בג"ץ ידון היום בעתירה נגד ועדות הקבלה ביישובים קהילתיים בארץ

סקר חדש מראה נכונות גבוהה בקרב הציבור להגבלות על חופש הביטוי

יהונתן ליס
אסף שטול-טראורינג
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
אסף שטול-טראורינג
ג'קי חורי

בג"ץ ידון היום בעתירה המונחת לפתחו זה שלוש שנים, הדורשת לבטל את ועדות הקבלה למועמדים למגורים ביישובים הקהילתיים בישראל. במקביל, תדון מחר ועדת החוקה של הכנסת בהצעת החוק המסדירה את קיומן, לשם הכנתה לקריאה שנייה ושלישית.

העתירה לבג"ץ, שנחשפה לראשונה ב"הארץ", הוגשה על ידי בני הזוג פאתנה ואחמד זבידאת מסכנין שנדחו על ידי ועדת הקבלה של היישוב רקפת במועצה האזורית משגב. העתירה הוגשה באמצעות עו"ד סוהאד בשארה מהמרכז המשפטי עדאלה ואליה הצטרפו עוד ארגונים חברתיים ותכנוניים. באוקטובר 2010 הוציא בג"ץ צו על תנאי המורה למינהל מקרקעי ישראל והיישוב רקפת לשריין מגרש לבני הזוג עד להכרעה בעתירה. היום יתקיים בה דיון ראשון.

למחרת, תדון ועדת החוקה של הכנסת בחוק ועדות הקבלה המאפשר ליישובים קהילתיים למנוע את קבלתם של מועמדים על בסיס "אי התאמה למרקם החברתי-תרבותי" של היישוב. בפועל, טוענים מבקרי החוק, הדבר יתיר ליישובים אלה לפסול גם ערבים, עולים, זוגות חד-מיניים ומשפחות חד-הוריות מלהתגורר בהם.

חברי הוועדה יצטרכו לדון מחר בין היתר בהצעות לנוסח מתון יותר של החוק, שיגביל את פעילותו ליישובים קהילתיים בני 400 משפחות לכל היותר, ותוחם אותו גיאוגרפית רק ליישובי הנגב והגליל. מתנגדי החוק טענו מנגד כי צמצומו של החוק אינו מתקן את אפלייתן של הקבוצות שלא יוכלו להתקבל ליישובים אלה על בסיסו.

סקר חדש שנערך בקרב הציבור היהודי מעלה ש-52% מהנשאלים מוכנים להגבלת חופש הביטוי במצב שבו הדיווחים בתקשורת פוגעים בתדמית המדינה, ו-64% מוכנים שחופש הביטוי שלהם יוגבל במצב שבו קיים איום ביטחוני על המדינה. שיעורים דומים עלו גם לגבי החופש האקדמי של מרצים באוניברסיטאות במצבים אלו. 35% סבורים שמוצדק להגביל את חופש הביטוי עקב המצב הביטחוני כיום, בעוד 34% סבורים שאין זה מוצדק. הסקר נערך על ידי חברת גיאוקרטוגרפיה עבור המכללה האקדמית תל אביב-יפו, לקראת הכנס השנתי של האגודה הסוציולוגית הישראלי.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ