1921, ט"ו בשבט אופטימי: הסופר ברנר חיתן זוג

מכתב שמצא חבר כנרת מספר על חגיגת ט"ו בשבט במושבה מגדל. "מסביב למדורה הלכו בריקוד - כמו האינדיאנים באמריקה", כתב החלוץ מרדכי חדש, בן 18

אלי אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי אשכנזי

תיאור של חגיגת ט"ו בשבט ייחודית, שנחגגה אתמול לפני 90 שנה בדיוק במושבה מגדל שלשפת הכנרת, ממחיש את הפיכתו של החג לאחד מסמלי ההתיישבות היהודית בישראל. במכתב שמצא לאחרונה שמוליק חדש מקבוצת כנרת, מתאר אביו, מרדכי חדש, את אירועי החג בשנת 1921 במושבה הצפונית, בהם השתתפו ראשי התנועה הציונית. את המכתב מיען לחברו, שלמה כנרתי.

מרדכי חדש, נער בן 18, עלה רק חצי שנה לפני כן מווילנה לישראל יחד עם חבריו. החבורה התפזרה במספר מחנות עבודה בארץ כדי להתפרנס. חדש הגיע למגדל, בעוד חברו הקרוב שלמה כנרתי הלך לעבוד בג'נין, בעבודות עבור הבריטים.

זמן קצר אחרי שהגיע חדש למגדל הוא התבשר כי למושבה אמורים להגיע חיים ויצמן ונכבדים נוספים, לטקס נטיעות חורשה של 2,000 עצים, על שמו של יוסף טרומפלדור שנהרג בתל חי עשרה חודשים קודם לכן.

בבוקר שלפני החג טייל חדש לארבל, "אנו הולכים בין סלעים למבצר בר-כוכבא", הוא כתב, "פורח הכל מסביב והשמש מאירה על החרמון שלנו ועל הגליל שלנו ועל הכנרת, הכנרת שלנו. וכמה רגשות משתפכים וזרמים חיים הולכים ורועשים בלבך ואש בוער בעיניים ונשימתך מרחפת בין הסלעים והמהרהר על עבר וחלם על עתיד".

החלוץ הצעיר מתוודע למנהג החדש וכותב לחברו: "יש מנהג בארצנו החביבה: ביום חמישה-עשר בשבט באים ילדים, ילדי ישראל לחורשות שבסביבתם ונוטעים עצים ביום זה".

על חדש וחבריו לעבודה הוטלה משימה - לחפור 2,000 בורות לנטיעת חורשה. בתום העבודה "הערב היה יפה, ונהדר היה הלילה. הלבנה מאירה מעל הכנרת ועל ההרים וסלעים שסובבים את ודי חמאם".

ואז הגיעו למגדל חיים ויצמן ואלפרד מונד (הלורד מלצ'ט). "ויצמן גבוה ועבה. על רגלייו מגפיים... מראו מאד מרשים", כותב הנער הנפעם שממשיך לתאר את האורחים הנכבדים: "מונד - בזקן גרמני, באדרת אפורה ובתו - יפה עד מאד. שבחתי את יופיה בפני חברים...".

יחד אתם הגיעו גם הסופר יוסף חיים ברנר, פנחס רוטנברג, מייסד חברת החשמל בישראל ואברהם שפירא, מראשוני השומרים בישראל. חדש הנרגש הלך לישון לקראת יום הנטיעות הגדול, אולם "אחד קפץ פתאום לאוהל שלנו וצעק: קומו, חברה, קומו, תיכף תהיה חתונתו של מתיתיהו".

מתברר כי רוטנברג עודד זוג חברים מגדוד העבודה לנצל את ערב החג ולהינשא. מדובר במתיתיהו ש"הוא עובד כבר מזמן בגדוד, בחור יפה, חכם ופשוט עד אין סוף" ובפשה ברסקיה, אחותו של משה ברסקי מדגניה, שומר שנרצח בשדה והיה לחלל הראשון של דגניה.

לחתונה המאולתרת הובאו ממגדל יין ואגוזים "והקהל הולך ומתגדל, כולם יוצאים ממיטותם ויוצאים לשמוח לשמחת חברים. מכל קצות המחנה הביאו קוצים, הר גדול של קוצים והדליקו מדורה... שריפה התרוממה והרימה לשונות לשמיים והאירה על כל המחנה ועל ההרים. ומסביב למדורה הלכו בריקוד - כמו האינדיאנים מאמריקה, הפראים שמסתובבים מסביב לאש הגדול בריקוד הפקרי, בריקוד פראי. 'אל יבנה הגליל, אל יבנה הגליל' ו'עם ישראל חי...' הביאו את הכלה ואת החתן".

סדין שנקשר לארבעה רובים היה לחופה וברנר בירך את החתן והכלה והמשיל אותם לאילן שניטע ויש להבטיח שייתן פירות שיהיו כמותו. כשגמר את הברכות "פתאום החלו יריות... ורעש עבר על פני עמק גינוסר והד נשמע בהרים... כמה יפה הפראות הזאת, החפש, הדרור וההפקרות".

בבוקר הלך מרדכי חדש עם כל האחרים לנטיעות. המכובדים "באו באוטו, ירדו וניגשו לשורה שבין הפועלים". "כמה יפה הוא המנהג", כותב חדש לכנרתי, חברו, ומתרגש כי "לי נפל הכבוד, עצי יהיה על יד עצי גדולי ישראל".

אגב, הילדים שציפו להם לא הגיעו. לדברי מוקי צור, היסטוריון של תנועת העבודה, באותו ט"ו בשבט בדיוק הגיעו כ-800 ילדים שנעזבו בטבריה במלחמת העולם הראשונה לנטיעות גדולות שנערכו בדגניה.

לדברי צור, "זה היה ט"ו בשבט מיוחד, שבו נראה לאנשים כי ארץ ישראל עומדת להיות ארץ נורמלית, ארץ מיוערת כמו שהם חלמו עליה. זה היה ט"ו בשבט שלפני הדכאון, הדכאון שבעקבות הפרעות, בהן נרצח גם יוסף חיים ברנר".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ