התאחדות הסטודנטים וגופים חברתיים עתרו לבג"ץ: עצרו את תשלום קצבאות האברכים

בעתירה שהוגשה מבקשים הארגונים להוצים צו שימנע את המשך תשלום הקצבה שנפסלה על ידי בג"ץ לפני חצי שנה

אסף שטול-טראורינג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אסף שטול-טראורינג

התאחדות הסטודנטים יחד עם המרכז לפלורליזם יהודי וגופים חברתיים נוספים עתרו היום (ראשון) לבג"ץ נגד החלטת הממשלה להמשיך בתשלום קצבאות האברכים. בעתירה ביקשו הארגונים מבית המשפט צו על תנאי וצו ביניים כדי למנוע את המשך תשלום הקצבה אותה פסל בג"ץ לפני חצי שנה. שופט בית המשפט העליון סלים ג'ובראן החליט בשלב זה לא להוציא צו ביניים; וחייב את המדינה להשיב תוך 30 יום.

לפי החלטת הממשלה בדצמבר, בארבע השנים הבאות ימשיכו כ-11 אלף אברכים שעומדים בקריטריונים לקבל קצבה בסך 1,040 שקלים בחודש. השנה החמישית תהיה שנת הסתגלות לקראת יציאה לשוק העבודה, ובמהלכה יקבלו האברכים רק 75% מסכום הקצבה כל חודש ויורשו לעבוד מחוץ לישיבה ולהחזיק מכונית.

בעתירה נכתב כי החלטת ממשלת בנושא "מלגת לימודים ועידוד השתלבות אברכי כוללים בתעסוקה" (מיום 19.12.2010) אינה עומדת בדרישות החוק הישראלי וכי "החלטת הממשלה היא ניסיון נואל ופסול לעקוף את קביעות בית המשפט העליון (בג"ץ 4124/00) תוך רמיסתו ברגל גסה של עיקרון השוויון ומתוך הנחה כי בהעדר צו ביניים, עצם תהליך הדיון בעתירה יאפשר למשיבים החפצים בקביעת עובדות בשטח להמשיך בתשלום הבלתי חוקי למשך פרק זמן ניכר נוסף עד להכרעה בעתירה זו".

העותרים הדגישו כי "נוכח פסק הדין בבג"ץ, אשר הורה על הפסקת תשלום הבטחת הכנסה לאברכים החל משנת 2011 במתכונת שנפסלה, ולאור העובדה שההסדר הקיים זהה כמעט לחלוטין להסדר שנפסל בפסק הדין, אין למי ממקבלי התשלום זכות מוקנית או טענת הסתמכות ולו בדוחק, להמשיך ולקבלו לאחר המועד שנקבע בפסק הדין".

לדברי יו"ר התאחדות הסטודנטים הארצית, איציק שמולי, "הממשלה נכשלה כישלון חרוץ במבחן האתי והחוקי ולכן אנחנו עותרים לבג"צ, שיאלץ לומר למדינה פעם אחת נוספת את דעתו על הקומבינה שעשתה על חשבונו של הציבור. הסדר האברכים פסול ומפלה, ולכן נמשיך להיאבק בו הן במישור הציבורי והן במישור המשפטי".

הרב גלעד קריב, מנכ"ל התנועה הרפורמית שהשתתפה בעתירה, אמר בתגובה: "החלטת הממשלה להמשיך בתשלום קצבאות האברכים היא פשיטת רגל מצפונית, חברתית, שלטונית וכלכלית. ממשלת ישראל ועסקני הציבור החרדי לוכדים אלפי משפחות במלכודות עוני, תוך פגיעה ממשית בחוסנה הכלכלי והחברתי של ישראל ותוך אפליה קשה של ציבור מקבלי הבטחת ההכנסה הכללית, האמהות החד הוריות והסטודנטים. אנו תקווה כי בג"ץ ימתח קו אדום בפני המשך האפליה ויאותת לממשלה ולעסקני המפלגות החרדיות כי החגיגה הזו על חשבון הציבור הגיעה לסופה".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ