בניגוד למובטח, לא ברור אם הרכבת בירושלים תיסע באפריל

למרות הצהרות ראש העיר ברקת, מתברר כי הפעלת הרכבת הקלה בעיר לא תואמה עם הזכיינית

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון
ניר חסון

בהסכם שהושג לפני כחודשיים בין המדינה לבין זכיינית הרכבת הקלה, חברת סיטי-פס, נקבעו יעדים סופיים לתחילת ההפעלה של הרכבת הקלה. בהסכם נקבע התאריך 8 באוגוסט 2011 כתאריך מחייב להפעלה מסחרית מלאה של הרכבת, לאורך כל הקו. אולם, על פי הצעת ברקת, בחודש אפריל אמורה היתה הרכבת להתחיל לפעול באופן חלקי. הכוונה היתה שהרכבת תסיע נוסעים בשאטלים, חינם או בתשלום סמלי, לאורך רחוב יפו שבמרכז העיר. בכך גם תומתק הגלולה המרה של דחיית ההפעלה המלאה וגם יתאפשר לתושבי ירושלים להתרגל לשירות התחבורה החדש.

בעירייה ובמשרד התחבורה מקווים גם כי ההפעלה הזו תקל את הלחץ על רחוב אגריפס, שאליו הועברה באחרונה כל תנועת האוטובוסים במרכז העיר כדי לאפשר את נסיעות ההרצה של הרכבת ברחוב יפו.

אולם עתה מתברר כי למרות ההצהרות החגיגיות על תחילת ההפעלה באפריל, ההפעלה הזו כלל לא הוסכמה בין הצדדים. הבורר בין המדינה לחברה קבע כי אם המדינה רוצה להפעיל את הרכבת קודם לכן עליה לפנות לחברה, כדי לבחון את האפשרות לעשות זאת. הזכיינית מצדה מתחייבת לשתף פעולה עם בקשה שכזו. אך מאז חתימת ההסכם לא פנתה המדינה באופן רשמי לסיטי-פס כדי לדון בהפעלה החלקית. גורמים המקורבים לנושא מטילים ספק בהיתכנות ההפעלה כבר באפריל בשל אילוצים טכניים. על פי הערכות, גם אם יהיו לבסוף נסיעות חלקיות הן לא יחלו לפני סוף מאי.

מעיריית ירושלים נמסר בתגובה: "ע"פ יוזמת ראש העיר התגבש סיכום בין המדינה וחברת סיטי-פס ובאמצעות הבורר המקצועי לגיבוש לוחות הזמנים לקראת ההפעלה. כחלק מההסכם פוצל רישיון ההפעלה של הרכבת לשניים, כך שניתן להסיע נוסעים, בנסיעה לא מסחרית, כבר בראשית חודש אפריל ובנסיעה מסחרית בראשית חודש אוגוסט. המדינה החלה משא ומתן עם גורמי הזכיין לאופן הפעלת הנסיעה החלקית, תוך ליווי של הבורר המקצועי אשר עוקב אחר התקדמות הצדדים בהתאם להסכם שגובש". גורמים ממשלתיים הוסיפו כי הם מצפים מסיטי-פס "ללכת לקראת תושבי ירושלים ולתת להם ליהנות מהרכבת כבר באפריל".

מחברת סיטי-פס נמסר: "סיטי-פס תשמח לשתף פעולה בנושא השאטלים לרווחת תושבי ירושלים והעסקים במרכז העיר. יחד עם זאת, נכון להיום מועד ההפעלה והמתכונת שבה יופעלו השאטלים טרם נקבעו".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ