אחרי מות | המלכה האם בכיתה

יונה להב, מורה ברחובות, 1938-2011

אורי דרומי
אורי דרומי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורי דרומי
אורי דרומי

יונה סרי, שנפטרה מסרטן, נולדה בשכונת נחלת אחים בירושלים, בת צעירה למשפחה ששאר ילדיה נולדו בתימן. זו היתה משפחה שחיה בדוחק, אך איש לא התלונן, והרוח שנשבה בבית היתה של "בראש ובראשונה: השכלה לילדים", כולל יונה הקטנה, כמובן. היא למדה בבית הספר קוגל בחולון, ובאוניברסיטה העברית למדה ספרות, מקרא ולשון. היא עברה לרחובות בעקבות פרופ' מאיר להב, כימאי ממכון ויצמן, שיהיה לבעלה ואבי ילדיה ערן, מיכל ונילי.

ב-1961 התייצבה בפעם הראשונה בחדר המורים של בית הספר תיכון מאוחד רחובות (תמ"ר), לימים תיכון דה-שליט. למורה שרה בן ראובן גילתה, כי החליטה "להטיל מורא על התלמידים כבר מהרגע הראשון. חשוב היה לה שקודם כל יפחדו ממנה, ורק אחר כך יאהבוה ויעריכוה". אכן, היא הצליחה בתוכניתה. תלמידה איש הטלוויזיה עודד בן-עמי אומר, כי "למרות קומתה הקטנה היתה משכמה ומעלה, וכשפסעה בצעדים נמרצים בכיתה, קוראת בתנ"ך בהטעמה, ממש ראינו את הדברים מתרחשים לנגד עינינו".

לאה דסקלוביץ', עד לא כבר מנהלת קרית החינוך דה-שליט, מכנה אותה "הגברת הראשונה והמלכה האם של בית הספר" ומספרת איך בכנס המחזורים הגדול שנערך ב-2003 עמדה מאושרת, מוקפת בתלמידיה הרבים, אסירי התודה. כשחלתה היו שלושה מרופאיה תלמידים לשעבר. להלווייתה בא ציבור עצום, רובו של תלמידיה, אשר העלו זיכרונות על המורה המיוחדת, שבין היתר סירבה להשלים עם נשירת אחד התלמידים, אילצה אותו לגשת לבגרות אקסטרנית והסיעה אותו במכוניתה לשיעורים בתל אביב. היום הוא עובד במכון ויצמן.

*

בהמשך לרשימה על דוד קורן ז"ל, מהשבוע שעבר: ילדיו הם גדעון ז"ל, תמר, רותי, דבורה ואשר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ