בקיבוצים מתלבטים אם להנציח את טרומפלדור

הסתיים מבצע איסוף שמות חללי התנועה הקיבוצית מראשית ימי ההתיישבות

אלי אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי אשכנזי

כעת מסתיים מבצע לאיסוף שמות חללי התנועה הקיבוצית שנהרגו במערכות ישראל ובהגנה על היישובים מאז ימי ראשית ההתיישבות בארץ. עד כה נאספו מעל 3,000 שמות מ-230 קיבוצים ולדברי עמיקם אסם, חבר צוות אתר ההנצחה של התנועה הקיבוצית, "עכשיו אנחנו מסדרים את הרשימות, עוברים עליהן ובודקים שלא נפלו טעויות". עם אסם חברים בצוות מובילי הפרויקט - עזרא רבין ותא"ל (מיל') מרדכי בן-פורת.

שמות הנופלים ייחקקו על לוחות ההנצחה באתר לזכרם של נופלי התנועות הקיבוציות במערכות ישראל. האנדרטה שעליה יחקקו את השמות הוקמה לפני שלוש שנים בפארק מנשה. את האנדרטה תכנן של סלו שאול מקיבוץ עין גב, ובסיועה של מירה יעקובסון מקק"ל. המתחם כולו נמצא ביער הקיבוצים ופרט לאנדרטת הנצחה יש במקום מתקני שעשועים, מתקני צופיות, פינות אוכל ומקומות ישיבה.

כל שמות החללים הועברו על ידי הקיבוצים. "ככלל, מדובר בשמות חללים שמוזכרים על ידי הקיבוצים ביום הזיכרון לחללי מערכות ישראל", מסביר אסם. לדבריו, "כדי לא לסמל פטרונז' שקובע מי כן יונצח ומי לא יונצח, החלטנו שחלל שהקיבוץ מכבד את זכרו כנופל במערכות ישראל, הרי שאנחנו מקבלים את האמירה של הקיבוץ".

כך למשל, על גבי האנדרטה יופיעו, פרט לחברי קיבוצים, גם חברי גרעיני נח"ל ששהו בקיבוץ, או חברים בחברת נוער שהתחנכה בקיבוץ, כמו גם בני קיבוץ שטרם התקבלו לחברות. ממש עם סיום איסוף השמות התכנס אתמול צוות אתר ההנצחה לדיון רב-חשיבות סביב הסוגיה אם גם שמו של יוסף טרומפלדור ייחקק על גבי האנדרטה.

בין הנופלים בתל-חי, בקרב המפורסם בי"א באדר, ולפניו, היו שלושה חברי קיבוצים. לדברי עדנה שוחט, ארכיבאית חצר תל-חי, החלל הראשון, שניאור שפושניק שנהרג ב-1919, היה חבר קבוצת תל-חי; אהרון שר מקבוצת כנרת שהגיע להגנת תל-חי נהרג במקום בפברואר 1920 ושלושה שבועות לאחר מכן, בקרב המפורסם, נהרג במקום בנימין מונטר מקבוצת חולדה. "טרומפלדור", הדגישה, "לא היה חבר הקבוצה. הוא היה סוציאליסט ובהשקפתו איש התנועה הקיבוצית ובוודאי אף היה מצטרף אליה, אבל לא היה חבר בקיבוץ או קבוצה".

מתברר כי השאלה מעלה דעות שונות והצוות טרם גיבש את החלטתו בעניין. "במקרה שנחליט לצרף את טרומפלדור לרשימה יכולים להגיד לנו: 'ניכסתם לעצמכם את טרומפלדור', ומצד שני, אם נחליט בסוף שלא לחקוק את שמו על האנדרטה יהיו שיגידו בוודאי 'איך יכול להיות שטרומפלדור אינו מופיע בין חללי הקיבוצים'"?

מלאכת חברי צוות אתר ההנצחה קשה עוד יותר במקרה זה, לנוכח העובדה כי בניגוד להחלטה הראשונית שלפיה הקיבוצים עצמם הם שיקבעו מיהם החללים, הרי שבמקרה של תל-חי, הרי שקיבוץ תל-חי אינו קיים עשרות שנים. אמנון לוין, עד לאחרונה מנהל חצר תל-חי, אומר כי "טרומפלדור לא היה חבר קבוצת תל-חי ובזמן שהותו בחצר תל-חי אף התלבטו חברי הקבוצה אם להישאר קיבוץ, או להפוך למושב ואם יש לקבל חברים חדשים".

אולם כיוון שהקריטריון של חברות בקיבוץ אינו בין הקריטריונים ההכרחיים להנצחה באתר, לוין סבור כי יש לצרף לאנדרטה גם את שמו של יוסף טרומפלדור. לדבריו, "לטרומפלדור יש חלק נכבד ברעיון הקיבוצי; כבר ב-1911 טרומפלדור כתב במגדל את התקנון של הקומונה המגדלאית וכן כתב את התקנון של 'החלוץ'. חניכיו המשיכו אחריו להעמיק את הקווים הקיבוציים כשהקימו את גדוד העבודה ברוחו של טרומפלדור, על פי המודל שהוא שרטט ועל פי הערכים שעליהם חינך. הזיקה שלו לתנועה הקיבוצית היא זיקה מובהקת והשפעתו על התנועה הקיבוצית אדירה".

לוין אומר כי "אין לי ספק שהקיבוץ זכאי שטרומפלדור יימנה בין שורותיו". כמו אסם הוא מודע לחשש כי יהיו קולות שיטענו כי התנועה הקיבוצית מנכסת את טרומפלדור, אבל לדבריו "בניגוד לאחרים שניכסו את טרומפלדור בצדק חלקי, הקיבוץ מנכס אותו בצדק. הקיבוץ מייצג אותו בצורה הכי שלמה, זו תמצית הערכים שטרומפלדור הוביל אליהם".

ההיסטוריונית הד"ר סמדר סיני מקיבוץ עין-גב נגד ניכוס טרומפלדור לתנועה הקיבוצית. "אכן", היא אומרת, "היה קרב בין תנועת הפועלים לתנועה הרוויזיוניסטית על ניכוס טרומפלדור. אין ספק שהוא איש תנועת הפועלים, אבל לא חלק מהתנועה הקיבוצית, אין סיבה לשים אותו באתר חללי הקיבוצים.

"אנחנו יודעים שיש לו תרומה אדירה לרעיון השיתופי והיה לו חלק בקבוצות הפועלים, ברעיונות, בתפישה, בהתחברות שלו, אבל מה זה שייך למקומו בין חללי הקיבוצים? אתר הקיבוצים מהווה אתר לחללי הקיבוצים במלחמות ישראל והמאורעות השונים, שעד היום לא רוכזו והונצחו אלא באופן פרטי בכל קיבוץ בנפרד. טרומפלדור הונצח בתולדות ישראל בצורה המכובדת ביותר עם חבריו וכבר ב-1934 באנדרטת האריה השואג בכפר גלעדי. הוא חלק מהפנתיאון הלאומי, אין לנו צורך לנכס אותו, לתנועה הקיבוצית יש מספיק גיבורים משלה".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ