הרבנים החרדים נגד הרב עובדיה: "השם ייתן בלב התועים בינה"

מנהיגי הציבור החרדי מחו על "הפירצה הקובעת כי יש ל'הכשיר' גיורים שאינם כהלכה, ולהכניס גויים לכרם בית ישראל"

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אטינגר

שבוע וחצי לאחר שהרב עובדיה יוסף קבע כי כל גיורי הצבא כשרים, באה התגובה האשכנזית.

היום (שלישי) פורסם ביומונים החרדיים מכתבם של מנהיגי הציבור החרדי ובראשם הרב יוסף שלום אלישיב, המוחה על "הפירצה הקובעת כי יש ל'הכשיר' גיורים שאינם כהלכה, ולהכניס גויים לכרם בית ישראל". 17 רבנים חתומים על המכתב שכותרתו "מחאה גדולה", ובו המתגיירים מכונים שוב ושוב "גויים". לא צוין במכתב במפורש שהגיורים האמורים נעשים בצבא, רמז לכך שהחותמים דוחים גם את יתר הגיורים שנעשים על ידי המדינה.

עובדיה יוסף. הכשרת גיור שאינו כהלכה. תצלום: אוליבייה פיטוסי

"הכל יודעים שלא היה בכוונת הגויים הללו לקבל על עצמם שום עיקר מעיקרי הדת לא שבת ולא כשרות ולא טהרת המשפחה, וכל אחד יודע (...) שגויים אלה אין כוונתם לקבל יהדות", כותבים הרבנים, ומוסיפים: "אנו פונים לכל מי שבידו למנוע חילול ה' הנורא הזה, ולגדור מחיצת הכרם שנפרצה". שמו של הרב עובדיה יוסף לא מוזכר במכתב, אבל המכתב נחתם בהתבטאות ברורה כלפיו: "והשם יתברך ייתן בלב התועים בינה".

לבד מהמשמעות הציבורית, לפסק ההלכה הגורף של הרבנים האשכנזים עשויה להיות משמעות מהפכנית מבחינה הלכתית, גם לשיטתם. הקביעה כי כל הגרים הם גויים, משליכה למשל על ההכרה במעמדם האישי של כל אלפי המתגיירים ושל ילדיהם, בהווה ולעתיד לבוא. כפועל יוצא של הפסיקה, למשל, אפשר שהרבנים החרדים יקבעו כי אין להכיר בנישואיה של כל גיורת בוגרת מסלולי הגיור של הצבא, כלומר שהיא לא תצטרך גט במקרה של פרידה מבעלה ותוכל להינשא שנית באין מפריע. בהמשך לכך, ילדיה מחוץ לנישואיה הראשונים לא ייחשבו על ידי הרבנים החרדים כממזרים, וזאת בניגוד לעמדתו של הרב עובדיה יוסף, שקבע באופן גורף - ודרמטי לא פחות - כי כל הגיורים כשרים.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ