים וכ-18% שסירבו לענות. שיעור תמיכה דומה התקבל גם בשאלה אם יש להקים מוסדות חינוך ערביים, במסגרת משרד החינוך, המקבילים לאלה של המגזר הממלכתי-דתי.

עוד מתברר כי כ-55% מהיהודים הסכימו, במידה משתנה, לקביעה כי "על תוכניות הלימודים בבתי הספר הערביים לשקף את התרבות וההיסטוריה הייחודיות של החברה הערבית בישראל", וכ-51% הסכימו כי על המדינה "לאפשר לאנשי חינוך ערבים את הזכות להשפיע על תוכניות לימודים וספרי לימוד".

בכנס מחר ישתתף בין השאר סגן נשיא אוניברסיטת חיפה, פרופ' מאג'ד אלחאג', מבכירי חוקרי החינוך הערבי בישראל. "אנחנו חיים בעולם רב-תרבותי, ובמדינות רבות המיעוט משתתף באופן פעיל בתכנון מערכת החינוך והתרבות שלו", הוא אומר, "במקרה הישראלי, המדינה אף פעם לא ניסתה לערב באופן אמיתי את האוכלוסייה הערבית. זהו כישלון גדול".

במשרד החינוך פועל אמנם "אגף לחינוך ערבי", אולם לדברי פרופ' אלחאג' "הגיע הזמן לבטל את האגף הזה, וליישם את המתכונת הקיימת בחינוך הממלכתי-דתי, תוך מעורבות של 'ועדת המעקב הערבית'. האגף הוא כלי שליטה ומשמש חסם לפיתוח החינוך הערבי. נמאס לנו מהגישה הפטרנליסטית, וחובה על משרד החינוך לחשוב כיצד לנהל דיאלוג ושותפות אמיתיים עם האוכלוסייה הערבית".

במשרד החינוך הוחלט שלא להגיב על הדברים.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ