תמונות חדשות מתקופת השואה יסייעו לאתר נאצים

גורם אנונימי העביר לצייד הנאצים הראשי בגרמניה תמונות שבהן נראים חיילים וגופות מ-1941. שתיים מהן נחשפו לציבור, בניסיון להתחקות אחר מקורן

ניר חסון
עופר אדרת
יהונתן ליס
יעל גרינפטר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון
עופר אדרת
יהונתן ליס
יעל גרינפטר

הרשויות בגרמניה פתחו בחקירה מיוחדת בעקבות חשיפתן של 50 תמונות קשות לצפייה, שמתעדות פשעי מלחמה שבוצעו בתקופת השואה ולא פורסמו מעולם. ראש המשרד המרכזי לחקירות פשעי הנאצים בגרמניה, עורך הדין אנדריאס ברנדל, מסר כי "בחלק מהתמונות נראים מקרי מוות קשים מאוד כמו תלייה, גוויות על הקרקע וגופות שנערמות במשאיות גרמניות".

לפי ההערכות, התמונות צולמו בקיץ או סתיו 1941, לאחר מבצע ברברוסה שבו פלשה גרמניה הנאצית לברית המועצות. בשלב זה עדיין לא ברור אם הנרצחים בתמונות הם יהודים ואם החיילים שנראים בחלקן הם גרמנים. איכותן של חלק מהתמונות גרועה מאוד.

התמונות נשלחו למשרד הגרמני במעטפה אנונימית לפני שנה. בפתק שצורף אליהן נכתב כי הן נמצאו בשנות ה-60 המוקדמות במהלך שיפוצים שבוצעו בבית בעיר אשוויילר במערב גרמניה.

היום מציינים ברחבי העולם את יום הזיכרון הבינלאומי לשואה, אשר קבע האו"ם ביום שחרור מחנה ההשמדה אושוויץ. בסמיכות לכך ובעוד החקירה בעיצומה, החליט המשרד לחקירות פשעי הנאצים לפרסם שתיים מהתמונות, בתקווה שהציבור יוכל למסור פרטים נוספים עליהן ולסייע בחקירה.

כדי למנוע פגיעה בכבודם של המתים, לא פורסמו התמונות הקשות ביותר בסדרה. "זו הפעם הראשונה שאנחנו פונים לציבור באופן כזה", אמר עורך הדין ברנדל. "אני לא יודע אם זה יקדם את החקירה, אבל אם לא - נשקול לפרסם תמונות נוספות", הוסיף.

המשרד לחקירות פשעי הנאצים הוא גוף פדרלי אשר הוקם ב-1958 כדי להתחקות אחר חשודים בפשעי מלחמה נאצים שניתן להעמידם לדין בגרמניה. המקרה הבולט ביותר שבו טיפל המשרד בתקופה האחרונה היה התיק של ג'ון דמיאניוק, אשר עומד בימים אלה למשפט במינכן. תיק אחר בו טיפל המשרד בשנה החולפת היה המשפט של פושע המלחמה היינריך בורה, אשר נידון למאסר עולם בגין רצח שלושה אזרחים.

עד כה חקר המשרד כ-120 אלף מקרים ו-6,500 מהם הסתיימו בהרשעה בבית המשפט. בכל שנה מעביר המשרד כעשרה תיקים לטיפול הפרקליטות הגרמנית, לקראת הכנת כתבי אישום. בשניים-שלושה מהם נפתח לבסוף משפט. לפי ההערכות, מאות או אף אלפי חשודים בפשעי מלחמה בתקופת הנאצים עדיין חיים, אך ברוב המקרים הסיכוי להעמידם לדין שואף לאפס. זאת בין היתר בשל קשיים במציאת עדים, גילם ומצבם הבריאותי של החשודים.

נתניהו: העולם לא הפנים את הלקחים

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, האשים אתמול את מדינות העולם בכך שלא הפנימו את לקחי השואה ואפשרו לאנטישמיות להתחדש ולהתרחב. במהלך דיון דל משתתפים במליאת הכנסת, לציון יום השואה הבינלאומי, אמר נתניהו: "יש כאן משטר, מדינה החברה באו"ם, שבאה ומתייצבת, וקוראת ביודעין, בגלוי, לחיסולם של עוד שישה מיליון יהודים, ואיש אינו פוצה פה. היכן החימה העזה? היכן ה-'J'ACCUSE'? היכן ההתקוממות הבינלאומית שהיתה צריכה לשטוף את הקהילה המתקדמת בעולם, סביב אמירות ברורות של השמדה, של ג'נוסייד, של השמדת עם, של אותו עם? אין".

משלחת מוסלמים תבקר באושוויץ

בתחילת השבוע הבא אמורה להגיע למחנה ההשמדה אושוויץ-בירקנאו שבפולין משלחת בינלאומית שתמנה יותר ממאה נציגים, וייחודה הוא בכך שרבים מחבריה הם מוסלמים. זוהי משלחת שאורגנה מטעם פרויקט "אלדין", גוף שמושבו בצרפת, אשר שם לו למטרה להנחיל את נושא השואה למדינות המזרח התיכון, לאפריקה ולאסיה. חברי המשלחת ישתתפו בתפילות וטקסי זיכרון במחנה וייפגשו עם ניצולי שואה, אינטלקטואלים ורבנים יהודים.

מהיום: ארכיון יד ושם פתוח לקהל הגולשים

לרגל יום השואה הבינלאומי הכריזו אתמול גוגל ישראל ויד ושם על מיזם משותף שיפתח לציבור דרך האינטרנט את אוספי ארכיון יד ושם, המכיל את האוסף הגדול ביותר בעולם של מסמכים מתקופת השואה. אוסף התצלומים של יד ושם, המכיל 130,000 תמונות, יהיה האוסף הראשון שייפתח לציבור באמצעות פלטפורמה שפותחה בגוגל. המיזם יכלול גם פיתוח טכנולוגי חדשני שיאפשר זיהוי אופטי של אותיות, וכך איתור תמונות באמצעות טקסט שמופיע עליהן או בצדן.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ