חדש בירושלים: מתנ"ס שפתוח לפעילות בשבת

בין היזמים של הפעילות: צעירים דתיים מתנועת "ירושלמים" במועצה שמעוניינים "לתת מקום גם לשבת החילונית בעיר"

הארץ
כתב ""
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ
כתב ""

לראשונה בירושלים, ומתחת לרדאר של הסיעות החרדיות בעיר, נפתח בחודשים האחרונים מתנ"ס עירוני לפעילות בשבת, הכוללת חילול שבת. תנועת "ירושלמים" - בה חברים דתיים לצד חילונים - היא זו שעומדת מאחורי היוזמה החדשה שבמסגרתה מאורגנים בימי שבת בצהריים אירועים למשפחות חילוניות צעירות, במתנ"ס בית יהודית במושבה הגרמנית.

כמה מיזמי הפעילות המשתייכים לתנועה "ירושלמים" הם דתיים, שמעוניינים "לאפשר את קיומה של שבת חילונית, תרבותית וקהילתית בירושלים". האירועים שמארגנת התנועה כוללים סדנאות יצירה והקרנת סרטים לילדים. באירוע האחרון, שנערך בשבת לפני שבועיים, השתתפו יותר מ-500 הורים וילדים.

"למשפחות חילוניות צעירות בירושלים יש בעיה אמיתית בשבתות, במיוחד בחורף, כשאי אפשר לצאת לטייל", אומרת רחל עזריה, נציגת "ירושלמים" במועצת העיר. עזריה, אחת משתי נשים דתיות החברות במועצה, לא מכירה את הבעיה באופן אישי, אבל שומעת עליה מחברים חילונים. "לי כדתייה אין בעיה בשבת - אני הולכת לבית כנסת ונהנית מהמנוחה בבית עם המשפחה. אבל זה לא אומר שאני יכולה להתעלם מהמצוקה של חבריי החילונים, ולהגיד - 'בעיה שלהם, שיתמודדו'".

במשך השנים למדו הורים חילוניים בירושלים להתמודד לבדם עם בעיית השבתות החורפיות, בהסתגרות בבית, יציאה מהעיר או ביקור במוזיאונים הספורים שפתוחים בשבת. אולם האירועים שיזמה התנועה, בכותרת "ברל'ה" ("שהחילונים ייצאו מהבית אבל יישארו בירושלים", מסבירה עזריה), הביאו ישועה להורים הרבים שמיצו את חוויית הביקור במוזיאון המדע.

"אנשים באים לא רק בגלל מחסור באפשרויות אחרות, אלא גם בגלל ההשקעה של המתנדבים שמפעילים את האירוע", אומרת ענת מופקדי, מנכ"לית התנועה. "בכמה ערים בישראל יכול הורה להביא את הילדים בשבת למקום שמציע סדנאות יצירה, הפעלות ספורט, צפייה בסרטים והכל בחינם?".

העובדה שמדובר באירוע מחלל שבת שנערך במתנ"ס מהווה תקדים. יוצאת דופן עוד יותר היא העובדה שבין היזמים והמארגנים ישנו גרעין של פעילים דתיים, שרואים בפעילות "פיקוח נפש למען ירושלים" - ופיקוח נפש, כידוע, דוחה שבת. אחת מהם היא תהילה נחלון, שמדגישה כי הפעילים הדתיים אינם לוקחים חלק פעיל בחילול השבת ואינם נוכחים במתנ"ס בזמן האירועים, אבל תומכים ומסייעים בדרכים מגוונות.

"כשחתמתי על הצ'ק של האירוע, שאלתי את עצמי לרגע אם אני באמת יכולה לתמוך כך בפעילות מחללת שבת", מספרת נחלון בשיחה עם "הארץ". "התשובה חיובית, כי אני מבינה שבירושלים צריך להיות מקום לא רק לשבת שלי, אלא גם לשבת החילונית. לא הייתי לוקחת חלק ביוזמה מחללת שבת שיש בה אלמנט מסחרי, אבל כאן מדובר בפעילות תרבותית, קהילתית ומשפחתית - דברים חשובים בעולם הערכים שלי".

נחלון, יחד עם פעילים דתיים אחרים, שותפה ליוזמת "ברל'ה" מראשית הדרך. "ירושלים לא יכולה להרשות לעצמה לאבד משפחות חילוניות צעירות, זו אוכלוסייה שיש לה חשיבות עצומה עבור העיר. אם לא יהיה להן מקום בעיר, בשלב מסוים גם לי ולמשפחה שלי לא יהיה מקום כאן".

אסף צוריאל, שבא לאירועי "ברל'ה" עם שלושת ילדיו, מרוצה מהמפגש החברתי. צוריאל לא היה מודע לכך שבין מארגני האירוע יש אנשים דתיים, אבל הוא אינו מופתע. "ירושלים, על כל קשייה, היא עיר של דו-קיום. בין יהודים לערבים וגם בין חילונים לדתיים".

בשבועות הקרובים לא יתקיימו אירועי "ברל'ה", אבל המארגנים אומרים כי מדובר בהפוגה זמנית, שלאחריה יורחבו האירועים למוקדים נוספים, לרבות שכונות קריית יובל והגבעה הצרפתית. הרחבת הפעילות צפויה לעורר התנגדות מצד גורמים חרדיים בעיר, במיוחד אם האירועים ימשיכו להתקיים במתנ"סים עירוניים.

תגיות:

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ