מאות תלמידים מרהט לא הולכים לבית הספר כדי לתמוך בכפר הבדווי הלא מוכר אל-ערקיב

במקום לימודים, מחאה נגד הרשויות

יניר יגנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניר יגנה

כ-600 תלמידי בתי ספר מרהט לא באו ללימודים אתמול ושלשום, ונסעו במקום זאת לכפר הבלתי מוכר אל-ערקיב, על מנת להביע הזדהות עם תושבי המקום. זאת לאחר שביום ראשון דחה בית המשפט לעניינים מנהליים את בקשת תושבי הכפר להוציא צו מניעה לעבודות קק"ל ומינהל מקרקעי ישראל סמוך למקום. לדברי ראש עיריית רהט, פאיז אבו סייבן, ההשבתה אינה יוזמה של עיריית רהט, אלא של הורי התלמידים. בנוסף אמר דובר הוועד של אל-ערקיב ד"ר עוואד אבו פריח, כי הילדים לא יישלחו לבית הספר עד ליום ראשון.

לדברי יושב ראש הוועד של אל-ערקיב יוסף אבו זייאד, "המטרה היא לגרום לילדים להבין את המאבק וחשיבותו. אנחנו מלמדים את הילדים את ההיסטוריה של המקום, ואת החשיבות של הקשר ביניהם לבין האדמות של המשפחות שלהם".

"הילדים מגיעים לכאן כדי להראות להם מה המדינה שבה הם חיים עושה לכפר שלהם. הם כאן כדי שיידעו בעתיד שזה השטח שלהם", אמר שייח אל-ערקיב סייח אבו מידעם, "הממשלה הזאת זרקה את הילדים בשעה שלוש בלילה אל הוואדי, והרסה להם את הבתים, אנחנו רוצים שגם הילדים יבינו את המשמעות של ההריסות".

"לא הלכנו לבית הספר והגענו לכפר כי אנחנו רוצים שיפסיקו להרוס את המבנים פה", אמרו האני אבו-מידיעם ואל-עבד אל-קארים, בני 13. "השטח הזה הוא של הסבים והסבתות שלנו, אנחנו לא רוצים יותר שהמינהל יהיה כאן", הוסיפו.

"הילדים מגיעים לכפר בבוקר ולומדים על האדמות באל-ערקיב ועל המאבק שמנהלים תושבי הכפר על השטחים", סיפר ד"ר אבו פריח, זה חלק מהמעורבות החברתית של המשפחות שרוצות שהילדים שלהם יהיו שותפים בעשייה. אנחנו נמנענו בעבר מלערב את הילדים, אבל פשוט הגענו למצב שבו החברה מאוד לוחצת, וגם הילדים רוצים להגיע". ד"ר אבו פריח הוסיף ואמר כי "רצינו לחזק את הילדים שראו את ההריסות. הפסיכולוגים המליצו לנו לעשות פעילויות בתוך הכפר, גם עבור הילדים שחוו את ההריסה, וגם עבור כאלו שלא".

ממחוז דרום של משרד החינוך נמסר בתגובה כי "הלימודים מתקיימים כסדרם בכל מוסדות החינוך ברהט. משרד החינוך מתנגד להשבתה היזומה של ההורים וקורא להשבת התלמידים ללימודים סדירים. יצוין כי כמחצית מהתלמידים ששבתו שבו היום ללימודים, ובמחוז מצפים כי היתר ישובו ללימודים כבר מחר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ