בנתיבות יקומו בנייני דירות לספרדים

כך נפטרו החרדים הספרדים מוועדות הקבלה האשכנזיות בהשגת מגורים

יניר יגנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניר יגנה

החרדים הספרדים בנתיבות החליטו לצאת לדרך חדשה: לא עוד תחנונים לראשי הכוללים האשכנזיים כדי להתגורר יחד עם חרדים אשכנזים באותם בניינים, לא עוד מלחמות. אחרי שנים שהיו צריכים לעבור ועדות סלקציה כדי לקנות דירה ליד האשכנזים, הם החליטו - בעידודה של ש"ס - להקים קבוצת רכישה וקנו שטח בעיר, להקים עליו בניינים משלהם. לדבריהם, הם יקבלו לקבוצה גם חרדים אשכנזים.

לפני ארבעה חודשים הוציאה עיריית נתיבות מכרז לשכונה חדשה ומעורבת - לחרדים, דתיים-לאומיים וחילוניים. הוצאו למכרז מגרשים צמודי-קרקע וגם בניינים רבי קומות. על 24 רבי הקומות שייבנו התמודדו כמה קבוצות, וקבוצת הרכישה הספרדית זכתה ב-56 יחידות דיור. קבוצת הרכישה האשכנזית זכתה ב-297 דירות.

בקרב החרדים הספרדים נשמו לרווחה. לדברי עו"ד עודד זגורי, המייצג את קבוצת הרכישה הספרדית, "החרדים מעדיפים לגור באזור עם ריכוז ורצף אוכלוסייה מהמגזר שלהם. הם מעדיפים לא להתערות באוכלוסיות שלא מהמגזר. לרוב אין לחרדים כלי רכב, וכשחרדי מחפש בית הוא מעדיף לגור ליד שירותי הדת והקהילה החרדית. חיי הקהילה הם בראש סדר העדיפות שלו".

נתיבות מתפתחת במהירות רבה בשנים האחרונות, ומחירי הדירות עלו ביותר מ-30% בשנתיים האחרונות. דתיים-לאומיים וחילוניים מבקשים לבוא להתגורר לעיר, שכרבע מאוכלוסייתה חרדית. אך בהבדל ממקומות אחרים בארץ, אין בעיר מלחמות דת, החילוניים מכבדים את אורח החיים הדתי והחרדים "נותנים לחיות".

"יש מעט מקומות מהסוג הזה", אומר זגורי. "אבל ברוב האזורים בנתיבות, עתודות הקרקע נוצלו עד תום ואין היצע של דירות חדשות. הריבוי הטבעי של האוכלוסייה מהיר, ונוצרים ביקושים גדולים לדירות קטנות, לזוגות צעירים. קברניטי הקהילה החרדית ערים למצוקה, זה ניכר בהיצע דירות נמוך ובמחירים גבוהים".

לדברי זגורי, "המכרז ?נתיבות מערב' היה הזדמנות חד פעמית. ביקושים שהצטברו בעיר במשך כמה שנים נותבו לפרויקט הזה, שאיפשר גיבוש קבוצות רוכשים למאות יחידות דיור במחירים נוחים". לדבריו, "הביקושים האלה יצרו את קבוצות הרכישה שהתאגדו והגישו הצעות לקניית הקרקעות במחירים גבוהים יחסית, מחשש שיזמים מהמגזר הכללי יזכו בחלק מהמתחמים ויפגעו ברצף הבניינים הדרוש למגזר החרדי".

קבוצת הרכישה הספרדית תקבל לתוכה גם בחורי ישיבות אשכנזים, אומר זגורי. "אבל בפועל, זהות הרוכשים מלמדת על אפיון עדתי. נוצרה קבוצת ספרדים וקבוצת אשכנזים. אבל בשתי הקבוצות אין תנאי כניסה עדתי מוצהר".

לדברי גזורי, הקבוצה הספרדית התחילה מגרעין תלמידי ישיבות טובים, שיכלו בקלות להתקבל, אילו רצו, לקבוצה האשכנזית. "ריכוז הספרדים בקבוצה נבע בעיקר מכך שמארגני הקבוצה, מנתיבות ומחוצה לה, מזוהים עם ש"ס. מהסיבה זאת, בעיקר, רוב המצטרפים לקבוצת הרכישה הם ספרדים".

מנהל קבוצת הרכישה הספרדית, דרור איטח, הסביר את הצורך בה בכך ש"יש מצוקת דיור. התארגנו כקבוצת רכישה כדי להוזיל את הדיור, וזה הצליח. גם רצינו לחסוך מהציבור את אי הנעימויות".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ