תושבי ת"א יכריעו את עתידה של כיכר דיזינגוף

שיפוץ כיכר דיזנגוף, הנמכתה או בניית חניון תחתיה

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור
אילן ליאור

עיריית תל אביב תערוך בקרוב סקר מקיף בקרב תושבי העיר ובעלי עסקים על מנת להחליט מה יעלה בגורלה של כיכר דיזנגוף. הנהלת העירייה אישרה אתמול את ביצוע הסקר ובו שלוש חלופות: שיפוץ הכיכר המוגבהת, החזרת הכיכר למתכונתה המקורית במפלס הרחוב, או החזרתה למפלס הרחוב ובניית חניון תת-קרקעי חדש תחתיה.

מנהלת המרכז למחקר כלכלי וחברתי בעירייה, ד"ר אטל פרידמן, הציגה לחברי ההנהלה את הסקר המתוכנן ואמרה כי הוא יכלול משאל טלפוני של אלפיים משקי בית - 1,600 מכלל העיר ו-400 בסביבת כיכר דיזנגוף. כמו כן, ייערכו ראיונות פנים אל פנים עם 300 בעלי עסקים באזור הכיכר. העירייה גם תאפשר מענה על שאלונים בדוכנים במקומות הומי אדם ובסביבת הכיכר, ותשאל לדעת הגולשים באתר האינטרנט העירוני, שם עתידות להתפרסם גם הדמיות ממוחשבות של החלופות.

בישיבת ההנהלה אתמול התחייב ראש העירייה, רון חולדאי, לכבד את תוצאות הסקר. אף שחולדאי לא הביע תמיכה מפורשת בהקמת חניון תת-קרקעי מתחת לכיכר, הוא אמר כי באופן כללי יש מחסור במקומות חניה במרכז תל אביב ויש צורך להעביר את החניה אל מתחת לקרקע. בישיבת מועצת העיר לפני כשבעה חודשים הצהיר חולדאי כי הוא תומך בהורדת הכיכר למפלס הרחוב, אך אמר כי יש צורך לשאול לדעתם של תושבי העיר.

לפני כשנתיים, סמוך לחגיגות המאה לתל אביב, קמה קריאה של התושבים להשיב את הכיכר למפלס הרחוב. את הפעילות הובילה אז קבוצה בשם "החזית להורדת כיכר דיזנגוף", המונה כיום מאות חברים ברשת החברתית פייסבוק ובהם אישי ציבור, אדריכלים ואמנים רבים. חברי הקבוצה אף יזמו בשנה שעברה תערוכה ובה הוצגו עשר הצעות של אדריכלים לתכנון מחדש של הכיכר. "הכיכר בעצם הפסיקה לשרת את הציבור ומתפקדת רק כגשר להולכי רגל", אומר אחד ממובילי המאבק, מור גלבוע. "היא הפכה להיות מכשול בדרכם של לא מעט סוגי אוכלוסייה שמתקשים לעלות אליה ולרדת ממנה: קשישים, נכים, מוגבלים, נשים בהריון, עגלות, אופניים. המטרה שלנו היא להחזיר את הכיכר בחזרה לרשות הרבים כדי שתהפוך להיות מקום שמושך אליו אנשים, כמו שהיתה בימי הזוהר שלה".

אולם גלבוע מתנגד ליוזמת העירייה לבצע סקר. לדבריו, העירייה כבר התחייבה ב-2003 בפני אונסק"ו להשיב את הכיכר למצבה המקורי. "לבוא ולפתוח את זה שוב לדיון מחודש זה לא לגיטימי", הוא אומר, "התחושה היא שיש כאן משהו שמנסים להסתיר והפחד הוא שבסופו של דבר מה שיקרה באזור הכיכר לא יהיה סביבתי, לא יתחשב בהולכי רגל ויונע רק על ידי אינטרסים כלכליים".

כיכר דיזנגוף נחנכה ב-1938 ונשאה את שמה של צינה דיזנגוף, רעייתו של ראש העיר הראשון של תל אביב, מאיר דיזנגוף. האדריכלית ג'ניה אוורבוך תכננה כיכר עגולה שממנה יוצאים שישה רחובות בצורת קרניים. במרכז הכיכר היתה בריכת מים עגולה ומזרקה. אופי אחיד נקבע גם למבנים סביב הכיכר, שבהם נפתחו בין השאר בתי קפה ובתי קולנוע. הכיכר נחשבה ללב הפועם של תל אביב ובמהלך השנים הפכה לאחד מסמליה. ב-1978 החליטה העירייה להגביה את הכיכר בעקבות גודש התחבורה ברחוב דיזנגוף. בתחילה הוצבה במרכז הכיכר המוגבהת מזרקה של אלן דוד ולאחר שמונה שנים, החליפה אותה מזרקת האש והמים של יעקב אגם, לבקשת ראש העיר דאז, שלמה להט (צ'יץ').

אם תשיב העירייה את הכיכר למפלס הרחוב, לא ברור מה יעלה בגורל המזרקה של אגם. בעבר חייב בית המשפט את העירייה לשפץ את המזרקה ובחודשים האחרונים פרסמה העירייה מכרז לשיקומה. אגם אמר אתמול ל"הארץ" כי עם הצבת המזרקה, התחייבה העירייה להשאיר אותה במקום גם אם יהיו בכיכר שינויים. "הבטיחו לי בחוזה שלא יזיזו אותה משם ויתחזקו אותה. זו מתנה שלי לעיר. זה דבר מופלא ויפה שמבטא את המיוחד בתפישת העולם היהודית", הוא אומר. "כל התיירים בעולם שבאים לתל אביב הולכים להצטלם ליד המזרקה, אפילו בתור גרוטאה". אגם הביע הסתייגות מהחלטת העירייה לפנות אל הציבור כדי להכריע בעתיד הכיכר. "לפי דעתי ישנו צורך בטיפול קטן, אסתטי, לשנות טיפה, להפוך אותה ליותר מקובלת על הקהל".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ