ארגוני הסגל האקדמי הבכיר מאיימים: נשבית את סמסטר ב'

לטענתם, משרד האוצר מתעלם מדרישותיהם לחדש את הסכם השכר עמם שתוקפו פקע לפני למעלה משנה; האוצר: מוקדם מדי להכריז על סכסוך

אסף שטול-טראורינג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אסף שטול-טראורינג

פחות מחודש לפני פתיחת סמסטר ב' במוסדות להשכלה גבוהה, הכריזו היום (ראשון) ארגוני הסגל האקדמי הבכיר באוניברסיטאות - המייצגים כ-5,000 מרצים וחוקרים - על סכסוך עבודה ומאיימים להשבית את הלימודים. לטענתם, משרד האוצר מתעלם מדרישותיהם לחדש את הסכם השכר עמם, הסכם שתוקפו פקע לפני למעלה משנה. בתום שבועיים מרגע הכרזת סכסוך העבודה, זמן קצר לפני חידוש הלימודים, יוכלו חברי הסגל להכריז על שביתה.

"אנחנו כביכול נמצאים בשבועות האחרונים במשא ומתן עם משרד האוצר, אבל הם לא באים עם שום הצעה קונקרטית", אומר יו"ר המועצה המתאמת של ארגוני הסגל הבכיר באוניברסיטאות, פרופ' ניר שביב. "אמרנו להם לאיזה כיוון אנו רוצים שההסכם הבא ילך ולא קיבלנו שום הצעה נגדית. הכרזנו על הסכסוך כדי להבהיר שאנו רוצים משא ומתן ענייני. זה לא תקין לעבוד בלי הסכם שכר, כפי שאנו עובדים כעת". לדבריו, הפגישות נערכות "באווירה נעימה, אבל לא מדברים על הדברים הענייניים".

הסכם השכר הקודם של חברי הסגל הבכיר היה תוצר של שביתתם האחרונה, שהחלה באוקטובר 2007 והסתיימה 90 יום לאחר מכן, בתחילת 2008. לפני כשנה, בינואר 2010, פג תוקף הסכם השכר הזה שלא חודש מאז.

פרופ' שביב מציין כי הדרישה המרכזית של ארגוני הסגל הבכיר היא הסכם ארוך טווח. "אנחנו לא רוצים תוספות שכר של 10 או 20 אחוזים או יותר ממה שמגיע לנו". לדבריו, ב-20 השנים האחרונות, לאחר כל הסכם, נשחק השכר במשך כמה שנים טובות. מה שהיינו רוצים זה הסכם ארוך טווח שימנע את זה".

ממשרד האוצר נמסר בתגובה כי "הכרזת סכסוך העבודה היא מוקדמת ומיותרת. אנו מבקשים להזכיר כי רק לפני שבוע נחתם הסכם המסגרת עם ההסתדרות הכללית, וכמקובל בעקבותיו יקודמו ההסכמים עם ארגוני העובדים אשר מחוץ להסתדרות כגון הסגל האקדמי והרופאים. בהשגת הסכם שכר אחראי אנו רואים צעד משלים חשוב להסכם התקציב הרב-שנתי. יש לקוות שהסגל האקדמי ינהג באחריות המתחייבת".

מהוועדה לתכנון ותקצוב (ות"ת) במועצה להשכלה גבוההנמסר: "במהלך החודשיים האחרונים התנהל משא ומתן אינטנסיבי וענייני בשיתוף משרד האוצר, בניסיון להגיע להסכמות. ההכרזה על סכסוך העבודה אינה במקומה וצר לנו על כך".

יו"ר התאחדות הסטודנטים הארצית, איציק שמולי, מסר כי "אנו עוקבים בדאגה אחר המצב וקוראים לצדדים לחדש את ההידברות ביניהם. לא נאפשר שהמאבק יתנהל על גבם של הסטודנטים ונוודא כי הם לא ייפגעו כתוצאה מהמחלוקות בין הצדדים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ